Neviditelný pes

CESTOVÁNÍ: Řekové rozhodně líní nejsou...

12.11.2015

Do Řecka jezdíme dlouho a rádi. Přesto nás letos přepadaly pochybnosti. Po masivní propagandě našich médií o „líných Řecích s přehnaně vysokými platy a důchody“ jsme si říkali, zda to bude na „našem ostrůvku“ vypadat jako každým rokem.

A vypadalo. Kritikům, kteří se mi v diskusi budou snažit dokázat opak, předem sděluji, že nechci generalizovat; jistě jsou v Řecku i jiná místa, která by nesnesla přísný nebo jiný úhel pohledu. Náš ostrůvek je Zakynthos a následná slova platí pro tento ostrov a jeho úžasné obyvatele. Především jasná zpráva – ceny zůstaly stejné jako loni. A pokud sledujeme ceny zájezdů od cestovek na rok 2016, na cenách se nic nemění.

Řecké momentky 2

Leč člověk by i rád připlatil. Za to úžasné klima, jímž nyní nemyslím pouze přírodu. Představte si neuvěřitelné množství obchodů, restaurací, kaváren a taveren. Otevírají se ráno po osmé (některé i dříve) a zavírají se dlouho po půlnoci. Bez přestávek na oběd, bez inventur a bez technických opatření vedoucích k dočasnému zavření. Mezi pracovníky obchodů a služeb najdeme nejen Řeky, ale i Ukrajinky a Bělorusky (pokojské a kuchařky), Angličany, Holanďany i Čechy (kuchaře a pracovníky zájezdových agentur nebo půjčoven aut a kol), Thajky, Vietnamky (masáže na plážích) a nejrůznější černoušky, kterými jsou většinou slušní a nevtíraví podomní obchodníci.

Všichni se domluví anglicky. Alespoň pokud se týká toho, co chcete, kam chcete jít či kde se dá to či ono sehnat či prožít. Velká část zaměstnanců dělá na dvě směny. Dopoledne ve svém obchodě, odpoledne či večer v taverně či v jiném obchodě, nebo naopak. Babiš by měl radost. Za jakoukoli platbu totiž dostanete účet s vyznačenou DPH. Dokonce i náš správce pláže nám vydával na poplatek 6 eur za lehátko doklad z příruční tiskárny. V restauracích neberou spropitné. To naše české „to je dobrý“ neznají a neakceptují. Platbu vyúčtují do posledního centu a vy máte maximálně možnost přispět do pokladničky na pultě baru. O její obsah se po zavření dělí všichni, včetně uklízeček. Leč k tomuto příspěvku vás nikdo nejen nenutí, ale ani nevybízí. Je to věc kultury.

Řecké momentky 1

Běžným návštěvníkům ostrova je tak trochu skryta jeho druhá tvář. Tu tvoří obyvatelé obhospodařující rozsáhlé vinice, olivové háje, plantáže zeleniny a jiných produktů. Těmi zásobují místní obchody a taverny. Na ostrově jsou rozsáhlé vinice – vyrábějí zde například více než sto druhů značkových vín velice zajímavé chuti. Exkluzivní druhy místních olivových olejů k nám mimo jiné úspěšně dováží jedna renomovaná pražská firma. Ulice jsou přeplněny auty, skútry a koly. Nepotkáte se s havárií. Jestli je na ostrově policie nevím. Nikdy jsem žádného policajta nepotkal. Ani bezdomovce.

S místními i s turisty si můžete večer poklábosit o všem možném. Jen o politice se zde nemluví, je to jaksi proti dobrému tónu. Není neobvyklé, že vás majitel jednoho obchodu pošle pro zboží, které sám nemá, do obchodu vedlejšího. Majitelka několika obchodů v Tsilivi nám řekla, že ztráty z titulu velkoryse a rozsáhle vystavených vzorků zboží neexistují. Úžasně příjemný a velice vzdělaný sedmdesátiletý majitel dvou obchodů na naší „plážové trase“ bydlí v hlavním městě Zakynthosu. Ráno přijede okolo sedmé, jde se vykoupat do moře a od osmi ráno do jedné po půlnoci sedí za pokladnou svého obchodu. V druhém obchodě pak takto pracuje jeho syn. Někteří místní vyrážejí brzy ráno na moře. Na lov ryb.

Řecké momentky 3

V agentuře kapitána Spirose, který vozí turisty kolem ostrova, pracuje jedna Angličanka a jedna Holanďanka. Obě se zde svého času zamilovaly, usadily a na nedostatek práce si ani po letech stěžovat nemohou. Pronájem skútrů i aut vedle našeho hotelu nabízí mimo jiné i český student. Cvičí se v angličtině i v řečtině a třeba si jednou otevře vlastní podnik v Česku. Tedy – až bude v Česku u moci strana, která bude ochotna podporovat drobné a střední podnikání, řekl nám. Zatím radši zůstane v Řecku. Má recht, protože tato vize je u nás v „sobotkovském nedohlednu“.

Místní Řekové, kteří nemají zrovna dvě zaměstnání, většinou nastupují po skončení turistické sezony na sklizeň oliv. Je to makačka započatá v listopadu a končící počátkem jara. Ovšem olivový olej ze Zakynthosu je úžasný ve všech modifikacích. Je vždy přílohou našich podzimních a zimních salátů. Mezi námi: kdokoli je přesvědčen, že Řekové nemyslí na budoucnost, se obrovsky mýlí. Zasazený strom olivy, kterých najdeme na Zakynthosu velice mnoho, plodí teprve asi po dvaceti až třiceti letech. Řekové každoročně sází nové olivy, a tak neříkejte, že nemyslí na budoucnost svých dětí.

Řecké momentky 4


zpět na článek