Neviditelný pes

USA: Trumpistická lůza!

9.1.2021

Tak konečně vím, na co jsem se ten večer v televizi díval. Jasně mi to vysvětlil pan Roman Joch, sám sebe nazývající „paleokonservativec“, v článku „Nejostudnější president USA“ (LN 8.1.2021).

Díval jsem se na řádění „trumpistické lůzy“ před Kapitolem. Případně v Kapitolu. Sídle Kongresu USA. Tak to mne nenapadlo. Zapnul jsem si ČT a pak přepínal na další kanály včetně CNN, Deutsche Welle, Al-Džazíry, na Rusy jsem přepnul, ale pořád to vypadalo stejně.

Z dálky něco jako manifestace či pohled na dřívější plnou turistickou sezonu na Pražském hradě anebo v Krumlově. Lidí jako much, plná schodiště. Jen mne mátly ty různé vlajky USA a jiných států federace a pak nějaké úplně neznámé, kterými kdekdo zuřivě mával.

Občas fotím, a tak jsem porovnával rámec většiny záběrů, zvláště ČT 1. Kameraman to bral dobře. Takhle nějak natáčel, tedy takovým pohledem a stylem, jako když v roce 1920 režíroval bolševický agitátor Nikolaj Jevreinov v Petěrburgu k výročí revoluce velkolepou masovou performanci Dobytí Zimního paláce. Ta se dodnes podvodně vydává za skutečný dokument.

Bohužel, televizní reportér ČT z Washingtonu to měl těžké. V rámci „notiček“ a politické korektnosti vykládal o pravicových nacistických bojůvkách. Ovšem když se občas ohlédl přes rameno, musel přiznat, že to vypadá poněkud jinak. Mezi kamerou a Kapitolem s obsazeným schodištěm demonstranty by zachyceny v obraze dvojice či skupinky procházejících se mladých i starších osob, často v doprovodu dětí. Mezitím se proplétaly podivné figury, pomatenců, a exhibicionistů, jaké my jsme prvně viděli v Praze až na prvních pochodech homoušů, leseb, bisexuálů a dalších podobných zvaných Prague Pride.

Na obrázcích v ČT se celkem nic až na nadávky na Trumpa nedělo, takže hup jinam a taky na YouTube. No, tak tam byla vidět poněkud nepočetná a poněkud rozpačitá ochranka vzdorující davu, který se chtěl dostat do Kapitolu a vysvětlit poslancům a senátorům, co si o presidentských volbách myslí. Chabá obrana, evidentně nepříliš nadšená z úlohy bránit voličům v jejich „autentické schůzce s voliči“ Trumpa, povolila.

Zatímco lžireportéři a lžikomentáři líčili postup demonstrantů Kapitolem, jako by šlo o reportáž z bitvy o Stalingrad, kde se bojuje i o jednotlivé místnosti, záběry na obrazovce je jaksi chytali při lžích.

Ne, že by tam jistě nebylo určité množství magorů a lauzrů, kteří se vyskytují všude. Ovšem slova o rozzuřených a násilných demonstrantech, ničících vše kolem sebe, doprovázená záběry lidí, kteří v sálech chodí pěkně mezi „muzejními červenými šňůrami“ na mosazných sloupcích, stojích volně na podlaze, a jak jakýsi muž v uniformně napomíná „trumpistického lůzra“, aby šel ihned na tu šňůru (jako u nás na hradech a zámcích), k čemuž se přidávají další členové „trumpistické lůzy“ ukazuje, kam se až euroamerická novinařina dostala.

Byl-li doposud vrcholem této politicky korektní novinařiny reportér jisté americké televize, tvrdící do kamery, že je situace klidná, a za ním hořely baráky a lumpenproletariát vykrádal obchody, tak tady to bylo ještě o něco lepší.

Pohled na americké politické panstvo, které právě chce prohlásit na amerického presidenta Joea Bidena, za nímž stojí totalitní a marxisticko-nacistická ideologie, jak leží na zemi a třese se, byl nezapomenutelný.

Jistě, takhle nevypadá klasická demokracie. Která by nám měla být příkladem. Ale, s prominutím, kecy našich politiků, včetně Saši Vondry, že byli „zděšeni a překvapeni“, ukazuje, jak už všichni lžou. Většina lidí na světě nebyla překvapena. Naopak. I obchodníci ve Washingtonu předem zakryli výlohy a zabarikádovali vchody.

Oproti „světovým politikům“ totiž věděli, že volby presidenta USA jsou velice pravděpodobně „cinknuté“. A že je o tom přesvědčena velká část 74 milionů 222 958 voličů Donalda Trumpa. Kteří jsou v posledních letech neustále uráženi, ponižováni a označováni za „vidláky z venkovanů, za nevzdělance a, fašisty a rasisty. A kteří už toho začínají mít akorát tak dost. Z toho, co jsem za svůj život zažil a naučil se, byla tahle „Vzpoura davů“ (viz Ortega y Gasset) jen předehrou dalších dějů.

Abraham Lincoln prý řekl: „Můžete dlouhodobě lhát některým lidem a můžete krátkodobě lhát všem lidem. Nemůžete ale dlouhodobě lhát všem lidem.“ A tady už se lže až příliš dlouho. A hecují se davy, vytváří se nová šlechta a noví nevolníci a část elit touží po neomezené moci. Jako Lenin, Hitler, jako Mao.

Ostatně, milý Sašo, mohu-li ti po třiceti letech ještě tykat, dovedeš si představit, co by se dělo, kdyby volby takhle těsně vyhrál Trump?

Tak by noviny nejpravděpodobněji měly titulky „Washington hoří“.zpět na článek