Neviditelný pes

POLEMIKA: Dukovany, vakcína a slepota

12.4.2021

Vážený kolega Jan Bartoň se mnou polemizuje v článku POLEMIKA: Cesta do ruského chomoutu?, přečtěte si ho zde, vyšel na Psu o víkendu. Naprosto s ním souhlasím: ano, naše obě jaderné elektrárny stojí na ruské technologii. Ano, Německo dělá všechno pro to, aby navázalo svoji energetiku na ruskou libovůli. O vakcíně se Jan Bartoň nezmiňuje, píší o ní jiní: jde o věc samu, virus je neideologický, vakcína taky. Je to čistě technologická a obchodní věc.

Naprosto s tím souhlasím a článek Jana Bartoně bych spolupodepsal, nebýt jedné okolnosti.

Kdyby Rusko bylo normální stát, kdyby fungovalo na bázi normální mezinárodní kooperace, kdyby – jak se říkalo za dob Nikity Chruščova - se „mírově soutěžilo“, nebylo by o čem diskutovat. Bohužel tomu tak není. Rád bych se dozvěděl od Jana Bartoně, ale třeba od neméně váženého kolegy Vladimíra Wágnera, zdali nevidí, a pokud vidí, zdali jim nevadí ten brutální politický nátlak a ten mocenský podtext onoho nátlaku jak ve věci energetiky, tak vakcíny. Nechal snad korejský výrobce atomových elektráren vyhodit zmocněnce Míla? Má snad AstraZeneca prsty ve vyhazovu ministra Blatného? Nechali snad Francouzi napsat zadání soutěže o obnovu Dukovan na míru ruské produkci? O ničem takovém nevím, zato vím o mnoha dalších příkladech podpůrných tezi, že Rusko zasahuje do rozhodovacích procesů v České republice prostřednictvím svých loutek, jako je prezident, ale také prostřednictvím naivních idealistů, kteří jejich vliv prostě nechtějí vidět.

Je mi upřímně líto, že Rusko asi na dlouhou dobu propáslo šanci se stát normální součástí demokratického mezinárodního společenství a místo toho se stalo revizionistickou regionální mocností, ekonomicky středně významnou, zato sázející na surovou sílu zděděnou po režimu, který stál na podkladu z miliónů hrobů nevinných obětí. Maximální obezřetnost vůči Rusku je tudíž zcela na místě. Už jsme jako národ naletěli na slogan o mostu mezi Východem a Západem, stálo to pětačtyřicet let pozvolného úpadku do bezvýznamnosti. Teď si hrajeme s tezí o ideologické neutralitě obchodu. Kéž na tuto chybu nedoplatíme tak ohavně, jako na tu první.zpět na článek