Neviditelný pes

KALIFORNIE: Katastrofálně mokré sucho (a naopak)

14.3.2024

Případová studie klimatické manipulace, během které se občan nezbaví stresu

Stresující příběh pro kalifornské občany začíná před více než dekádou. Kompletní zdroj všech informací na konci článku.

(1) Rok 2012: Klimatická změna: Konec lyžování v Kalifornii

Bay City News Service

Vědec z amerického geologického institutu uvedl, že bez celosvětového omezení emisí mohou stoupající teploty způsobit, že pohoří Sierra Nevada v Kalifornii ztratí 80 % sněhové pokrývky v zimě v průběhu 40 let.

Pozn. autora: Jednoduchá manipulace budoucím časem. Stát se to může a nikdo nemůže tvrdit, že ne. Více o oblíbené technice zde.

(2) Rok 2012: Století sucha je před námi

Live Science

Nová studie ukazuje, že věčně zelené stromy, které se táhnou od jižní Kanady po severní Mexiko, spotřebovaly během suchého období v letech 2000 až 2004 mnohem méně oxidu uhličitého, než vědci předpokládali. Ale co se stane potom? Vědci si myslí, že sucha mohou být novým standardem.

Pozn. autora: Když je sucho, je těžké předpovídat, kdy se to otočí. Předpovídat, že nějaký trend bude pokračovat, neví-li klimatolog vůbec nic, má výrazně vyšší šanci na úspěch. Burziáni to dělají úspěšně také.

(3) Rok 2016: Díky El Niňo, ale sucho v Kalifornii je pravděpodobně navždy

Wired

Jestliže věříte, že právě končící zima s velkým množstvím srážek ukončila největší sucho v historii státu, mýlíte se. Sucho je tu možná navždy.

Pozn. autora: Sice pršelo, ale to nic neznamená. Kdyby klimatolog přiznal, že se jedná o normální variabilitu počasí, přijde o granty. Proto je nutné vytáhnout osvědčený budoucí čas. Může být zase sucho.

(4) Rok 2021: Kalifornie bez sněhu může přijít dříve, než si myslíte

Los Angeles Times

„Zima ještě na jezero Tahoe nedorazila“, napsali provozovatelé rezortu v oznámení, že se počátek sezóny odkládá. Ale hory nejsou jediné. Nová studie zjistila, že sněhová pokrývka může na západním pobřeží zcela zmizet do konce století. Nejhorší dopad to bude mít v Kalifornii, kde sněhová pokrývka v Sierra Nevadě může za dvě dekády poklesnout o 45 %.

Pozn. autora: Použije-li klimatolog budoucí čas, může do textu klidně dát procenta poklesu či jiné odborně vypadající údaje. Je to neověřitelné a nerozporovatelné.

(5) Rok 2022: Sucho navždy

Santa Barbara Independent

Po dvou letech sucha se do Kalifornie vrátily na konci minulého roku deště. Zdálo se, že přinesou konec sucha. Ale radost byla předčasná.

Pozn. autora: Každá dobrá zpráva je pro klimatologa předzvěstí katastrofy. Není katastrofa, nejsou granty.

(6) Rok 2023: Kalifornské atmosférické řeky jsou čím dál horší

Wired

Protože klimatická změna způsobuje, že bouřky jsou teplejší a vlhčí, má systém ochrany před povodněmi problémy. Na zeměkouli se některá místa stanou suššími, některá budou vlhčí, ale zdá se, že Kalifornie si užije obojího.

Pozn. autora: Když klimatická změna nepřinese sucho, tak přinese deště. Neprůstřelný argument. Rok 1862 budiž vymazán z historie. Tehdy totiž psali:

Povodně přišly po suchém období, které trvalo 20 let. V Kalifornii v centrálním údolí bylo zaplaveno zhruba 15 tisíc kilometrů čtverečních. Voda dosahovala až 8 metrů a nově vybudované telegrafní sloupy, které spojovaly San Francisco a New York, se ocitly pod vodou. Na některých místech stála voda až do léta. Více zde.

Pozn. autora: Dříve lidé zažívali bouřky, někdy silnější, někdy slabší. Teď to nejsou bouřky, ale atmosférické řeky, které jsou způsobeny čím?

(7) Rok 2023: Posledních dvanáct měsíců v Kalifornii patří mezi historicky nejvlhčí

New York Times

Zimní srážky způsobily, že 95 % území Kalifornie se v červnu dostalo ze stavu sucha. Vodní nádrže jsou plné, vodu není kam dávat a část vody byla ztracena, protože odtekla do oceánu.

Pozn. autora: Podle informací nezávislého klimatologa Dr. Spencera se průměrný přítok do velké nádrže Mead v Kalifornii za posledních devadesát let nezměnil. Problémem je, že se zvýšil odběr vody na zavlažování, populace vzrostla a žádné nové nádrže nebyly postaveny.

(8) Březen 2024: Ještě více sněhu v pohoří Sierra Nevada

abcNews

Další přívaly sněhu se ženou na Kalifornii poté, co v některých částech Sierra Nevady napadly za čtyři dny více než tři metry sněhu.

Pozn. autora: Sucho, deště, sněží, granty je to, oč tu běží.

Post scriptum

Podle studie kalifornské univerzity zažila Kalifornie v minulosti dvě velká sucha, která trvala dlouhé desítky let. Relativně vlhká období, která panovala v Kalifornii celé minulé století, byla spíše výjimkou. První velké sucho začalo v roce 892 našeho letopočtu a trvalo 220 let, druhé trvalo od roku 1209 celých 140 let. New York Times je ve svém článku označily jako megasucha.

Pozn. autora: Kalifornský způsob informování lze nalézt i v české kotlině, neboť podle informací meteorologů naplnila vlhká zima zásoby podzemní vody. Ale to se podle nich může brzy změnit.

Nepochybně může, takže klidu jeden nedojde.

Pokud jste se alespoň mírně pobavili, potěší nás i malý příspěvek. Na tohle se granty nedávají :-). Díky, odkaz níže.

G. Sitař12. 3. 2024

Sledujte nás naTwitteru

Zdroje:

(1) Bay City News Service

(2) Live Science

(3) Wired

(4) Los Angeles Times

(5) Santa Barbara Independent

(6) Wired

(7) New York Times

(8) abcNews

Poskytl server Sýr zdarmazpět na článek