Neviditelný pes

ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobrá zpráva, špatné zprávy

19.12.2020

Na začátek jedna dobrá zpráva: exministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl převzít funkci „vládního zmocněnce pro očkování“, kteroužto funkci jsem minule ironizoval. Tento moudrý muž pochopil, že „není možné řídit ze čtyř míst“. Zjevně ze sebe už nechce dělat obětního beránka, kterého by Andrej Babiš posléze políbil. Jidášským polibkem. (V jeho případě spíše mafiánským.) Tohoto Babišova vynálezu, přebytečného vládního zmocněnce, jsme se tedy zbavili. Sotvakdo se teď bude na tuto funkci hrnout. Špatných zpráv je k tomu však víc:

Tuto základní informaci, že nelze bezpečně řídit auto se čtyřmi volanty, dosud zjevně nepochopili členové naší vlády. A pokud pochopili, tak se chtěli volantu chopit sami. Jako v první vlně korony, kdy vyšlo najevo, že neexistují centrální sklady Státních hmotných rezerv (SHR). 19. března 2020 totiž rozhodla vláda takto: „Ministerstvo zdravotnictví bude dodávat hlavně páteřním nemocnicím, záchrankám a krajským hygienickým stanicím a ministerstvo vnitra bude realizovat distribuci ochranných prostředků státním i nestátním subjektům zejména prostřednictvím krajských samospráv.” Takže fakultní nemocnice byly zaváženy z SHR, domovy šťastných důchodců museli zavážet hasiči - ze zásob ministerstva vnitra. Začátkem dubna jsem tak musel konstatovat: „Státní hmotné rezervy neslouží státu. Jen jednomu jeho „segmentu“.“

Další špatná zpráva: Zdá se, že to nikomu nepřišlo divné!

Dobrá zpráva byla, že přednosta SHR Pavel Švagr začal hned doplňovat prázdné sklady. Špatná zpráva je, že to „hned“ trvalo tři měsíce - než se vysoutěžili dodavatelé. Naštěstí byly v tomto mezidobí prázdniny a dovolené, takže dvě největší semeniště nákazy, tedy školy a pracoviště, byla zavřená či omezená.

Zpátky k dnešní situaci. Dobrá zpráva je, že se už rozjíždí testování antigenními testy. Už mám jeden za sebou. Na konci září jsem si e-pořídil rychlotestík za čtyři stovky plus dopravné. Rychlotest, který nezjistí, že mám koronu, ale zjistí, jestli jsem koronu měl. Tak koronu jsem do té doby podle tohoto testu na 95 % nechytil. Akorát jsem přemejšlel, proč že náš stát neorganizuje testy pro zájemce touto metodou, což by mu uspořilo značné náklady a výrazně zlepšilo možnosti čelit nákaze. Nu, stát(y) se rozhoupal(y) až po dalších třech měsících, kdy nejdříve musela nastoupit násobná druhá vlna - což není úplně dobrá zpráva. Tento test hledal protilátky přímo v krvi, její odběr z prstu byl zajištěn přiloženou natahovací jehličkou, kterou důvěrně znají všichni cukrovkáři. A zvládají to i děti! Nu, současné testy se tedy dělají stěry a je na to potřeba nějakou základní zdravotní dovednost.

Špatná zpráva je, že si současný ministr zdravotnictví původně myslel, že protestuje všechny zájemce ještě před vánočními svátky. A tak naplánoval spuštění obecného testování - od 18. prosince. To jako myslel vážně, že se to stihne za 4 pracovní dny??? Dobrá zpráva je, že zdravotnická zařízení navyšují odběrné kapacity a premávajú až do večera a dokonce i o víkendu! A někde dokonce i o svátcích! Což ovšem nikterak není zásluhou ministerstva zdravotnictví, ale samotných zdravotníků.

Minule jsem zdlouhavě referoval o svých pokusech k registraci na testování. V Kladně měli vyprodáno nejmíň do dubna. Až později jsem pochopil, že současná testovací akce má být ukončena 15. ledna 2021. A taky to, že k dispozici je 400 tisíc testů. Potenciálních zájemců jsou přitom čtyři miliony. A skutečný zájemce se může nechat testovat několikrát - už po pěti dnech. To jsem sám žádostiv, kdy testy dojdou. Nejen já se strachuju, že zmatky kolem tohoto testování indikují budoucí problémy s očkováním.

