7.2.2023 | Svátek má Veronika


Diskuse k článku

PSI: Chronické selhávání ledvin u psa

Troldíkovi pruhatému nejspíš chronicky selhávají ledviny. Tentokrát pro vás tedy nemám happy end, jen stránky rozepsaného příběhu. Zároveň to ale není smutné počtení, nebojte se! :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hlavsová 16.12.2021 14:41

Moc s Troldíkem soucítím. Alánek měl v důsledku zanedbání v mládí velké problémy s močovými cestami, ale s léky se dožil osmnácti let. Já už mám třetí rok problémy - ledviny, játra, žíly, halt proti věku není léku. Držím palce a přeju co nejdelší čas v pohodě.R^

M. Crossette 15.12.2021 19:45

Milá Fifi jako ostatní moc a moc držím palce a přeji, aby si hošík Trolda ještě co nejdéle užil podobné "chrtí radovánky" jako na krásných fotkách, kde opravdu nevypadá aní trošičku nemocný. Měl velké štěstí, žes jeho nemoc zjistila včas, abys mohla reagovat a jasně je tvoje snaha korunována úspěchem. Kéž by byl co nejdelší.

Zažili jsme to s naší bývalou kočkou Kotětem a jak sama píšeš (a potvrdil tenkrát i vet) ̈, kočky umí nemoc ledvin hodně dlouho úsěšně "tajit". Když se Kotě nečekaně ale radikálně zhoršila(nejedla, nepila, nepředla a poprvé jsem objevila kolečko krve kolem jejího hovínka) kamarád nám zařídil návštěvu jeho německého veta, který kvůli nám otevřel ordinaci (byly stále vánoč.svátky). Ten jí sice zavedl kapačku, ale po rozboru krve řekl, že K. už má jen 10% červených krvinek (myslím, že řekl červené), než alespoň minimálně 30% , kdy by ještě byla naděje. Navíc prý u starých koček jsou to právě ledviny, které přestanou fungovat jako první a Kotěti bylo 18 let. Když jí s naším souhlasem vyměnil tekutinu v kapačce, Kotě už nás prý nevnímala. Ano, Kotě měla svůj (krásný) věk, ale stejně si dodnes myslíme (a vyčítáme), že konec mohlo spustit její pravidelné očkování dva týdny předtím. Veta (jiného, am.) jsme se ptali, zda je to v jejím věku ještě třeba. Ujistil nás, že ano, navíc to bylo v Německu a my potřebovali mít Kotětin očkovací pas trvale platný. Jenže my tenkrát o nemoci ledvin u koček nevěděli nic, Kotě byla celý život zdravá jako tuřín a pak vše přišlo fofrem.

Vave držím palce i tvému Mikeškovi, zatím to vypadá, žes také jeho nemoc podchytila dostatečně včas.

F. Ifijová 15.12.2021 19:56

Maričko, nic si nevyčítejte. Nevím, jak je tomu přesně u koček, ale očkování těžko mohlo způsobit takový náhlý propad ve stavu Kotěte. Ledviny jsou zkrátka potvory záludné, zvířata nedají nic najevo, dokud není velké ouvej.

Trolda nakonec naočkován nebyl, což mi způsobuje mírnou nervozitu. Rád hrabe myši, na vycházkách ho těžko o jeho jednu z "nej" zábav obírat. Takže to beru stylem "děj se vůle boží". Co ho dostihne dřív, zda leptospiróza, ledviny nebo se mu vrátí něco se slinivkou.

E. Žampachová 15.12.2021 19:14

Jinak k infekci. Stafylokok byl asi v podstatě náhodný nález,nebývá příčinou ani u psů. Něco z enterobakterií ano, to je nejčastější příčina. I když tenhle rozh ́bor by udělala každá okresní mikrobiologie, je skoro zbytečné to posílat do Německa a čekat tak dlouho. Infekce je naštěstí řešitelná a je dobře, že se zvládla Já měla u dalamatina chronickou infekci (dalmatini mají močové kameny) a trápili jsme se dlouho, ale dožil se 15,5 a celkem v kondici. Když jsou tam kameny, infekce se prakticky nedá vybít.

