Neviditelný pes

OBĚTI V GAZE: Nedůstojná hra s čísly

15.5.2024

V Pásmu Gazy zuří válka. Už déle než sedm měsíců. Vede ji Izrael proti teroristům vládnoucího hnutí Hamas. To ji vyvolalo svojí agresí proti Izraeli ze 7. října minulého roku.

Uvádím to takto „polopatě“ proto, že stále častěji vzniká dojem, a v některých médiích především v muslimské části světa se o tom píše otevřeně, že agresorem není Hamas, ale Izrael.

To nic nemění na tom, že i tato válka má své civilní oběti. Kolik jich je? Důvěryhodná čísla neexistují. Většina světa opakuje počty dodané ministerstvem zdravotnictví teroristů a mezi těmito „papoušky“ je i OSN. Konkrétně její Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Izrael několikrát upozornil, že čísla Hamasu jsou zkreslená a nadnesená, zejména pokud jde o počty mrtvých žen a dětí, ale nebylo to nic platné. Údaje teroristů ochotně přebírají i čeští propalestinští aktivisté. Jak ale 13. května upozornil server Fox News [ZDE], úřad OCHA před několika dny zásadně změnil statistické údaje, a to směrem dolů. Čísla dodávaná Hamasem hovoří v těchto dnech o téměř 35 tisících mrtvých civilistů, OCHA v denním přehledu z 6. května uvádí na svém webu 34,735 tis., z toho žen přes 9,5 tis. a dětí víc než 14,5 tis., obojích dohromady 24 tisíc.

Ale už o dva dny později, 8. května, bylo všechno jinak. OCHA sice i nadále uvedl vysoký číslo všech obětí, kterých mělo být k uvedenému dni (dle Hamasu) 34,844 tis., ale současně sdělil, že k 30. dubnu 2024 byl celkový počet zabitých 24,686 tis., z toho

- mužů … 10,006 tis.

- žen … 4,959 tis.

- dětí … 7,797 tis.

- seniorů … 1,924 tis.

Z toho je zřejmé, že na rozdíl od cifer prezentovaných Hamasem je to celkově zhruba o 10 tisíc méně, stejně tak jde o rapidně nižší množství jak žen, tak dětí.

Závěr je zřejmý. Spoléhat na lživé údaje teroristů je sebeklam a vytváření falešného mediálního obrazu. Ten ale dobře zapadá do protiizraelských kampaní světové levice.

Zatímco Hamas nafukuje počty civilních obětí, z jeho reportů není zřejmé, kolik vlastně bylo zlikvidováno teroristů. Podle izraelských zdrojů jde o přibližně 15 tisíc v Pásmu a k tomu je nutné připočítat další tisíc, které eliminovala izraelská armáda na svém území vr dnech agrese.

Lze namítnout, že i po redukci je počet civilních obětí v Pásmu Gazy stále vysoký. Byl by nulový, nebýt 7. října 2023.

Psáno exkluzivně pro Neviditelného psa.zpět na článek