Neviditelný pes

POLEMIKA: Totalitní uvažování piráta Peksy

4.3.2024

Poslanec Evropského parlamentu Mikuláš Peksa se v článku na Neviditelném psu zamýšlí nad nutností většinového rozhodování v Evropské radě ( nejvyšší orgán moci v EU ) vzhledem k dlouhodobé historii blokování finanční pomoci Ukrajině maďarským premiérem Orbánem, která nakonec skončila tím, že Orbán od veta ustoupil. Hlasování v Radě kvalifikovanou většinou federalizující se Evropa nutně potřebuje, to je evidentní. Bez většinového konsensu v Radě má EU co se týče rozhodovacího procesu rychlost sprintujícího slimáka. Pro mne jako pro evropského federalistu se jedná o logický evoluční posun a nikterak mne to nedráždí.

Při té příležitosti se poslanec Peksa několikrát zmínil o Maďarsku a o vládě premiéra Orbána jako o „nedemokratickém Maďarsku vedeném autoritářem a jeho vládou mafiánů“ , jako o „jediném oficiálně neúplně demokratickým členským státem EU“, stejným způsobem se vyjádřil o Polsku naznačovav nedemokratičnost minulé vlády „Orbánova spojence ale loni v Polsku nahradila demokratická vláda“, no a to je buď naprostá demagogie, nebo úplná neznalost základních politologických pojmů, což by bylo u profesionálního politika jeho úrovně skutečně na pováženou. Není také vyloučené, že si plete pojmy demokracie a právní stát, i když i před kritikou Maďarska a Polska v souvislostí s dodržováním koncepce právního státu bych také mnoho přemýšlel, než bych napsal něco negativního.

O Orbánovi si mohu myslet ledacos a rozhodně nejsem příznivcem směsice ekonomické levice s konzervatismem a levicově kolektivistickým nacionalismem, nicméně jedno je nezpochybnitelné. Orbán zatím postupuje striktně podle maďarské ústavy a rozhodně jeho demokraticky zvolenou vládu nelze označit za nedemokratickou. Demokracie je totiž pouze a jenom systém správy věcí veřejných, tedy skutečnost, že volič jde k volbám a svobodně si zvolí své zástupce. Toť vše. Tvrdit o Maďarsku a o Polsku za vlády Kaczyńského, že se jednalo o nedemokratické země, je pustá lež a naprostý nesmysl. Doba, kdy vládla pouze ideologie jedné strany, je doufám již dávno pryč, i když vidím, že totalitní styl uvažování některé naše politiky neopustil. Skutečnost, že se mně něco nelíbí a nespadá to do mého ideologického vidění světa, totiž nejen v tomto případě nemá nic společného s demokracií a nedemokracií.

A co se týče Pirátů, tak já si zase o nich mohu myslet, že jsou to fašizující ekoteroristé napadení zelenou rakovinou lidstva, což je zhruba na stejné argumentační úrovni, jako jsou argumentační fauly poslance Peksy. V článku mne docela nemile překvapila informace o poslanci Evropského parlamentu Alexandru Vondrovi, který údajně podporoval Orbána v jeho blokování finanční pomoci Ukrajině.

A nakonec ještě jedna důležitá poznámka. Maďarská vláda postupovala striktně podle maďarské ústavy i v době té chřipkové diktatury národních států, kdy maďarský parlament odsouhlasil časově omezený nouzový stav a dovolil vládě vládnout pomocí dekretů. Nouzový stav byl skutečně časově omezený a Orbánovi se ani v tomto bodu nedá nic vytknout.

——–

Konečně jsem zhruba po měsíci dodělal další věc, „Dance with Death“, je to taková jazz-soul-rock lahůdka, řekl bych, která se trochu vymyká stylu a námětu, jenž obvykle zpracovávám. Žádný Odin a Valhalla a tak. Je to i tím, že text napsal brácha, no a myslím si, že se mně hudebně opravdu povedla. Není to sice žádná rádiová hitovka, ale poctivě udělaná třešnička na dortu spíše pro hudební fajnšmekry a tak cosi.

Skol!zpět na článek