No v každém případě vás čeká dlouhá a blbá cesta. Tak ať je ten sešup až za dlouho. Chytli jste to obdivuhodně brzy. My to u Aji chytli až když měla ledviny na hraně funkce. To už se pak jen udržuje a čeká. Trolda má ještě slučnou šanci na delší život a hlavně plnohodnotný život. My byli rozhodnuti bojovat, dokud bude bojovat Aja. Když to zabalila, bylo rozhodnuto (a bylo to v nejvyšší čas). Držíme klukovi palce o to víc, že víme s čím bojujete.

F. Ifijová 15.12.2021 19:28

Evo, děkuji. Vetka posílala moč do Německa i kvůli nějaké studii, která probíhá, Trolda tam byl zařazen. Jak jsem pochopila, bakteriální infekce byla v podstatě dozvuk jeho akutního slinivkového stavu v dubnu. A teď mi dochází, že si vlastně psiska ještě z tábora v srpnu přivezli epesní psincový kašel - poprvé v životě, nikdy jsem to u psů neměla. Růženě bylo hůř, ale zvládli to oba bez atb. Tak třeba tam to na něj sedlo, jak je celkově oslabený.

Také doufám, že sešup bude za dlouho. Nebýt propadlého očkování, netrvat si na svém a nechtít rozbory, netuším vůbec nic. Tak uvidíme, jak se Pindík bude držet. Vořech pruhatý je pro mě studnicí nových zkušeností, za těch xy let se psy poprvé řeším ledviny, slinivku... Člověk se pořád učí.:-P

Z. Hanča 15.12.2021 19:10

U našeho prvního psa, bulíka, jsme zažili akutní selhání ledvin a to byl tedy šok! Zdánlivě úplně zdravý veselý pes na procházce zkolaboval a domů musel být odnesen. Veterinář pak zjistil úděsně vysoké hodnoty urey a kreatininu s tím, že léčba je jako sázka do loterie s nejistým výsledkem. 14 dní jsme se psem chodili na kapačky (bylo léto, doktor vyvezl stojan s infuzí na zahradu pod strom, leželi jsme se psem na dece). Po 14ti dnech léčba zabrala a dál Alf existoval na ledvinové dietě Hill ́s v kombinaci s Furonem. Byl tu pak s námi ještě 6 let.

Přeji Troldíkovi, aby i jemu léčba a dieta zabraly (a pak ty ledviny opravdu dokážou vydržet ještě dlouho) a držím palce do další kontroly!

Z. Janaba 15.12.2021 16:51

Už jsem to tu určitě psala, ale nevadí.

Můj první zlaťák v devíti letech selhání ledvin. Potřeba snížit proteiny, ale určité množství jak rostlinných, tak živočišných do těla musí. Dieta tenkrát ke koupi nebyla, ale hlava byla jako věrtel jak správně vypočítat oba proteiny. Vet, dej mu pánbu věčnou slávu, mi sehnal dva recepty z amerického vet časopisu, tak jsem si mohla začít psa zachraňovat.

Vařila jsem vždycky na dva dny. Také jsem mu pekla malé odměny z nízkoproteinové mouky s vanilkou nebo skořicí. A vařila jsem mu tu dietu šest let, tzn. že jsem ho udržela při životě do jeho patnácti! Úctyhodný výkon na zl.retrívra. A jeho život s dietou bylo běžkaření, plavání, túry po lesích. Byla jsem skeptik, ale od té doby na diety věřím! (A ještě je mám schovaný. Co kdyby..)

Troldíkovi i tobě držím s nízkoproteinovou dietou všechny palce. Nic jiného na to není.