A teď už jen špatné zprávy: Takzvaná STRATEGIE OČKOVÁNÍ PROTI NEMOCI COVID-19 je šestnáctistránkový canc, jehož první polovička úplně nesmyslně a zbytečně rekapituluje vývoj očkovací látky. Až na straně 8 se dovídáme, že:

„Očkování bude realizováno a zajištěno: v nemocnicích, v očkovacích centrech zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu, v ordinacích všeobecných praktických lékařů, lékařů poskytujících pracovně- lékařské služby, v ordinacích dalších ambulantních poskytovatelů zdravotních služeb, smluvních zařízení zdravotních pojišťoven, prostřednictvím mobilních očkovacích týmů.“

To je VŠE, co jsem se nejen já, ale hlavně lékaři, kteří ho mají zajišťovat, dověděl o „strategii očkování“. Zmínku o způsobu výběru pacientů k očkování jsem nenašel. Zato jsem jinde zaznamenal dobrou zprávu, že vláda zajistí nákup milionů jehel a injekčních stříkaček. Špatná zpráva je, že je hodlá zajistit až teď, v půli prosince, kdy je tento zdravotnický materiál už nedostatkový. A předražený. Ještě že se nemocnice předzásobily samy!

Dále z oné strategie: Distributoři se na stránce 9 ve dvou odstavcích dovědí: „Distributor zajistí transport a distribuci vakcíny k jednotlivým poskytovatelům zdravotních služeb a k místům poskytování zdravotních služeb...“ Přičemž se upozorňuje: „Některé současné vakcíny má určenou skladovací a transportní teplotu 2 - 8 °C, jiné vyžadují dlouhodobé skladování při výrazně nižších teplotách (mínus 70°C ± 10°C).“ Aniž by bylo strategicky zabezpečeno dodání mrazáků! To vše si mají zařizovat distributoři se zjevnou samozřejmostí sami.

!!! ???

Takováto „strategie“ je dobrá pouze k tomu, aby za ni její autor vyfasoval státní miliony a premiér Babiš pak s ní mohl mávat ve Sněmovně na opozici. Přičemž se odporně chvástal. Vládní „stratégové“ se mimochodem ani neobtěžovali, aby závěrečný oficiální text, na kterém závisí životy desetitisíců, zdraví statisíců a existence milionů lidí, vlastně celého národa, aby tenhle text nechali pořádně pravopisně zkorigovat. (“Vakcíny má“, místo „mají“, matematický výraz „minus“ se čte „mínus“, ale správně se píše vždy a jedině „minus“. V jedné větě hned dvě pravopisné chyby plus třikrát špatně zapsané stupně Celsia - kolik je v tom materiálu chyb odborných???)

křivka

Špatná zpráva: Epidemie se zhoršuje, a to už od neděle 6.12., jak jsem upozorňoval a na grafu aktuálního počtu nakažených ukazoval před týdnem.

Česko ten den přešlo do psího stupně číslo 4. V pátek 11.12. už si toho všiml i ministr zdravotnictví. V pondělí 14.12. to vláda uznala, a vyhlásila čtyřku - od pátka 18.12. „Dopravní zpoždění regulačního systému“, tedy doba od podnětu k reakci, tak činí 12 dní. Tucet dní, během nichž virus nespal, takže tento den zahájení oficiálního omezení podle stupně 4 je celé Česko fakticky už ve stupni číslo 5 (psí index dosáhl 76 bodů)... Načež musíme čekat další dva týdny, než brzda zafunguje. Jenže navíc se budeme potýkat s dopravním zpoždění stále sešlápnutého plynového pedálu!

