Neviditelný pes

PSI: Trolda a epulis

18.1.2023

Předchozí díl o Troldovi najdete zde.

Epulis, nové latinské slovo, které jsem se s Vořechem pruhatým přiučila. Výrůstek, novotvar, výčnělek, zkrátka hnusanec na dásni, který tam být nemá, který může být různého charakteru. Troldovi se u levého horního špičáku objevil vloni (2022) někdy na jaře malinký útvar, který ale postupně rostl.

V prosinci už měl u zubu cca 1cm velkou pevnou hrču, která mu očividně způsobovala mírný diskomfort. Při mazlení nastavoval levou tvář k extra podrbání, zadní nohou se této části také začínal při drbání více věnovat, spodní špičák začal při skusu zasahovat do výrůstku. Z legrace jsem mu říkala: „Nešpul epul.“ V prosinci jsem dumala, co s tím. Jestli chronického ledvináře vystavit riziku narkózy, jestli to nechat být.

Epulis před plánovaným zákrokem

Před koncem roku jsem se definitivně rozhodla a objednala Troldíka na předoperační vyšetření. V pátek 6. 1. 2023 jsme vyrazili, naše dvorní paní doktorka Troldovi odebrala krev na rozšířený krevní rozbor.

Trolda

Slinivka cajk, ledviny v rámci výsledků dělaných před měsícem bez zhoršení, operaci nic nebrání. S tím, že coby ledvinář bude více „proplachován“ infuzemi, inhalační narkóza samozřejmostí (odbourává se přes plíce, nezatěžuje játra a ledviny). Paní doktorka také Troldův epulis řádně hmatem prozkoumala, aby odhadla, jak velký zákrok to bude. Já mu na to za celou dobu moc nesahala, znáte to, nedráždi hada bosou nohou…

Termín operace byl stanoven na 18. ledna. Hned po osmé ranní máme dorazit, vzhledem k Troldově labilitě a předchozí slinivkové hospitalizaci mi bude výjimečně umožněno si s ním být i po probuzení, počkat si s ním při kapačkách. Moc jsem děkovala za takovou možnost, půlky stažené, aby to celé Vořechus zvládnul.

Víte, člověk míní, příroda/štěstí/osud mění. V sobotu, druhý den po předoperačním vyšetření si ráno mazlím Pruhy a jen ze zvědavosti mu kouknu do huby. Zdá se mi ten hnusák dásňový nějaký jiný. Žduchnu do toho prstem a zůstanu zírat. Celé se to uvolnilo, oddělilo od dásně?!

Epulis se téměř samovolně téměř oddělil

Zůstalo to viset jen na nitce, na jednom vláknu z dásně. Bimbalo se to, dalo se s tím otáčet, žádná krev, nulová bolestivost. Až jsem měla sto chutí popadnout nůžky a šmiknout to sama. :-D

Zabrzdila jsem se a počkala do pondělí. Zavolala jsem na veterinu, že se charakter novotvaru zásadně změnil a dle mého laického názoru nebude potřeba operace, tohle Trolda zvládne levou zadní v ordinaci i bez lokálu. Hodná paní recepční nás objednala hned na ten den večer, nacpala nás do programu našemu druhému dvornímu panu veterináři.

Ten to prohlédnul, vzal kousek gázy, chytil epulis, udělal „škub“. Trolda měl špičák náhle čistoskvoucí, problém vyřešen! :-)

Epulis je pryč

Škubnutí bylo lepší než šmiknutí, ranka se rychleji zatáhla, krve bylo naprosté minimum. Když si utržený hnusanec prohlížel, ani na histologii to nebylo třeba posílat, dle jeho názoru takto oddělený útvar bez krvácení a kořenů je nezhoubný.

Epulis má happy end. :-) Vteřinová chirurgie, operace zrušena, Trolda zuby čisté. Paradox, tolik strachu jsem měla a nakonec vše dopadlo úplně jinak. Přeji všem psím pacientům podobné šťastné konce a páníčkům správné rozhodování.

Foto: Fifi

Fifi Neviditelný pes


zpět na článek