Neviditelný pes

AKVARISTIKA: Něco na úvod

25.1.2006 22:52

Poté, co jsme se s paní Ruščákovou dohodli, že otevřeme další z rubrik v již tak bohaté nabídce Zvířetníku, a to akvaristiku, uvědomil jsem si, že mohu konečně udělat také něco pro to, aby tato v minulosti velmi rozšířená a veřejností ráda přijímaná záliba postupně nezanikala. Kreig

Nejedná se jen o jednotlivá akvária, kterých je v domácnostech snad na desetitisíce, ale i o ty takzvané "šťoury" (v dobrém), kteří se již v útlém věku začínají zajímat o přírodu a tíhnou k určité skupině živočichů, či rostlin. Z těch se později stávají akvaristé, teraristé, či pěstitelé rostlin a ještě později třeba i vědci… No, nakonec proč ne.

Já jsem se rozhodl pro akvaristiku, i když jsem prošel též obdobím teraristiky a pěstováním suchozemských, bahenních i vodních rostlin. Nakonec i moje profese, majitele akvaristiky v Praze do roku 1995, mě donutila prostudovat chovatelství jako celek.

Možná málokdo ví, že naše země je jednou z akvaristických velmocí. Nejde přitom jen o vývoz akvarijních ryb do celého světa, ve kterém jsme byli na druhém místě hned za Singapurem, ale i o odborníky, kteří se z akvaristů stávají.

Proto je veliká škoda, že se v dnešní době nachází stále méně času pro tzv. dobrovolnou činnost klubovou, jak tomu bylo v době nedávno minulé. Je to logické, ale právě proto je nutné provokovat nejširší veřejnost a hlavně mladé lidi k tomu, aby si všimli této oblasti chovatelství a věnovali jí pozornost.

Je to jednoduché. Když zasadíme semínko do úrodné půdy, vzejde! Je ale stále méně těch, co tato semínka vysazují. Přitom si myslím, že kvalitní " půdy" je dostatek. Z velmi rozsáhlé sítě klubů a spolků, které byly v naší republice, zbylo jen několik málo.

Vím přesto, že i ty spolky, které fungují, postrádají stále více mladé chovatele. Je to velká škoda a nemyslím si, že je to někoho konkrétního chyba. Je to zřejmě daň za nástup hektické změny v naší společnosti. Ale myslím si, že i v současné době má akvaristika co říci.

Vždyť pomineme-li ekologickou a zájmovou výchovu, jedná se o ekonomicky dobře využitelnou činnost. Proto si myslím, že poslední slovo akvaristika ještě zdaleka neřekla. Jen bude třeba ji vhodněji popularizovat.

Mohl bych dále psát a nebralo by to konce. Akvaristika je totiž schránkou mnoha profesí a nebudu zde lhát, když uvedu, že akvarista je tak trochu od všeho kousek. Chovatel má a měl by mít základní znalosti z oborů, jako je biologie, zoologie, genetika, chemie, statika, elektřina, optika…

Je pravda, že akvarista všechny tyto znalosti získává jaksi samovolně tak, jak si to jeho hobby vyžaduje a tím se nenásilně dostane i k oborům, o kterých by nikdy neuvažoval Měl by využít svoji zručnost tak, aby si dovedl opravit a zalepit akvárium, ale to bychom se už v úvodu dostali do podrobností, které budeme postupně rozebírat na našich stránkách.

Očekávám tedy Vaše dotazy i připomínky. Můžete se zeptat na cokoliv, co se akvaristiky týká. Zároveň ale v této rubrice přivítáme vaše příběhy a postřehy ze světa šupinatých kamarádů.

Jiří Růžička

PS: Děkuji tímto mému kocourovi Píškovi, který provádí korekturu.zpět na článek