Neviditelný pes

PRÁVO: Od WikiLeaks k Nikulinovi

3.10.2020

Vedle aféry WikiLeaks, o které jsem se zmínil cca před třemi lety, skončil jeden z nejsledovanějších případů počítačové kriminality poslední doby. Americký soud v úterý odsoudil Jevgenije Nikulina k 88 měsícům vězení, čímž ukončil mezinárodní právní drama v kauze týkající se tří zemí včetně Česka a trvající osm let. Prokurátoři původně požadovali nejdřívě 30 a následně 12 let vězení. Orgány činné v trestním řízení v České republice zatkly Nikulina v roce 2016, následně ho vydaly do USA poté, co ruská vláda podala vlastní žádost o vydání do Ruska.

Porota v Kalifornii uznala Nikulina, kterému je nyní 33 let, vinným z hacknutí společností LinkedIn a Formspring a narušení dat z roku 2012, při nichž odcizil identifikační údaje patřící 117 milionům Američanů. V roce 2016 byl obviněn z několika trestných činů včetně počítačového vniknutí a krádeže identity, krádeže uživatelských jmen a hesel Američanů, což se poté pokusil prodat dalším členům rusky mluvící „komunity“.

„Je to těžké, protože když se vrátí do Ruska, myslím, že se znovu stane hackerem,“ řekl během procesu soudce William Alsup k odsouzení. „Ale nemůžeme ho jen zamknout a odhodit klíč,“ doplnil.

Nikulin je ve vězení již téměř 48 měsíců, uvedl jeho právník. Během procesu obhajoba tvrdila, že vládou navrhovaný trest byl založen na důkazech o finančních ztrátách u LinkedIn a dalších obětí hackerství, které nebyly založeny na pravdě. Obhájce Adam Gasner atgumentoval, že z více než 100 milionů lidí, jejichž identitu jeho klient získal, se údajně nikdo nepřihlásil s tvrzením, že ho krádež identity stála peníze. „Jedná se o firemní oběti, u nichž nebyly prokázány žádné skutečné ztráty,“ uvedl obhájce Gasner.

Během soudního procesu, který byl na několik týdnů přerušen kvůli pandemii koronaviru, popsali státní zástupci Nikulina jako obyčejného „digitálního“ zloděje, který jednoduše ukradl obrovské množství dat a následně se je pokusil zpeněžit. Obhájci navrhli, aby za tímto zločinem byl hledán jiný pachatel, možná státem sponzorovaný hacker. Porotcům trvalo několik hodin, než Nikulina usvědčili. Kalifornský soudce Alsup se opakovaně snažil urychlit proces a připomněl vládním žalobcům, že Nikulin byl uvězněn na několik let již v době, než soudní proces na začátku tohoto roku v San Francisku začal.

Advokát Nikulinovy ​​rodiny se připravuje na odvolání proti rozsudku.

Případ údajně upozornil na to, jak obvinění IT podvodníci někdy prováděli svou práci s požehnáním ruských zpravodajských služeb. Začátkem letošního roku americké ministerstvo spravedlnosti odtajnilo soudní dokumenty obviňující další ruské muže z účasti na Nikulinově schématu v záležitostech týkajících se přenosu ukradených uživatelských údajů.

Jeden podezřelý, Nikita Kislicin, byl obviněn z pokusu o prodej zhruba 30 milionů uživatelských jmen a hesel získaných při porušení sociální sítě Formspring. Američtí státní zástupci tvrdí, že třetí muž, Alexej Belan, vytvořil přímý kontakt mezi Kislicinem a Nikulinem ve zjevné snaze usnadnit prodej ukradených dat.

Belan, Lotyš, podle FBI patřící mezi nejhledanější obviněné kyberzločince, údajně fungoval jako „aktivum“ ruské zpravodajské služby FSB. K březnu 2020 byl Kislicin, který zůstává v Rusku, zaměstnán u bezpečnostní firmy Group-IB , která má pobočky v Singapuru a Moskvě. Společnost konstatovala, že i po zveřejnění obvinění bude Kistlicina nadále „podporovat“.

Zdá se, že bitva s počítačovými hackery bude mít jistě svá pokračování, i když je jasné, že aféru WikiLeaks jen těžko někdo z nich překoná.

Autorova kniha „Nemesis není holka pro tebe“ v prodeji zde.



zpět na článek