Neviditelný pes

SVĚT: OSN k hanbě

16.1.2013

Lidé rádi srovnávají a porovnávají, kdo nebo co je "nej". O žebříčcích slávy se zpravidla mluví hodně. O činy v lepším případě zbytečné a v horším přímo škodlivé již takový zájem není. Přitom – je čeho si všímat.

Tak se mi dostal do ruky text "Nejhorší rozhodnutí OSN v roce 2012". Sestavila ho nevládní organizace UN Watch, která ze Ženevy monitoruje dodržování lidských práv ve světě – a čtení je to svíravé.

Za nejskandálnější z vybrané desítky je považována volba Súdánu do Ekonomické a sociální rady OSN. Ta dohlíží na další specializované orgány tohoto uskupení, které se zabývá lidskoprávní agendou a rozhoduje též o jejím rozpočtu. Právo ovlivňovat tuto problematiku tak dostal genocidní režim, který zvlášť obludně porušuje práva žen.

Pro proklamované ideály OSN byla ovšem loni dehonestující i další rozhodnutí této organizace. V smutném žebříčku UN Watch tak druhé místo zaujala Kubou navržená a Čínou mocně podpořená rezoluce o "právu na mír". Komunistické režimy stojící za masovým vrahem Asadem ze Sýrie prosadily v OSN bojovný text, kterým lze obhajovat i mezinárodní terorismus. Na druhé straně demokratické země loni v březnu neuspěly, když se pokoušely vyloučit Sýrii z Výboru pro lidská práva UNESCO.

Tragikomickým počinům OSN z roku 2012 však zdaleka není konec. Loni v březnu stačila prostřednictvím své Rady pro lidská práva pochválit režim tehdy již mrtvého libyjského diktátora Kaddáfího a v listopadu do této Rady přibrala autoritářský režim Hugo Cháveze. Spolu Venezuelou se do Rady OSN pro lidská práva nově dostaly například i Pákistán a Etiopie. Doplnily v ní jiné, již dříve úřadující přeborníky v péči o svobodu a důstojnost člověka, jakými jsou například Saúdská Arábie či otrokářství praktikující Mauretánie.

Pokrytectví OSN však zvlášť vynikne, vezmeme-li v potaz 26 loňských rezolucí jejího Valného shromáždění, které se týkají jedné určité země. Jak organizace UN Watch upozorňuje ve svém desateru "Nejhorších rozhodnutí OSN v roce 2012", jedna kritická rezoluce byla věnována Sýrii s jejími desítkami tisíc mrtvých, jednou byla pokárána Severní Korea, Írán a Barma. Zbývajících 22 odsuzujících rezolucí se týkalo – Izraele. Žádná negativní zmínka ohledně lidských práv zato loni v OSN specificky nečekala Čínu, Rusko, Bělorusko a Zimbabwe, o Súdánu, Kubě, Pákistánu a Venezuele nemluvě.

Sbírku pobuřujících postojů OSN v loňském roce konečně možno podle organizace UN Watch doplnit i o dvě personálie: Představitelem OSN pověřeným dohlížet nad "izraelskými proviněními" zůstává nadále Richard Falk, přestože ho lidskoprávní organizace Human Right Watch, netající se jinak svým kriticismem k židovskému státu, vyloučila loni ze svých řad. Důvod? Falkův otevřený antisemitismus, veřejné sympatizování s teroristickou palestinskou organizaci Hamas a hlásání konspiračních teorií ohledně útoku na New York a Washington v září 2001. OSN ovšem takový představitel nevadí stejně jako Alfred De Zayas coby nový expert Rady OSN pro lidská práva, obdařený zvláštními pravomocemi. De Zayas je přitom oblíbencem popíračů holocaustu – a ne nadarmo: ve svých knihách o druhé světové válce označuje Němce za oběti a spojence bojující proti nacistům za válečné zločince.

Rok 2013 začíná. Bylo by dobré, kdyby nakonec postavil OSN do lepšího světla než rok předešlý.

Text byl odvysílán Rádiem Česko 15.1.2013


zpět na článek