Neviditelný pes

GLOSA: Covid-19, vědci a Sníh

19.12.2020

Podle nové iniciativy „Sníh“ nezvládá Česko pandemii covidu-19. Chtělo by to „účinnější“ boj a „přísné zákazy“. Jinak to nepřežijeme?

Tisíce lidí v ČR podle vědců z Iniciativy Sníh umřely v době epidemie covidu-19 zbytečně, nejen kvůli viru. Odhadují, že dohromady přišli obyvatelé České republiky o 90.000 let života. Řekli to dnes na online tiskové konferenci. Česká iniciativa je součástí celosvětové vědecké aktivity John Snow Memorandum, která žádá řízení boje s pandemií založené na vědeckých důkazech. Je pojmenována po zakladateli oboru epidemiologie, britském lékaři Johnu Snowovi, který žil v 19. století.

...Iniciativa Sníh si podle Hela dala za cíl vyvracet omyly a dezinformace, ukazovat příklady dobré praxe nebo připravovat vědecké podklady ke strategiím. Chce také přispět k návratu důvěry v odborníky, poskytovat médiím i veřejnosti ověřené informace. Chce pracovat na vytvoření vědeckého centra, které by se věnovalo mezinárodní ochraně veřejného zdraví v regionu střední Evropy.

Chvályhodný záměr iniciativy je velmi zakalen tím, jak o této nemoci inciativa informuje. Opět lze jen konstatovat, že se jedná o jasnou politizaci problému. Ve skutečnosti není potřeba informovat o „zbytečných úmrtích v Česku“. Chtělo by to nějaké srovnání s ostatním světem, ve kterém se umírá „s covidem“ stejně, ne-li více. Ve své poznámce o statistice úmrtí jsem poukázal na to, že počty zemřelých na celém světě jsou na milion obyvatel srovnatelné - s několika málo výjimkami. Jde o Čínu, která vykazuje o tři řády menší počet zemřelých na milion obyvatel, o Austrálii, která se od světa izolovala, a o Japonsko, kde existuje obrovská disciplína obyvatelstva. Ještě dodám číslo ze Švédska, které nepropagovalo a nepropaguje roušky, a tam je počet zemřelých 744 na milion osob, tedy menší než v Česku.

Osobně považuji politizaci covidu-19 za nejhorší způsob informací o pandemii. Česká opozice, zejména STAN, TOP 09 a Piráti, v posledních dnech opět vykřikuje něco o „chaosu“ při testování, „chaosu“ při přípravě očkování apod. Pokud by například očkování mělo zůstat na dobrovolné bázi, což navrhuje dokonce Senát vtělit do zákona, je jakékoliv „oslovování“ občanů a aktivita státu ve stylu vytváření seznamů nesmyslná. Stát by měl pouze dopravit vakcíny, zabezpečit jejich bezpečné skladování a distribuci. Vše ostatní by se mělo odehrávat formou dobrovolnosti tak, že zájemce sám osloví svého praktického lékaře a ten mu určí termín očkování. Tak to probíhá v případě očkování proti chřipce. Nechat se očkovat v podstatě anonymně někde ve stanu skutečně není dobrý plán. Jak upozornili někteří praktičtí lékaři, mohou existovat i kontraindikace, o kterých zájemce nemusí vědět a o kterých by naopak měl vědět jeho lékař.

Iniciativa Sníh je tak jen dalším pokusem části společnosti zviditelnit se na úkor vlády, popřípadě politiků obecně s tím, že ale používá klasickou politizaci problému a problém spíše zatemňuje než objasňuje.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek