Neviditelný pes

TERORISMUS: Pod tlakem hrůzy

27.7.2016

Racionalita oslabuje, jsou-li útoky stále častější

Informační éra tlačí politiky do velmi nepříjemných situací. V době tolik vzývané konektivity, kdy každý musí být on-line a zároveň ve spojení s každým, se očekává, že politik se ihned vyjádří ke všemu, co se šustne, aniž by měl nárok na uvažování. V tomto smyslu se snesla kritika na německou kancléřku: nastojte, k vraždění v Mnichově se vyjádřila až se zpožděním dvaceti hodin! Na Twitteru dokonce vznikl hashtag „Merkelová mlčí“. A přece postupovala správně.

Páteční střílení v Mnichově ukázalo několik zásadních věcí. Třeba že umanutý boj proti legálním zbraním je mimo mísu, používají-li útočníci zbraně ilegální (pistole z Mnichova měla zbroušené výrobní číslo). Nebo že ne každý, kdo vraždí, je napojen na organizované džihádisty. Ale i to, jak Evropa propadá obsesi z Islámského státu: jako by ten, kdo nemá štempl IS, nebyl teroristou. Právě proto nemají velký smysl bezprostřední vyjádření politiků, ještě dříve, než je aspoň trochu jasno.

Na ukázku. Útok v Nice hodnotili politici (i prezident Hollande), aniž by věděli, zda jde o dílo osamělého vlka, nebo spolupracovníka džihádu. Útok u Würzburgu hodnotila představitelka německých Zelených Künastová: za málem větší průšvih než vraždění sekerou pokládala fakt, že policie útočníka zastřelila. V tomto smyslu působí Merkelová poučeně.

Když už se k vraždění v sobotu odpoledne vyjádřila, nespekulovala o tom, do jaké škatulky útočníka zařadit. Zda byl, či nebyl džihádistou, osamělým vlkem či jen nešťastníkem, kterému právě „ruplo v bedně“. Místo toho se obrátila na společnost s tím, že je obtížné snášet takové nakupení zpráv o hrůze (vraždění náklaďákem v Nice, sekerou u Würzburgu, pistolí v Mnichově). Vyjádřila pochopení pro ty, kteří pochybují, zda jsou na veřejných místech v bezpečí.

Až sem je to v pořádku. Ale pak přišly na řadu dva stále opakované argumenty (použil je například bavorský premiér Seehofer). Za prvé: nelze zajistit úplnou bezpečnost. Za druhé: je třeba trpělivost. Ty argumenty jsou racionální, logické i oprávněné. Jenže... V době, kdy se vražedný útok odehrál jednou za pár let, mohly působit přesvědčivě. Ale jak působí v situaci, kdy zprávu o útoku přináší každý týden? Skoro se zdá, že zavedení politici přesvědčují už jen lidi beztak přesvědčené – a že těch je stále méně. Právě ti, kteří tak varují před „pravicovými populisty“, by měli tušit, že těm nic nenahrává tolik jako slovo trpělivost použité po každém útoku.

LN, 23.7.2016



zpět na článek