Neviditelný pes

IZRAEL: Napětí na začátku ramadánu

6.4.2022

Tři útoky v Izraeli, které předcházely letošnímu ramadánu, vyvolaly zásadní otázku. Byl teror v Beerševě, Hadeře a Bnej Braku předehrou něčeho podstatně děsivějšího, co obyvatele Izraele v tomto měsíci čeká?

Ukazuje se, že ano. A jen díky brilantní operaci izraelských bezpečnostní sil – protiteroristické jednotky Pohraniční policie Yamam, vnitřní tajné služby Šin Bet a armády – nedošlo k dalšímu krveprolití v řadách civilistů. Jedním dechem ale dodejme, že vyhráno není, protože boj proti zákeřnému teroru je totéž, co boj proti lidské hlouposti. Úkol: trvalý. A i operace, které věnuji tento článek, má na izraelské straně své oběti.

Pro oživení paměti nejprve stručný přehled:

- úterý 22. března: útok v Beerševě ... 4 zavraždění

- neděle 27. března: útok v Hadeře ... 4 zavraždění

- úterý 29. března: útok v Bnej Braku ... 5 zavražděných

Izraelské bezpečnostní síly byly uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti – a zahájily sérii akcí v rámci protiteroristické operace „Breakwater“. Zaměřily se na osoby, které mohly být zapojený do výše zmíněných útoků, stejně jako na jednotlivce podezřelé z plánování dalšího teroru.

Už ve čtvrtek 31. března byli zlikvidováni dva ozbrojenci v Jeninu (Džanínu – městě v Samaří, součást Palestinskoarabské autonomie).

Skvělou práci odvedli Izraelci nad ránem v sobotu 2. dubna. Jak napsal server The Times of Israel („3 gunmen killed en route to attack, police say; 4 Israeli troops hurt in clash“/2. dubna 2022), ve vesnici Arraba jihozápadně od Jeninu se střeli policisté z jednotky Yamam s tříčlenným komandem mířícím podle všech indicií spáchat další teroristický čin. Během pokusu o zadržení reagovali teroristé střelbou, načež byli zlikvidováni. V jejich vozidle se našly zbraně včetně útočné pušky M16, granáty a závěť jednoho z teroristů, v níž vyzývá k dalšímu vraždění Izraelců.

O několik hodin později teroristická skupina Palestinský islámský džihád (PIJ) oznámila, že všichni tři zabití Arabové byli členy jejího vojenského křídla, brigád Al Quds.

Během střetu byli bohužel zraněni čtyři policisté jednotky Yamam, z toho jeden vážně. Odvezen byl do nemocnice v Haifě; jeho stav je stabilizovaný.

A to je teprve začátek ramadánu ...

Reakce teroristů

Nevěstí nic dobrého, Izraelci musí být i nadále maximálně ve střehu. Důkaz přinesl 2. dubna server novin The Jerusalem Post („Palestinians vow to avenge three gunmen killed near Jenin“):

Palestinský islámský džihád v prohlášení uvedl, že „sionistický nepřítel spáchal agresivní zločin proti našim třem hrdinným mudžahedínům během prvního dne svatého měsíce ramadánu“. A dále: „Jelikož považujeme nepřítele za plně odpovědného za tento zločin, prohlašujeme, že krev našich dětí nebyla prolita nadarmo. Mudžahedíni budou pokračovat v džihádu, odporu a boji proti nepříteli bez ohledu na oběti.“

Čteno mezi řádky: z textu je patrná frustrace z toho, že Izraelci zmařili další krveprolití.

Hamas: „Politika nepřítele spočívající v zabíjení a atentátech proti našim lidem na Západním břehu Jordánu a v okupovaném Jeruzalémě mu nezajistí bezpečí, které hledá, a nezajistí mu ani legitimitu v naší zemi.“ A slíbil odvetu.

Výbory lidového odporu, což je aliance různých ozbrojených skupin v Pásmu Gazy, prohlásily, že „krev hrdinských mučedníků se stane pochodní revoluce a odporu proti uzurpujícímu sionistickému nepříteli až do vítězství, osvobození a návratu (palestinských uprchlíků a jejich potomků do bývalých domovů v Izraeli). Zabíjení nezabrání Palestincům pokračovat v boji proti Izraeli.“

Palestinské hnutí mudžahedínů, další teroristická formace v Pásmu Gazy, prohlásila, že „atentát na bojovníky odporu v Jeninu je sionistickým zločinem, který nezůstane bez odezvy. Krev mučedníků se stane palivem, které zvýší odolnost proti tomuto zločinnému nepříteli.“

Své přidala i samotná Palestinskoarabská samospráva: Uvedla, že odsuzuje a odmítá nebezpečnou izraelskou eskalaci, která se shoduje se začátkem svatého měsíce ramadánu.

V Ramalláhu opět zaměňují příčinu a následek; opět se, falešnými slovy o „izraelské eskalaci“, staví na stranu teroristů.

Jak je zřejmé, nepřátel má Izrael víc než dost. A zřejmé je také to, že letošní ramadán rozhodně nebude pouze svatým měsícem míru a pokojného rozjímání či požehnaným obdobím půstu. Čekejme další erupci zla.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek