Neviditelný pes

EVROPA: Covid pasy usnadní cestování EU

9.7.2021

Opatření spojená s pandemií koronaviru se bohužel neobešla bez omezení možností cestovat do zahraničí. Zcela pochopitelná proto byla snaha najít možnost, jak cestování usnadnit a zároveň zamezit dalšímu šíření nemoci.

Od začátku července proto začaly v celé EU a také v Norsku, na Islandu a Lichtenštejnsku platit tzv. covidové pasy, které mají i za současné situace plné omezení ulehčit bezpečné cestování do zahraničí. Dostupné jsou jak v digitální, tak i papírové podobě a jsou vystavovány zdarma. Zájem je o ně v Evropě opravdu obrovský, protože dosud jich bylo vydáno už více než 200 milionů.

Pro lidi žijící v Česku platí, že příslušný certifikát je možné získat na očkovacím portále ocko.uzis.cz. Mnohé určitě potěší, že právě tyto certifikáty vydané po 1. červnu už splňují podmínky uznání jako covid pasy. Nově má při prokazování sloužit mobilní aplikace nazvaná Tečka, kde mohou mít lidé certifikát uložený. Kdo certifikát využívat nechce, musí na hranicích svou bezinfekčnost prokázat jiným způsobem. Není pochyb o tom, že je snazší prostě si stáhnout certifikát a mít po starostech.

Jde to i bez očkování

Asi nejznámější cesta k získání certifikátu vede samozřejmě přes očkování. U očkovaných mají zúčastněné státy povinně uznávat vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Záleží pak na každé zemi, zda bude akceptovat i další vakcíny, jako je např. ruský Sputnik V. Pouze vakcíny schválené EMA dávají jistotu, že budou uznány ve všech zemích, jež akceptují covid pasy.

Certifikát o provedeném očkování představuje pouze jednu ze tří možností, jak lze covid pas získat. Dostat ho tedy mohou i lidé, kteří z nějakého důvodu očkováni nebyli. Existují totiž ještě další dva druhy certifikátů. Prvním z nich je certifikát o prodělaném onemocnění. Ten si lze stáhnout mezi 10. a 180. dnem od prvního pozitivního testu lidí, kteří nemoc prodělali. Dalším je certifikát o negativním výsledku PCR testu starším ne více než 72 hodin.

Další přetrvávající mýty

Stejně jako v případě všech důležitých rozhodnutí na úrovni EU zaznívají hlasy, že se jedná o další případ toho, kdy EU svými absurdními požadavky komplikuje lidem život. Problémem není nařízení EU, jako spíše velmi nekoordinovaná politika národních států v oblasti omezení volného pohybu. Každá země EU měla dosud odlišná pravidla, která se navíc často měnila a mění v závislosti na měnícím se počtu nakažených, což mnoha lidem ztěžuje jakékoli cestování do zahraničí. Každý si musel zjišťovat informace o tom, jaká pravidla zrovna aktuálně platí v dané zemi. Největším problémem byl chaos v pravidlech pro vstup do jednotlivých zemí či podmínkách návratu do domovské země.

Covidpasové nařízení naopak velmi napomáhá částečně sjednotit pravidla a zajistit volnější pohyb během pandemie. Držitel covid pasu má umožněný volný pohyb a je osvobozený od dalších restrikcí, jako je např. povinnost dalšího testování či karanténa. Vzhledem ke stoupajícímu počtu nakažených v části EU samozřejmě není možné vyloučit, že některé státy budou chtít i po lidech s covid pasem např. dodatečný test či karanténu. Pokud ale bude chtít nějaký stát přistoupit k takovým krajním opatřením, musí o tom dotčené země informovat nejméně dva dny předem. V rámci možností, které jsou, jde ale stále o výrazné usnadnění podmínek cestování.

Certifikáty budou obsahovat pouze omezený soubor nezbytných informací. Navštívené země si jej nemohou ponechat. Kontrolovat se bude pouze platnost a pravost certifikátu, a to ověřením toho, kdo jej vydal a podepsal. Všechny zdravotní údaje zůstávají v rukou členských států, které digitální certifikát EU COVID vystavily.

Jak dlouho potrvají?

Existují také pochybnosti kolem trvání covid pasů a obavy, že půjde o něco trvalého. Ani zde není třeba se obávat. V důvodové zprávě ke covid pasové legislativě se jasně píše, že „po překonání pandemie COVID-19 by měla být pozastavena ustanovení navrhovaného nařízení, které se týká vydávání certifikátů, a Covid pasy mají být zavedené pouze v době pandemické koronavirové nouze vyhlášené Světovou zdravotnickou organizací. Až pandemie pomine, nebudou už covid pasy více potřeba.“

Přínos covid pasů spočívá v tom, že významně usnadňují pohyb osob v rámci Evropské unie bez nutnosti prokazovat cíl cesty, podstoupit karanténu nebo další test po příletu do destinace. Jedná se bezesporu o krok správným směrem, který mnoha lidem ulehčí život, což uvítal např. i můj euroskeptičtější kolega Alexandr Vondra.

Já už svůj covid pas mám. Covid nám život neuvěřitelně komplikuje a za současných okolností se za hranice bez testu, karantény nebo očkování prostě nepodíváme. Proto je potřeba přicházet s nápady, jak si život zase trochu ulehčit. Do Bruselu či Štrasburku jezdím každý týden a jednoduchý certifikát mi cestování výrazně usnadňuje. Pro každého, kdo cestuje do jakékoli země EU, jsou covid pasy vítanou změnou oproti předchozímu chaotickému stavu. Samozřejmě se těším, až bude pandemie za námi, vše se vrátí do starých kolejí a covid pasy nebudou potřeba.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu



zpět na článek