20.10.2018 | Svátek má Vendelín


GLOSA: Lesk a bída politiky

23.5.2014

Napřed jsem chtěl ten materiál, stejně jako jim podobné, hodit do koše. Posléze jsem si usmyslel, že by bylo vhodné, aby ono svědectví o "genialitě" myšlení spatřilo světlo světa. A možná tak umožnilo mnohým prozření.

Mám na mysli předvolební skládačku formátu A4, na jejímž začátku čtenáře ujišťuje Jan Keller, že " chceme hrát v Evropě 1. ligu" a uvnitř vykoukne Bohuslav Sobotka s tvrzením, že "měníme ve vládě naši zemi k lepšímu". Tyto a následující řádky se vůbec netýkají voleb do Evropského parlamentu, týkají se výhradě formy a obsahu uváděného reklamního sdělení z hlediska značně širšího a obecnějšího.

Dodneška jsem netušil, že se dá ve vládě "změnit naše země k lepšímu". Stačí tedy sestavit vládu ze samých géniů a staneme v čele nejvyspělejších zemí světa. Dodnes jsem si myslel, že je k tomu třeba něco úplně jiného.

Sociální demokracie dostává milion korun za volby. Nic proti tomu, dostávají je všechny úspěšné strany. Nechápu, proč si nemůže za pár tisícovek najmout někoho, kdo jim převede jejich dvacet let omílané fráze a jazykové paskvily do češtiny.

Deset bodů u fotografie pana Sobotky jsou směsicí drobných nesmyslů, frází a jazykově mizerně sestavených textů. Přečtěte si tvrzení "prosazujeme transparentní výběrová řízení a likvidujeme penězovody, kterými byla republika rozebírána ze strany nejrůznějších podvodníků a lobbistů". Ten seznam likvidovaných penězovodů bych rád viděl. A jak rozebírat zemi "ze strany podvodníků a lobbistů", opravdu netuším ani v nejbujnější fantazii.

Když si přečtu, že "vláda brzy projedná … zvýšení daňových úlev pro pracující rodiny s dětmi", tak s tím mám minimálně dva problémy. Že to vláda projedná, ještě neznamená, že to nějak dopadne, takže je to tvrzení velice vágní. Ovšem "pracující rodiny s dětmi" v mé mysli nastolují otázku, zda je či není u nás dětská práce zakázána, či jde o rodiny, které pouze s dětmi pracují. Rozumíte tomu?

"Připravujeme zvýšení minimální mzdy," píše se v jednom bodě. "Od roku 2015 navrhuje ministryně práce a sociálních věcí zvýšení minimální mzdy na 9 000 Kč hrubého."

Tohle je naprosto geniální. Zatímco my se potýkáme se svými problémy v roce 2014, paní Marksová žije již v roce 2015 a v něm již bojuje za zvýšení minimální mzdy.

Líbivé fráze, nikoli zcela pravdivé, napsané někým, kdo si za posledních dvacet let nebyl nikdy s občany pokecat v hospodě, přičemž by mu evidentní gramatický deficit tak nevadil. Kdyby takový leták vydala nějaká organizace ČSSD v Horní Dolní, budiž. Avšak tento leták v nákladu jistě několik milionů výtisků je svým obsahem a formou neuvěřitelným veřejným podceněním inteligence občanů této země. S tím žádnou první ligu nebude tato strana hrát ani v Prčicích, ani v Bruselu.Diskuse


J. Ráž
18:25
23.5.2014

T. Kočí
9:14
23.5.2014

počet příspěvků: 2, poslední 23.5.2014 06:25

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.