Špatná zpráva: „Koordinátorem vakcinační strategie“ se stal jistý Zdeněk Blahuta, bývalý ředitel Státního úřadu pro kontrolu léčiv. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ho vybral - „na základě doporučení“, ale už neví, koho. (Nejspíš raději zapomněl.) Blahuta skončil v SÚKL „na vlastní žádost“ - poté, co pokazil rozběh elektronického receptu... V pořadu Interview ČT24, kde ho grilovala Světlana Witowská, potvrdil, že jsme s přípravou na očkování oproti jiným zemím opožděni. Ale - skluz dokážeme dohnat do dvou měsíců.

No, s nicneděláním se začalo už za ministra Vojtěcha. Takže tříměsíční skluz doženeme už za dva měsíce. Těm dvěma měsícům „dohánění“ se jinak říká „opoždění“, pane koordinátore. Jenž jste prozradil výši svého platu, který páčí tisícovku za hodinu. (Jestlipak si do výkazu práce pro vládu zahrnul i tenhle rozhovor?)

Dobrá zpráva: Na sjezdovkách není sníh! Tedy je to dobrá zpráva z hlediska epidemiologů...

Na závěr zmíním pro odlehčení některé další případy KOROnavirových KURIozit: Podle PSA jsou zavřeny všechny galerie. Kromě těch, které vystavují význačné zahraniční zápůjčky. Takže Rembrandta v paláci Kinských na Staromáku ani Slunečních králů v Národním muzeu se uzavírka netýká. Pročež protestovaly i jiné galerie a muzea než Národní. Takže náhle pan kulturní ministr Zaorálek pravil, že mohou být otevřeny i ty galerie, kde si můžete něco koupit. Jakože to jsou obchody. V závěru výstavy iMUCHA v pražském Obecním domě je prodejnička, kterou se prochází ven, takže tahle výstava může být zjevně také otevřena. Já tedy nevím, ale když jsem brouzdal londýnskými nebo barcelonskými galeriemi, tak jste z nich mohli vyjít pouze přes takovéto prodejny! Tento zvyk se rozšiřuje i v Česku. A bývá zvykem, že si u pokladny přece můžete koupit i něco jiného než vstupenku - třeba katalog výstavy anebo aspoň pohlednici...

Další KOROKURI: Vláda vyslechla mé doporučení na zavedení stupně č. 4 plus z 28. listopadu a dovolila nechat otevřeny i krámky s nikoli nezbytným zbožím - elektra, domácí potřeby, papírnictví, obchody s botami a šaty atd. Přitom ale v textu mimořádného opatření vlády zůstalo z dřívějška omezení volného pohybu i ve dne, v mezidobí mezi zákazem nočního vycházení. Občanstvu se dovoluje pouze „nezbytný“ pohyb - tedy doprava do zaměstnání, návštěva lékaře, podpora stařičkých a/nebo potřebných příbuzných. Takže je to stejné, jako s těmi divadly a kiny: Ta mohou hrát - ale bez obecenstva. A hrát „mohou“ zřejmě proto, aby se jim nemuselo kvůli zákazu hraní vyplácet odškodnění...

Na tuto KOROKURI upozornily v úterý Lidové noviny. Jak na to reagoval jejich majitel (v zastoupení přes svěřenské fondy, které fakticky ovládá)? Andrej Babiš vynadal novinářům, že nepochopili, že se v onom opatření použilo slůvka „například“, takže nejsou vyjmenovány všechny „napříkladné“ nezbytné nákupní aktivity občanstva. (Jako třeba nákup hraček, že?) Místo aby se pokorně omluvil.

Špatná zpráva je, že nevím, jestli by vláda demokratického bloku, vedeného ODS, byla v korokrizi schopnější. Další špatná zpráva je, že vláda dalšího demokratického bloku pod vedením Pirátů by naopak mohla být - všehoschopná.

Hledal jsem na konec alespoň jednu dobrou zprávu. A našel, Dobrou zprávu od Václava Neckáře. Ale tu si spusťte pro svou osobní potřebu na YouTube raději sami. Při tom hledání jsem našel jinou Neckářovu písničku, oficiální video, které sem mohu dát:

„Všichni věří, že nad náma jsou, od všeho nás ochraňujou - andělé strážní...“

Psáno v Praze v pátek 18. prosince 2020 ještě před tiskovou konferencí ministerstva zdravotnictvízpět na článek