Neviditelný pes

SVĚT: Ostrovy v mlze

13.9.2012

Přetahovaná o ostrůvky ležící mezi východoasijskými zeměmi měla zpočátku charakter nevinného pošťuchování. Větší intenzitu hraniční spory nabraly - snad kvůli zachování dekora - přesně v okamžiku, kdy v Londýně končily olympijské hry. Tehdy se zdálo, že jde jen o pokusy o zviditelnění na mezinárodní scéně a o snahu dodat letně ochablým médiím tolik potřebnou krmi. První zářijová dekáda však ukazuje, že se zrodil problém, který může významnou měrou zhoršit situaci v celém regionu; napětí totiž sílí na všech frontách.

Problém se zpravidla narodí tak, že se v blízkosti sporné oblasti objeví plavidlo jedné strany, které tam ovšem podle představitelů strany druhé nemá co dělat. Většinou jde o rybářskou loď. Druhá strana samozřejmě kontruje podobným aktem. U ostrůvku se pak v nepravidelných intervalech střídají "zbloudilci" obou soupeřů, přičemž výtlak lodí postupně roste a čím dál sofistikovanější bývá i jejich vybavení, takže rybáře brzy střídají aktivisté a v poslední fázi vojáci. Když k pobřeží ostrova dorazí dělový člun, dosahuje doba stupně zralosti potřebného k tomu, aby obě strany zasedly k jednacímu stolu.

Příležitost vyříkat si vše přímo do očí měly státy jsoucí ve při právě v těchto dnech, protože jejich vrcholní představitelé se účastnili vrcholného fóra Asijsko-pacifického hospodářské společenství (APEC), které se podle plánu konalo ve Vladivostoku. Diplomatická cesta je však však složitá a trnitá. Přítomní potentáti od svých knechtů příslušné materiály nestihli dostat na stůl, a tak probíhající třenice zapracovaly naprosto opačně. Čelní představitelé států, jsouce zahnáni do rozpaků, omezili bilaterální setkání, která měla probíhat v přátelské a konstruktivní atmosféře, na nevyhnutelné minimum.

APEC

Japonsko k územním sporům přistoupilo naprosto pragmaticky, čímž své partnery doslova nadzvedlo ze židlí. Již v srpnu vytáhl japonský premiér Noda ze zadní kapsy hubenou vládní portmonku a furiantsky Jižní Koreji nabídl, že jeho země sporné ostrůvky Takešima jednoduše odkoupí. S Čínou japonská vláda sehrála ještě elegantnější partii. Podle japonského práva byly totiž ostrůvky Senkaku v soukromém vlastnictví jisté japonské rodiny. Jako na zavolanou jim nabídku k odkoupení unisono předložili představitelé prefektury Okinawa, kam ostrůvky teritoriálně spadají, i centrální tokijská vláda. Po několikadenním váhání se šťastným kupcem ostrůvků stala japonská vláda, která nově nabyté území hodlá prohlásit za znárodněné.

Nevím, kdo v obou případech japonským představitelům radil, ale ani jedna rada nebyla nad zlato. Žádná z oponujících zemí nepovažuje krok Japonska za legitimizaci jeho územních nároků v bilaterálním, natož mezinárodním měřítku. Žádný z japonských sousedů se navíc doposud nevyrovnal s traumatem, kterému byl vystaven během okupace. Země proto nejenže bude své nároky na sporná území prosazovat jen velice obtížně, ale spíše svými činy přilije oleje do ohně, abych si také dopřál nějaké to klišátko. A nejčerstvější informace ukazují, že se situace skutečně začíná obracet zády k Japonsku.

Jihokorejská vláda sází na propagandu. Pouhý den poté, co znepokojená zahraniční teta vybídla z Washingtonu obě země, aby urychleně zanechaly kočkování, vyhlásil Soul, že na propagandu svých teritoriálních nároků vůči Japonsku vyčlení částku pěti miliard wonů (asi 4,4 miliónu dolarů). Podle nejmenovaného vládního úředníka mají tyto peníze především zaplatit podporu jihokorejského režimu v zahraničí. Japonská vláda kontrovala žádostí adresovanou parlamentu, aby uvolnil pro podobné účely 560 miliónů jenů (přibližně sedm miliónů dolarů). Tyto jeníky mají jít především na koupi reklamy v tisku. Ze strany Japonska půjde o vůbec první placenou obranu zájmů v masmédiích.

Postup Číny je sice poněkud méně rafinovaný, ale o to ráznější. Podle všeho se radši řídí heslem "Čin lepší slova" a k ostrovům, jejichž šťastným novým majitelem se Japonsko v brzkých dnech oficiálně stane, vyslala dva hlídkové čluny. Japonsko sice ujistilo svého velkého souseda ústy státního tajemníka Fudžimury, že ho v žádném případě nechce nasrat a že se bude o skaliska vzorně starat, avšak Čína opáčila, že nebude nečinně přihlížet, jak je narušována její územní celistvost. Japonsko se má podle čínského ministerstva zahraničí koukat laskavě vrátit do pozice, která mu náleží podle nejčerstvěji uzavřené bilaterální dohody. Váhu svým slovům dodal Peking odvoláním tokijského velvyslance. Svého nejvyššího zastupitele odvolal i Tchaj-wan, který je ve sporu rovněž zainteresován, jen jeho hlas není na mezinárodní scéně tolik slyšet.

Zamlžené ostrovy jsou oblíbeným námětem orientálních malířů. Letos však řadu z nich zahaluje především kouřmo politické. Poselství z letošního zasedání zemí APEC je jasné a pragmatické - věnovat veškeré úsilí hospodářskému růstu bez ohledu na vnitřní spory. Uhasit doutnající napětí však bude v nejbližších měsících obtížné, ne-li nemožné. Letošní rok je v řadě zemí rokem volebním. Podobné třenice jsou levným a výhodně zúročitelným politickým kapitálem především pro různá nacionalistická hnutí, jejichž hlas je stále zřetelněji slyšet i v tomto koutě světa.

Převzato z osobních stránek autora



zpět na článek