28.9.2023 | Den české státnosti


PSI: Chronické selhávání ledvin II

7.12.2022

Rok se s rokem sešel a já pro vás s radostí sepisuji pokračování Troldíkova příběhu, stále je o kom psát. :-)

Když jsem vloni psala první díl, neměla jsem potuchy, jaké to je mít doma psa s chronicky selhávajícími ledvinami. Po roce mohu říci, že je to jak na houpačce a je to těžké. Pro mě především psychicky, bylo a je někdy hodně obtížné se smířit s faktem, že pro Vořecha mileného nemůžu udělat víc, než dělám, že jeho zdravotní stav nejde zvrátit. Pro Troldíka byla nejhorší asi změna stravy – odmala byl na přirozeném, syrovém žrádle a najednou většinu z tohoto menu nesměl. Naštěstí má své dietní granule rád, chutnají mu, ale i tak občas smutně kouká, když se rotvice Růžice láduje skelety a on nic…

Řekněte sýýýr (Trolda a Růženka)

Jak tedy bojujeme? Vloni měl po zjištění problému Trolda kontroly co měsíc, dělal se rozbor moče a krve. Kreatinin měl tenkrát v listopadu na nějakých 115 jednotkách (optimum je v rozmezí 35-110), močovinu v krvi, v moči se vyskytovaly krvinky a bakterie. Po přeléčení cílenými antibiotiky a nasazení Pronefry na podporu ledvin (tu bere doteď) se v prosinci podařilo srovnat močovinu do normálu, i rozbory moče byly lepší, jen kreatinin mu vylezl na 120 jednotek. Což je v řeči psího ledvinového chronika pořád ještě „malé zlo“. Jak mi opakuje naše milá dvorní veterinářka, Trolda má z pekla štěstí, že se na jeho ledvinový problém přišlo náhodou a hodně brzy. Součástí jeho léčby stále zůstává zvýšený pitný režim, který je v této fázi postižení ohromně důležitý – dvakrát denně dostává vodu ochucenou špetkou nízkotučného podmáslí či kefíru, sám přes den moc nepije.

Trolda jako pidimimi s maminou

Od února jsem vozila Troldu na kontroly po třech až čtyřech měsících. Pruhatec nabral zpátky chybějící kila, drží se na skvělých 27 kg. Ubývají mu ale svaly, občas musím dotáhnout obojek. Kreatinin měl v dubnu 123, to by nebyla velká hrůza, ovšem jaterní testy mu nečekaně vylétly na 2x vyšší hodnotu, důvod neznámý. Takže Flavobion, ať se játra napraví.

Srpnová kontrola byla jak rána do palice. Kreatinin mu stoupl dost šíleně na 141, aspoň játra se srovnala téměř do normálu. Příčinou takového skoku u kreatininu mohla být paradoxně podpora jater, holt větší zátěž na ledviny. Nebo se projevila naše báječná dovolená, kterou si sice Pruhy skvěle užily, ale byl pak řadu dní velmi unavený, roli mohlo hrát i zvracení, které tam ke konci postihlo hodně psů. Dávkování Flavobionu jsme snížily a já se docela bála jeho poslední letošní kontroly, která byla naplánována na 2. 12. 2022. Co se zase asi kde vyvrbí.

Huf, uf, v pátek mi spadl aspoň dočasně velký kámen ze srdce. Nevídané, kreatinin klesl na 124! :-) Takže je Trolda zpátky zhruba na dubnových hodnotách, moč také v pořádku. Jaterní testy má stále mírně zvýšené, ale jeden prášek týdně by toto měl krotit. Jenže. U nás musí být pořád nějaké „ale“ nebo „jenže“.

Zuby nahoru zahnutý a epulis (Trolda)

Co řeším někdy od jara, je jeho epulis. Neboli nádor/výrůstek na dásni u levého horního špičáku, pomalu to roste, začíná mu do toho zasahovat spodní špičák. Může to být benigní záležitost, která se odstraní a bude klid. I tak to rádo roste znovu. Nebo to může být maligní, s tím by se beztak nedalo nic dělat. Být to zdravý pes, už je výrůstek odoperován. U ledvináře řeším, co bude menší zlo. Narkóza může i přes infuze rozhodit jeho křehký, nyní relativně dobrý stav a nastalo by velké „badabum“. Nebo nechám výrůstek růst a řešit to mám až v krajní situaci? Samé otázky, na které neznám odpovědi. Konzultuji s více vety a mám z toho hlavu jak pátrací balón, někdo říká kuchnout hned, někdo je opatrnější. Rozhodnutí bude na mně, jak jinak.

Trolda, Charlie a Feri (Mawenzi s námi výletila)

Tak takhle se s Troldítkem máme. Když se něco zlepší, něco se jinde pokazí, prostě houpačka, cítím se občas bezmocná. To je jak s jeho fyzioterapií. Jelikož nesmí už brát kloubní podporu, hledala jsem něco, co mu na dysplatické zadní nožičky pomůže. Na doporučení kamarádky jsem našla skvělé místo v HK s bezvadným personálem. Reklamu asi dělat nemůžu, ale vřele doporučuji. :-)

Trolda na rehabilitaci a laser

Troldík si užil svou osobní terapeutku několikrát na jaře a v létě, ťapal si ve vaně na pásu jak profík a moc mu to pomáhalo, pak protahování, masáž, labůžo. Pak nastalo to naše „ale“, jak jinak. Hydroterapie mu vyvolala zánět folikulů na tlamce, má sníženou imunitu. Teplá voda, která ostatním psům nevadí, jemu zkrátka nesvědčí, reagoval i na nízké hodnoty nějaké neškodné látky tam. V létě se cachtal v Labíčku, tekoucí studená voda je prý bezva, žádný zánět. Laserová terapie na klouby byla fajn, tu někdy asi zopakujeme. Hlavně opakujeme cviky, které nám milá Kája ušila na míru, můžeme se doma realizovat.

Brodění je skvělá věc

Kéž bych za rok mohla sepsat další díl tohoto příběhu, doufám, věřím, že tomu tak bude. Zároveň nechci vyznít jako osoba, která sluníčkářsky zachraňuje nemocné zvíře za každou cenu. Tak tomu u nás vůbec není. Trolda zvládá vycházky, výlety, jen je pak déle unavený. Apetit má skvělý, hraje a blbne si s Růženou, kdo o jeho problému neví, nepozná nic. A já si někdy říkám, jestli by pro mě nebylo také lepší nic nevědět…

Trolda paničkou: „Zdravej budeš, slibuješ?!"

Držte nám, prosím, palce. Ať se Trolda hemží ještě dlouho na světě, ať na Apríla 2023 oslaví své 8. narozeniny, ať udělám ta správná rozhodnutí.

Díky. Krásný adventní čas přeji, nezapomeňte včas koupit zvířátkům nějaké relaxační tabletky, čas petard se blíží.

Trolda

Foto: Fifi, Mawenzi a Petrs01

Fifi Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !