Neviditelný pes

VíP: Aneb víkendový pokecník

13.8.2022

Nikoli bezoárů :-)

Totiž téma mě napadlo v souvislosti s badatelským rozhovorem, který jsme vedly s Kim na Srazíku Pražíku. Už nevím, jak jsme k tomu došly, ale probíraly jsme kohoutky na teplou a studenou vodu v britských umyvadlech. Proč je mají tak daleko od sebe? Žila jsme v domnění, že tato otázka nemá odpověď a je to prostě taková britská výstřednost neboli bizár. Kim mě však překvapila: prý to má naprosto logický důvod, který se dozvěděla přímo od domorodců - je to kvůli myším. Já na to: A proč kvůli myším? No a zůstaly jsme u toho bizáru :-D

Tím to nekončí. Náhodou jsem zhlédla video této moc fajn britské učitelky, a ta přesně tento bizár vysvětlila. Dva kohoutky daleko od sebe mají historický hygienický důvod: studená voda přitékala z kontrolovaného zdroje a byla pitná, zatímco teplou vodu si domácnost obstarávala sama - z nádrže na půdě. A pitná rozhodně nebyla, voda tam stála kdovíjak dlouho. Učitelka Lucy vzpomíná, že nádrž měla i její babička s dědečkem a jednou v ní našli chcíplého ptáka. Tímto se dostávám obloukem ke Kim - do nádrží se nepochybně dostávaly i myši :D A proč to tak mají dodneška? Britové milují tradice a roztomilé bizáry :-)

Na další bizár jsem opět narazila na netu, a to v souvislosti s žárem, který venku stále trvá. Možná vám nakonec přijde i vhod prapodivný bazmek, který je v některých krajích velmi populární - jakýsi límeček na krk, který vás ofukuje a dokonce umí vzduch ochlazovat. Taková nákrční klimatizace :-) Mohla jsem si nad tím hlavu ukroutit, ale na druhou stranu - kdo si hraje, nezlobí (tím myslím vynálezce), a třeba to někomu opravdu pomůže. Takže pro mě sice bizár, ale možná jenom nejsem zvyklá :-)

A na konec přidám třetí bizár, který by se dal nazvat „pravidlo pěti vteřin“. Prý v některých končinách panuje přesvědčení, že pokud vám upadne jídlo na zem a stihnete ho šoupnout zpět do úst do pěti vteřin, nemůžete se ničím nakazit. Jako že bakterie a jiné potvory to tak rychle nestihnou.

Slyšeli jste někdy něco takového? Tradují se u vás také zvláštní podivnosti a výstřednosti?

Přeji příjemnou sobotu a neděli. A jelikož máme obvyklý vípák, tak sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Lika Neviditelný pes


zpět na článek