23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


AKVARISTIKA: Něco na úvod

25.1.2006 22:52

Poté, co jsme se s paní Ruščákovou dohodli, že otevřeme další z rubrik v již tak bohaté nabídce Zvířetníku, a to akvaristiku, uvědomil jsem si, že mohu konečně udělat také něco pro to, aby tato v minulosti velmi rozšířená a veřejností ráda přijímaná záliba postupně nezanikala. Kreig

Nejedná se jen o jednotlivá akvária, kterých je v domácnostech snad na desetitisíce, ale i o ty takzvané "šťoury" (v dobrém), kteří se již v útlém věku začínají zajímat o přírodu a tíhnou k určité skupině živočichů, či rostlin. Z těch se později stávají akvaristé, teraristé, či pěstitelé rostlin a ještě později třeba i vědci… No, nakonec proč ne.

Já jsem se rozhodl pro akvaristiku, i když jsem prošel též obdobím teraristiky a pěstováním suchozemských, bahenních i vodních rostlin. Nakonec i moje profese, majitele akvaristiky v Praze do roku 1995, mě donutila prostudovat chovatelství jako celek.

Možná málokdo ví, že naše země je jednou z akvaristických velmocí. Nejde přitom jen o vývoz akvarijních ryb do celého světa, ve kterém jsme byli na druhém místě hned za Singapurem, ale i o odborníky, kteří se z akvaristů stávají.

Proto je veliká škoda, že se v dnešní době nachází stále méně času pro tzv. dobrovolnou činnost klubovou, jak tomu bylo v době nedávno minulé. Je to logické, ale právě proto je nutné provokovat nejširší veřejnost a hlavně mladé lidi k tomu, aby si všimli této oblasti chovatelství a věnovali jí pozornost.

Je to jednoduché. Když zasadíme semínko do úrodné půdy, vzejde! Je ale stále méně těch, co tato semínka vysazují. Přitom si myslím, že kvalitní " půdy" je dostatek. Z velmi rozsáhlé sítě klubů a spolků, které byly v naší republice, zbylo jen několik málo.

Vím přesto, že i ty spolky, které fungují, postrádají stále více mladé chovatele. Je to velká škoda a nemyslím si, že je to někoho konkrétního chyba. Je to zřejmě daň za nástup hektické změny v naší společnosti. Ale myslím si, že i v současné době má akvaristika co říci.

Vždyť pomineme-li ekologickou a zájmovou výchovu, jedná se o ekonomicky dobře využitelnou činnost. Proto si myslím, že poslední slovo akvaristika ještě zdaleka neřekla. Jen bude třeba ji vhodněji popularizovat.

Mohl bych dále psát a nebralo by to konce. Akvaristika je totiž schránkou mnoha profesí a nebudu zde lhát, když uvedu, že akvarista je tak trochu od všeho kousek. Chovatel má a měl by mít základní znalosti z oborů, jako je biologie, zoologie, genetika, chemie, statika, elektřina, optika…

Je pravda, že akvarista všechny tyto znalosti získává jaksi samovolně tak, jak si to jeho hobby vyžaduje a tím se nenásilně dostane i k oborům, o kterých by nikdy neuvažoval Měl by využít svoji zručnost tak, aby si dovedl opravit a zalepit akvárium, ale to bychom se už v úvodu dostali do podrobností, které budeme postupně rozebírat na našich stránkách.

Očekávám tedy Vaše dotazy i připomínky. Můžete se zeptat na cokoliv, co se akvaristiky týká. Zároveň ale v této rubrice přivítáme vaše příběhy a postřehy ze světa šupinatých kamarádů.

Jiří Růžička

PS: Děkuji tímto mému kocourovi Píškovi, který provádí korekturu.




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !