Neviditelný pes

TERORISMUS: Bezpečný úkryt býval v Praze

15.9.2022

Před padesáti lety palestinští teroristé zavraždili na olympiádě v Mnichově nevinné lidi. Tyto zločince vycvičila a vyzbrojila rovněž asádovská Sýrie, která jim poskytovala též azyl a diplomatické krytí.

Ono to vlastně zase takové překvapení není. Podpora mezinárodního terorismu byla totiž tzv. zemím socialistického tábora vlastní. Týkalo se to i husákovského Československa, kde na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let trávil volné chvíle Mohammed Daúd Auda, známější pod jménem Abú Daúd. Jednalo se o předního vůdce palestinské teroristické organizace Černé září a hlavního strůjce hrůzného masakru na letních olympijských hrách v Mnichově, při kterém palestinští teroristé zavraždili jedenáct izraelských sportovců.

Je ovšem skandální, že komunistické Československo tolerovalo pobyt tohoto odporného zločince na svém území. Abú Daúd v naší zemi podle všeho relaxoval, žádnou činnost nevyvíjel, a zajímala jej hlavně zábava, především alkohol a ženy. Rád vysedával v luxusních pražských restauracích a barech.

Historik Pavel Žáček k tomu uvedl, že komunistická tajná policie pojmenovaná státní bezpečnost nebyla z pobytu Abú Daúda v ČSSR nadšena, ale okolnosti ji donutily jej tolerovat. „Socialistické země se staly místem pro pobyt mnoha světových teroristů, mezi které patřili třeba Carlos, Abú Nidal nebo také Abú Daúd. Oni sami si je vyhodnotili, hlavně NDR, ČSSR a Maďarsko jako státy, kde jim nehrozí žádné nebezpečí. Mnozí z těchto teroristů také o sobě tvrdily, že jsou bojovníky proti kapitalismu. Státy východního bloku je nechtěly vyhostit z více důvodů. Tito lidé často měli diplomatické pasy vydávané zeměmi jako Sýrie, Libye, Irák nebo Írán. Navíc se báli toho, že v případě nějakého nepřátelského jednání by mohli ohrozit jejich zájmy nebo rovnou podniknout na jejich území teroristické útoky,“ upřesnil historik Žáček. Podle něho nelze tedy v případech těchto teroristů mluvit o poskytnutí azylu, nicméně je fakt, že komunisté tyto zrůdy ve svých zemích trpěli.

Bohužel, Abú Daúda nedostihla izraelská tajná operace Boží hněv, která se zaměřila na likvidaci zákeřných vrahů izraelských sportovců. Dotyčný žil v Sýrii za vlád Hafíze Asáda a později jeho syna Bašára, kde v roce 2010 zemřel. Ano, asádovská Sýrie a Kaddáfího Libye na svém území cvičily arabské teroristy včetně islamistických radikálů, poskytovaly jim diplomatické krytí a azyl. Otec a syn Asádovi také vědomě ukrývali nacistického válečného zločince a jednoho z čelních protagonistů holocaustu Aloise Brunnera, který také v Sýrii žil a v poklidu zemřel.

Bývalý poradce minulých izraelských premiérů Dan Schueftan už dříve v rozhovoru pro Reflex správně podotknul, že v Sýrii to není souboj dobra se zlem, protože všechny válčící strany chtějí vraždit Židy, které fanaticky nenávidí. Chtějí nás zabít, ale jsou na to příliš slabí. Tak třeba v Sýrii by nás chtěly zabít všechny válčící strany – Asad nás chce zničit, Fronta an-Nusra nás chce zničit, ISIS jakbysmet, turecký Erdogan by nás nejraději vymazal z mapy, ale zatím se zabíjejí navzájem. Já jim v jejich počínání přeji naprostý zdar. Jako správný sportovec se nestarám o to, kdo z nich zvítězí, pro mne je důležité, aby se hrálo dál,“ řekl Schueftan.

Pro Izrael je podle něj také daleko nebezpečnější Hizballáh coby spojenec syrské Asádovy vlády než ISIS. Hizballáh podporovaný Íránem a nepřímo putinovským Ruskem je totiž daleko lépe vyzbrojený než fanatici z islamského státu. Navíc Hizballáh má likvidaci Izraele a Židů na prvním místě, kdežto ISIS se chce nejdřív vypořádat s tzv. liberálními muslimy, Židé mají přijít na řadu až později.zpět na článek