Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Naše elektrárna.

diskuse (7)

V minulém povídání jsem napsal o soláru. O jeho významu, naší soukromé zkušenosti s tím samým a jeho ekonomice, jak pracuje pro nás. Dnes bych vás chtěl seznámit se systémem samým a napsat o tom, jak byl budován a co nás k tomu vedlo. Bude to hlavně pro ty, kteří projevili o solár zájem, ale i ty, které by to zajímalo po technické stránce.

V roce 2007 se z nás stali starobní penzisté. Začali jsme žít ze starobní penze, která je zde stejně vysoká pro každého po dosažení 65 let věku. Nám už tehdy bylo trochu více a penze, i když je k životu dostatečná, tak jen k životu velice skromnému. Jako řada jiných jsme zjistili, že čtvrtletní platby za energii nás stojí více než měsíční penze pro jednoho z nás, a tak jsme se začali zajímat, jak ušetřit. Jako jednu z alternativ jsme objevili solár. Jak jsem popsal v minulém povídání, po jeho pečlivém ekonomickém a technickém rozboru jsme se pro něj rozhodli, a v roce 2008 elektrárnu pořídili.

Domácí sluneční elektrárna 5kW, 30 solárních panelů. Austrálie, Blue Mountains

Před namontováním solárních panelů jsme ještě zrestaurovali 35 let starou střechu a potom přišlo namontovat 30 tehdejších německých solárních panelů, co do účinnosti a kvality lepších než ty z Číny. Jejich souhrnný výkon byl 5 kW při ideálním slunečním svitu. K tomu ovšem byl nedaleko elektrické přípojkové a pojistkové skříňky s elektroměry namontován pětikilowattový inverter, který mění stejnosměrný proud o 475 V z panelů na střídavý, o napětí stejném jako v síti. Jeho výstup šel do nového elektroměru, určenému pouze energii získané z panelů.

Ve stejnou dobu byl namontován i nový elektroměr pro energii dodávanou do sítě; jen elektroměr na noční, levný proud, na ohřev teplé vody, zůstal původní, starý, jak je vidět na fotce.

Rozvodová skříňka ještě se starými elektroměry.

Elektroměr vlevo, označený SUN měřil prodanou energii z panelů do sítě, ten vpravo, DOM, energii dodávanou ze sítě a ten starý uprostřed ze sítě dodávaný levný noční proud. Veškerá energie vyrobená panely preferenčně poháněla veškeré potřeby domečku, a pokud byl výkon panelů vyšší, tak přebytek jsme prodávali zpět do sítě za 6 c za 1 kWh, i když dodavatel energie nám za dodaný 1 kWh účtoval 26 c. Tento disproporční poměr vznikl v době, kdy jsme solár pořizovali. V době návrhu a ekonomického zhodnocení celého projektu se přebytečná energie prodaná dodavateli platila 56 c za 1 kWh.

I když amortizace instalovaného systému zdárně pokračovala, tak se nám nelíbila nízká výkupní cena energie od dodavatele, kterému jedinému se dala prodávat, a v roce 2015 jsme se začali zajímat o baterii – akumulátor, do kterého bychom si panely vyrobenou energii schovávali na dobu, kdy sluníčko nesvítí. Velikost, kapacitu, jsme zvolili blízko průměrné jednodenní spotřeby domečku a začali se dívat, co trh nabízí. Po dlouhém vyhledávání a porovnávání nám pro naši aplikaci vyšla nejlépe Tesla Powerwall2.

Je to nejen kvalitní produkt se zárukou 20 let, ale má i bezchybnou „gateway“ – jakousi bránu a nebo křižovatku, extra skříňku, která vlastně řídí hospodaření energií celého systému. Monitoruje výkon panelů, stupeň nabití baterie, spotřebu v domečku a přítomnost energie v síti. Kvalitní software diriguje energii z panelů nejprve do domečku, a co přebývá, do baterie. Když je tato úplně nabitá, tak přebytečnou energii vyrobenou panely prodává do sítě. Navíc, když je v síti výpadek dodávky energie, tak slouží jako záložní zdroj pro celý domeček.

Celý tento systém je bezdrátově napojen na naši Wi-Fi a Tesla app na chytrý telefon umožňuje tak monitorovat celou řadu funkcí systému. Ukázky jsou na průvodních fotkách na Rajčeti i s popiskami a na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=sQqeLZfehDY Toto je původní app z doby instalace baterie. Toto bylo od té doby inovováno a nová verze vypadá trochu jinak a umožňuje více funkcí. https://www.tesla.com/support/energy/powerwall/mobile-app/mobile-app-overview

Ve stejnou dobu, kdy nám instalovali baterii, zmizely z rozvodové skříňky 3 elektroměry a byl nainstalován jeden „smart meter“, tedy chytrý elektroměr. Tento je, podobně jako Tesla gateway, bezdrátově napojen na naši Wi-Fi a umožňuje monitorování celého energetického hospodaření domečku. Zde je možno monitorovat, odkud kam energie putuje. Zda ze sítě do domečku a nebo z panelů do sítě, jak momentálně, tak i historicky za hodinu, den a nebo kvartál. Informace nabízí buď v kWh a nebo dolarech. Opět je možno vidět na fotkách na Rajčeti.

Protože podobných uživatelů jako my je poměrně hodně, došel nyní i náš dodavatel se svojí troškou do mlýna a nabízí připojit se k „virtuální elektrárně“. Toto je v podstatě program na chytrý telefon, který umožňuje připojení a nebo odpojení od sítě, právě přes ten chytrý elektroměr. Takže fungovat na sluníčko a nebo baterii ve špičkách, kdy je energie drahá, a brát ze sítě, i k dobíjení baterky, když je energie levnější, třeba v noci. Také ovšem jde dodávat do sítě z panelů a nebo baterie v době špičky, a tak pomoci dodavatelům z energetické krize.

Takže dnes bychom celý systém nainstalovali podstatně levněji a jeho amortizace by byla zhruba 2,5 roku. Když jsme instalovali panely, tak byly ještě drahé a instalace stála oproti dnešku dvojnásobek a amortizace vzala 10 let. Nyní už užíváme sluneční energii 14 let a poslední 2 roky už jen „vyděláváme“. To 2 roky po instalaci baterie.

Za stávající výkupní cenu 21 c z 1 kWh bych asi ani baterii nepořizoval, těch 5 c na 1 kWH rozdílu v ceně prodat versus koupit bych asi oželel (stálo by to zhruba za rok 125 AUD oproti dnešním 1200 AUD, které nám systém vydělává, a síť bych používal jako baterii jen s tím rozdílem, že když je výpadek dodávky, tak by byla v domečku tma, horko a nebo zima a nedalo se vařit.

Psáno 8/7/2022. Foto: George Švehla

Fotografie najdete na těchto albech:

https://hillbilly.rajce.idnes.cz/Nase_elektrarna/

https://hillbilly.rajce.idnes.cz/Nase_elektrarna_02_-_puvodni_app_na_chytrem_telefonu/

https://hillbilly.rajce.idnes.cz/Nase_elektrarna_03_-_soucasna_app_na_chytrem_telefonu

zpět na článek