Neviditelný pes

EVROPA: Možná mi někdo poradí…

17.2.2018

Vytýkám před závorku, že nejsem bezvýhradným stoupencem Evropské unie. Pouze si neumím odpovědět na mnohé otázky, které uvádím v níže uvedeném textu. Třeba mi někdo na ně srozumitelně, konkrétně a bez otřepaných frází odpoví. Budu rád.

Když jsme si v dávných časech různě v soukromí dělali „šprťouchlata“ z existence Rady vzájemné hospodářské pomoci a k tomu přidávali mnohé (často velice vtipné) výroky Rádia Jerevan; mělo to všechno svoji logiku. RVHP pro nás představovala Moskvu a politbyro sovětských soudruhů, doplněné o jména našich nejvyšších soudruhů a soudruhů z ostatních členských zemí. Bylo to srozumitelné, jasné a v podstatě se s tím nedalo nic dělat. Polské, maďarské i naše pokusy po roce 1950 o změnu byly vždy bez nadsázky řečeno „utopené v krvi“. Je to srozumitelné a pravdivé. Tak to bylo a je nesmyslné vše poměřovat počty obětí. Každá z nich byla tragédií.

Dnes je situace jakoby obdobná. Kudy chodíme, tudy slyšíme a čteme, že Evropská unie je daleko horší než RVHP. Většina lidí, kteří toto tvrzení rozšiřují, RVHP ve vlastní praxi zcela jednoduše nezažila a těžko by o ní mohla podrobně vyprávět. Dalším „lákavým“ tvrzením je to, že Evropská unie je vlastně Německo a Francie a my ostatní musíme jen poslouchat.Budiž – nehádám se, ale k tomu, abych mohl tento názor akceptovat, či dokonce rozšiřovat, potřeboval bych nějaké argumenty. Ty o povinném zakřivení banánů nemůže člověk při jistém stupni vzdělání akceptovat. Takže poraďte. Onen Brusel je co? Někteří rádi píši „soudruzi z Brusele, jako „soudruzi z pr**le“, což je sice líbivý slogan, ale nikoli argument.

Takže se prosím podívejme na to, co tvoří onen obávaný Brusel.

Především Evropský parlament, do něhož si každá země jednou za pět let navolí stanovený počet poslanců odpovídající počtu obyvatel. Evropský parlament má asi 751 poslanců, Německo s Francií jich mají asi 170, takže ani v tomto orgánu nemohou tyto dvě země vytvářet nějaký diktát. Navíc europoslanci jsou různí a europoslankyně různé. Nemusíme chodit daleko – podívejte se na seznam našich europoslanců od roku 2004, kdy jsme vstoupili do EU. A řekněte si sami, za které byste dali ruku do ohně, nemluvě o tom, že mnohé z nich lze charakterizovat různě, když označení „neomarxista“ by pro některé z nich bylo ještě jedno z nejmírnějších. Ale to je přece náš problém. My jsme si je tam zvolili - Remka, Železného, Zahradila, Bobošíkovou, Teličku, Ransdorfa, Konečnou, Maštálku, Štětinu, Pocheho a jiné.

Má-li to takto nastaveno každý ze sedmadvaceti států EU, tak je to vina Bruselu? Nikdo nám a žádnému jinému státu nenařizuje, koho máme do Evropského parlamentu volit. Nemusíme s různými činnostmi tohoto orgánu souhlasit, ale to je asi tak všechno, co se dá dělat. Je to úplně stejné, jako s našimi volbami parlamentními. Ale celkově bych Evropský parlament nepodezíral, že právě tento orgán dělá z Evropské unie horší systém, než byla RVHP.

A bylo-li by to tak, měli vždy všichni naši europoslanci na protest hromadně odstoupit, což nikdy neudělali. Každopádně je naprosto jisté, že němečtí, francouzští a stále ještě angličtí europoslanci – zástupci nejsilnějších ekonomik Evropy nikdy nemohli a nemohou ovládnout Evropský parlament tak, aby jeho 751 poslanců skákalo tak, jak Němci, Francouzi a ještě Angličané pískají.

Takže zakopaný pes je jinde?