F. Ifijová 15.12.2021 17:50

Smekám, žes zvládla ledvinovou dietu vařit a fíha, krásného věku se pesan dožil! R^ Já bych taky ráda vařila, receptů na ledvinovou dietu se v současnosti dá najít na netu spousta. Bohužel u Troldy vařená dieta nejde praktikovat, neb u něj jde o kombi slinivka-ledviny, to je příliš riskantní a nejde to dost dobře skloubit.

Kdyby se to někomu do budoucna hodilo (snad projde link), zde jsou bezvadné stránky v aj, vše podstatné o dietě, doporučení, jak vařit atd.

http://dogaware.com/health/kidneydiet.html

E. Žampachová 15.12.2021 19:04

Mohu jen potvrdit, že dieta a pronefra fungují, My měli Áju skoro na umření. Dietní granule nechtěla. Radši by vyhladověla (nežrala 10 dní). Začala jsem vařit dietu podle Janina doporučení a pomalu jsme bábu dali jakž takž do pořádku. A to už měla hodnoty kratininu a hlavně ureay dost příšerné (vypadalo to na pár dní řivota. Zvládla ještě půl roku a 3 dny před smrtí ještě zvládla odšlapat své 4 km a přinést si pár aportíků. Pak se začala rychle zhorčovat a bylo nutné ji uspat. Bylo jí téměř 13 (dožití fletů je tak 9-11). A do konce dokázala být aktivní. Ještě nám vybrala Skye, svou pra pravnučku. Je to drehé, smutné a člověk to holt udělat musí. Nakonec musí zařídit i ten konec,. Ať vám to ještě co nejdéle vydrží.

F. Ifijová 15.12.2021 19:19

Mohla bych ze zvědavosti poprosit o dietu ala Janaba do e-mailu? Já bych Troldovi vařila tuze ráda, doteď jsem tak činila kvůli slinivce, jinak jsem léta letoucí byla zvyklá krmit přirozeně, syrovým masem. Až bude Troldovi nejhůř, že bych ověřenou dietu prubla. I když doufám, že na to máme ještě času moře. Mail sem asi dávat nechci, tak poprosím Liku, zda by ho zprostředkovala? Díky, Liko! :-/

Z. Lika 15.12.2021 20:20

Jistě zprostředkuji.

T. Zana 15.12.2021 14:21

Ach jo... nemá to Trolda jednoduché. A ty taky ne. Držím palce, ať se hodnoty usadí na nějakém slušném stupni a můžete si ještě dlouho spolu užívatV.

Moc užitečný článek a parádní fotky.

F. Ifijová 15.12.2021 13:58

Trolítko děkuje všem za držení palců. :) Dám vědět, jak dopadla kontrola, jdeme 28. prosince.

Z. Lika 15.12.2021 12:32

Fifi snad časem nakoukne, má k tomu všemu potíže s noťasem, radila jsem jí modlitbičku "Pane Mopadži" :-) Zřejmě zabírá velmi omezeně :-/

F. Ifijová 15.12.2021 14:02

"Pane Mopadži" v pátek vůbec nepomohlo, přes dvě hodiny jsem se zombieka pokoušela oživit. Nakonec to klaplo, ale jedu v omezeném režimu.

Z. Lika 15.12.2021 14:45

Tak ať noťas vydrží co nejdýl R^

F. Ifijová 15.12.2021 17:41

Nesmím ho vypnout, jen ho hážu do režimu spánku. :) Písla jsem ti e-mail, mrkni, prosím.

Z. Yga 15.12.2021 11:44

Troldíkovi držím palce, aby se i se špatnými ledvinami hodně dlouho veselil a věřím, že díky dietě a správnému přístupu k pitnému režimu to tak bude.

Dobře napsaný článek a bezvadné fotky. R^R^

A. Zemanová 15.12.2021 11:30

Děkuju Ti za potřebný článek. Mám doma kocoura s renální dietou a možná bych taky někdy mohla napsat, jak jsem vlastně onemocnění zjistila.

