Neviditelný pes

PSI: Chronické selhávání ledvin u psa

15.12.2021

Když jsem sepisovala pojednání o akutním zánětu slinivky Troldy, myslela jsem si, že vše špatné je za námi. Člověk míní a pes mění. Bohužel. Troldíkovi pruhatému nejspíš chronicky selhávají ledviny. Tentokrát pro vás tedy nemám happy end, jen stránky rozepsaného příběhu. Uvidíme, kolik společných kapitol nám bude dopřáno ještě sepsat. Zároveň to ale není smutné počtení, nebojte se! :-)

Náhoda, že se na to vůbec přišlo. V půlce října jsem si uvědomila, že má Vořech prošlé očkování, klasická trojkombinace. Řešila jsem hlavně leptospirózu, o jeho hrabací vášni a myšolovení jsem se již zmiňovala. Objednala jsem ho tedy na tu „naši“ kliniku na očkování na 19. 10. 2021. S tím, že po dubnové slinivkové hospitalizaci bude rozumné udělat před očkováním alespoň krevní testy. Neb očkování je určitá zátěž i pro zdravý organizmus.

Trolda, 21. 11. 2021

Paní doktorka odebrala Troldíkovi krev a výsledky byly dobré i špatné. Začala s dobrou zprávou: hodnoty slinivky jsou naprosto v pořádku. ALE. V krvi se objevily zvýšené hodnoty močoviny a kreatininu, taktéž jaterní hodnoty byly mírně zvýšené. Následovalo sono vyšetření, kde paní doktorka Troldu opravdu „trápila“ dlouhou dobu, projela mu důkladně celé bříško. Chlapeček pruhatý držel, my se sestřičkou držely jeho, nebylo to příjemné ani jedné ze zúčastněných stran.

Sono vyšetření dopadlo dobře, nenašel se žádný nádor a i ledviny jsou zatím strukturálně v pořádku. Druhý den jsem na veterinu vezla Troldíkův vzorek moče na rozbor. Mimochodem, odebrat moč psovi/feně je občas velmi náročný úkon. U fen jsem to řešila vyvařenou naběračkou (potřebujete něco na delším konci, co pod fenu včas a na správné místo šoupnete) a u psa stačila plastová mistička, dlouhá ruka a být ve střehu. Ovšem u plašana Troldy jsem musela najít měkčí, silikonovou mističku, ve které jeho moč nezurčela při dopadu moc hlasitě. :-) Při prvním pokusu s tvrzeným plastem se zatvrdil a utnul čurání, takže jsme přešli na měkčí variantu. :-)

Růžena a Trolda, 21. 11. 2021

Po předání cenného vzorku jsem si na veterině rovnou počkala na výsledky. Ty nebyly nejlepší. Moč byla málo (nebo moc, já už zase nevím, když se na mě sypou špatné zprávy, vypínám hlavu) koncentrovaná, objevily se v ní červené krvinky. Takže ledviny špatně filtrují, hůř se jim pracuje. Navíc se našly bakterie a vzorek se posílal dál do Německa na speciální rozšířený bakteriální rozbor. Trolda nafasoval Pronefru, přípravek podporující činnost ledvin. Dieta granulo/vařená, slinivková, byla uznána za dobrou variantu. Paní doktorka se ozve, až přijdou výsledky z Německa (cca 7-10 dní) a domluvíme se, co dál.

Když se po téměř dvou týdnech nikdo neozval, volala jsem na veterinu já a druhý den ráno mi volala paní doktorka. Že měli v Německu nějaký problém s přecházením na nový software. Výsledek: Trolda má v ledvinách a močovém ústrojí stafylokoka a nějakou další mrchu typu enterobacter. Řešením jsou cílená antibiotika, takže Ciprinol na více jak dva týdny.

To bylo něco. Jeho doposud jakžtakž srovnané a funkční trávení se poněkud rozložilo. Exkrementy s příměsí hlenu, krve (naštěstí jen dva dny), bylo vidět, že mu tato nezbytná léčba dala opravdu zabrat. Naštěstí nezvracel, možná pomohla i dotace velmi zralými banány, která nejen psí trávení dokáže zklidnit.