Co takhle Evropská rada? Jejími členy jsou buď prezidenti, nebo předsedové vlád členských států. Jejího jednání se účastní ještě předseda Evropské komise, předsedou Evropské rady je již podruhé zvolený Polák Donald Tusk. Jeho konkrétně asi těžko podezírat, že by chtěl z Bruselu dělat sídlo neomarxismu nebo jakési obdoby RVHP. Je ještě jsem nikdy neslyšel, že by některý z předsedů vlád Česka, Polska, Maďarska a Slovenska prohlásil, že „na zasedání Evropské rady jezdit nebude, protože se tam přijímají samé závěry v duchu neomarxismu, či jiných podobných nesmyslných systémů“.

Všichni tam, doufám, poctivě jezdí a jsou velmi aktivními členy tohoto orgánu a přinášejí tam nové a nové náměty odpovídající potřebám zemí, které vedou. Také jsem nikdy nečetl, že by na zasedání Evropské rady jeho členy (tedy nejvyšším činiteli zemí EU) bylo vyčiněno předsedovi Evropské komise to, že orgán, který vede, přijímá špatná a nesmyslná usnesení či nařízení. Takže Evropskou radu těžko z něčeho obviňovat, když se na její politice aktivně (?) podílíme a nic nás nenutí, abychom se „hrbili“ před jejími členy z Německa či Francie. Nemají tam tyto státy více než jednoho zástupce. Jako my.

Což tedy Evropská komise?

To je již těžší oříšek. Jde o nadnárodní orgán, který rozhoduje v kolegiu komisařů, nebo v kolegiu komisařů spolu s administrativou. Tady by mohl být zakopaný pes. Jenže – každý stát má jednoho komisaře. Ti všichni bez rozdílu se podílejí na závěrech kolegia komisařů. Německo i Francie mají také jednoho komisaře, jako my.

Od roku 2004 se nestalo, že by nějaký náš český (polský, maďarský či slovenský) komisař prohlásil, že nesouhlasí s jakýmikoli závěry kolegia komisařů či rozšířeného kolegia o administrativu. Navíc v administrativě Evropské komise pracují desítky našich, tedy českých zástupců. A mlčí.

Nikdy jsem neslyšel, že by dokonce na protest nějakým přijatým nesmyslům odešel nějaký náš komisař z funkce. Nikdy jsem také neslyšel, že by na jednání Evropské rady přišel český zástupce (předseda vlády) s tím, že nesouhlasíme s tím a s tím rozhodnutím. Výjimkou jsou v poslední době migrační kvóty – leč podobenství o RVHP vznikalo daleko dříve, než začali do Evropy proudit uprchlíci.

Pak je zde ještě Rada Evropské unie, které jednou za půl roku předsedají členské státy, avšak její základní úlohou je tlumočit názory členských států, konzultovat s nimi a přijímat právní předpisy a určovat ráz politiky EU. Pokud vím, opět nikdy nebylo psáno, že za předsednictví toho či onoho státu se Evropská unie stala něčím daleko horším než RVHP.

Zbývá ještě Soudní dvůr, ale i tam, máme svého soudce jako každý ze států EU. Soudní dvůr dbá na dodržování právních předpisů EU i na to, aby evropské právo bylo ve všech zemích vykládáno a uplatňováno stejně. Nikdy jsem nečetl výhrady právníků, soudců, komisařů, členů aparátů či předsedů vlád zemí V4 týkající se toho, že nás „údajně“ státy jako Německo nebo Francie prostřednictvím něčeho nedefinovatelného tlačily k plnění nějakých závěrů, které jsou v rozporu s našimi národními zájmy.

Dá se tedy soudit, že Soudní dvůr má především dbát na jakousi právní a morální čistotu EU. U nás se neustále píše o tom, že minimálně jeden z vysokých činitelů EU je korupčník, podvodník a alkoholik. Proč se na tento orgán ještě nikdo od nás nebo ze zemí V4 neobrátil s tím, aby to řešil? V RVHP to nešlo, tam nebyla demokracie. V současnosti ale nikomu od nás pobyt v gulagu nehrozí.

Pochopitelně, že nemohu jako běžný občan všechno vědět. Zrovna tak jako miliony dalších běžných občanů. Ale proč většina z nich považuje systém EU za daleko větší zlo, než totalitní systém komunistický, který má na kontě miliony nevinných obětí. Jak se stalo a proč věří, že EU „v čele s Německem a Francií“ je horší než SSSR i s jeho satelity? Rád se nechám poučit.



zpět na článek