Jo, a prosím Tě, mám doma lahvičku Pronefry. Je to už druhý pokus po cca půl roce (zakoupeno znovu), ale Mikeš bohužel Proneru opravdu nesnáší, je mu z ní nevolno, zvrací. Mohla bych Ti ji poslat, aplikováno je z ní tak 2x či 3x, je škoda ji vyhodit, jako jsem to musela nakonec udělat s tou první. Když tak mi písni adresu, pošlu Ti ji.

F. Ifijová 15.12.2021 14:00

Tak to držím kocourkovi také palce, určitě sepiš váš příběh, osvěty není nikdy dost. Vyhraboším někde e-mail na tebe a ozvu se, škoda, že kočičík Pronefru nezvládá. Veterinářka mi vlastně říkala, že i někteří psi po ní mají průjem nebo zvrací...

F. Ifijová 15.12.2021 17:44

Ještě mě napadlo, když kocourek nesnáší Pronefru, znáš AminAvast? Dělají ho pro kočky i pro psy, mám ho v záloze pro Troldu, budu to konzultovat na kontrole. Hodně lidí si AminAvast tuze chválí, že zvířatům na ledviny skvěle pomáhá.

A. Zemanová 15.12.2021 19:19

Dík za tip, objednám ho.

F. Ifijová 15.12.2021 19:58

Bezva, snad to bude snášet lépe. Máš e-mail. :)

Z. Jenny 15.12.2021 9:00

Díky za podnětný článek o psích potížích. Přeji Troldíkovi úspěšnou léčbu a jsem moc ráda ,že je vesel!R^V Je dobré mít psa správně načteného, jak píše Fifi i ten štěkot,případný smutek v očích,skleslost,konzumování vody atd.,taky proto jsme tak v začátku u Conči podchytili, jak nohu, tak i zrádnou skrytou pyometru. Tak hodně zdraví Troldíku a Fifi díky, že si se s námi podělila, zkušeností není nikdy dost.R^V

F. Ifijová 15.12.2021 20:02

Co měla Conča s nohou? Uzavřené pyometry jsou bestie, také jsem měla tu čest s předchozí rtw. Hodně zdraví i vám všem u Jenny. :-)

Š. Matyášová 15.12.2021 8:48

přeju dlouhej čas bez trápení VR^ ...jeden z mých vetů prohlásil, že kočky jsou jako senioři - zapomínaj pít..tak moje mají fontánu a z tý lemcají pořád..ten pramínek je přitahuje...a je upíjeno i z ostatních misek...a moje seniorka má mne, telefonuju jí a po pozdravu se ptám, pila jsi? A kontroluju stav magnezie, když k ní přijedu..

Z. Lika 15.12.2021 8:11

Trolda vypadá krásně, je opravdu jako chrt. Také přeji spoustu společných kapitol, a při zodpovědném přístupu budou radostné a plnohodnotné. Až holt na to masiko, s tím má utrum.

Držím palce pěsti a děkuji Fifi, že o tom napsala - všimněte si spousty zajímavostí, třeba s tím štěkáním, odběrem moči... Moc potřebný článek!

Z. Matylda 15.12.2021 7:57

Tak pokud je psík veselý, asi zatím dobrý.

F. Ifijová 15.12.2021 17:40

Zatím je zcela fit, člověk by na něm vůbec nic nepoznal. :-)

E. Zvolánková 15.12.2021 7:32

Ajaj, ani nevíte jak moc s Troldíkem cítím...Já momentálně bojuju s pískem v močových cestách, kam doputoval konečně po té mé brutální jarní ledvinové kolice. Troldíku, moc na Tebe budu myslet, poslouchej paničku a hodně bumbej. Na zdravíVR^ Moc držím palce, ať tu běháš se svou smečkou ještě hooodně dlouho.