Trolda jako chrt, 21. 11. 2021

Trolda jako chrt, 21. 11. 2021

Trolda jako chrt, 21. 11. 2021

26. 11. měl Troldík kontrolu. Takže znovu krevní testy a moč (do měkké krabičky). Zase dobré a špatné zprávy. Jaterní testy v pořádku, bakterie snad vymýceny. Zhoršil se mu ale kreatinin, je na horní hranici, takže doporučení jsou jasná. Ostrouhat příjem bílkovin, už žádné vařené večeře s libovým kuřecím. Ideálně jen granule s bílou rybou (náš slinivkový Marp), nepřidávat nic dalšího kromě Pronefry. Na speciální renální veterinární granulové diety je ještě čas. Sice Trolda blbě čumí, když Růžice dostává své syrové maso, ale co člověk nadělá. Nechceš, musíš.

Trolda s aportem, 21. 11. 2021

Trolítko zhublo prozatím z 28 na 25 kg, což je v normě. Když hlídá zahradu, vypadá stále jako velký a nebezpečný pruhatý pes. A vida, to mi připomíná, že jsem po jeho slinivkové příhodě řešila s kamarádkami už na jaře a v létě, že se mi nezdá Troldův štěkot.

Začal štěkat o tóninu výše, tak nějak divně. Podobně štěkala tetička erdelí Bazuška, když se jí během pár dní vyhnusil lymfom. Prostě štěkání bolelo, jak se stáhne břicho, hrudník, krk, však to známe při kašlání. Troldu asi bolely ledviny, močák, kdo ví. Teď po atb štěká zase nějak normálněji. :-)

Když jsem se ptala, kde mohl chytit stafylokoka a tu druhou potvoru, bývá to často následek nějaké těžké infekce, akutního stavu. Ano, slinivka a Trolda. Zasažené orgány, jejichž snížená činnost se projeví až časem, oslabený organizmus. Podstatné pro nás nyní je, že se na vše přišlo úplnou náhodou a brzy. Troldík lítá, žere, řádí, nikdo by nepoznal, že má nějaký ledvinový problém. To bývá úskalí poškození ledvin u zvířat. Kočičí lidé o tom asi vědí své.

Ledviny mají neskutečný potenciál kompenzovat a fungovat až do 75% poškození nefronů. Až pak se náhle projeví nějaké příznaky a nastane velké ouvej. Bohužel nefrony nemají na rozdíl od jaterních buněk schopnost regenerace. Když to vezmu na psí organismus: blbé jaterní testy? OK, to se dá napravit. Blbé ledviny? Ojoj, to se nenapraví, můžeme jen poškození ledvin zpomalovat, hlídat krev a moč a dělat opatření, aby proces příliš rychle nepokračoval.

O to přesně se snažím teď já. Troldík má další kontrolu na konci roku. Snažím se zbrzdit něco, co je časem neodvratné. Bojuji usilovně a urputně, a pokud se nám podaří zkrotit kreatinin a další parametry jen díky současné granulové dietě, může si tu Trolda poskakovat ještě dlouhá léta.

Růžena a Trolda, 21. 11. 2021

Jo, to jsem chtěla ještě napsat! V jeho současné fázi postižení ledvin je velmi důležitý pitný režim. S mrazy a ochlazením nemá potřebu pít vodu. Takže 2x denně převařená vlažná voda (granule má nacucané, ale ať má víc tekutin) se špetkou medu nebo rozmačkaným přezrálým banánem, to pak vylemcá jako odměnu za „sedni“. :-)

Opatrujte své ledviny, psí i kočičí, dbejte na pitný režim a mějte se krásně.

Moc děkuji Mawenzi za úžasné fotky Troldy a Růženy. :-)

Foto: Mawenzi

Fifi Neviditelný pes


zpět na článek