Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Víc než hřích - chyba

30.8.2006

Vůdce Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh v neděli překvapil libanonskou, ale také izraelskou a světovou veřejnost prohlášením, že kdyby byl 12. července věděl, jak prudce bude Izrael reagovat na únos dvou izraelských vojáků a že to povede k pustošivé válce, nebyl by dal rozkaz k únosu. Prý počítal jen s tím, že Izrael se spokojí krátkým bombardováním pozic Hizballáhu.

Nasralláh tentokrát neřečnil na veřejném shromáždění před tisíci svých příznivců - pozval si do své tajné skrýše redaktorku libanonské televize a rozmlouval s ní dvě a půl hodiny.

Nasralláhova slova jsou vlastně přiznáním, že vyvolání konfliktu Hizballáhem bylo víc než hřích -byla to chyba. Nebýt únosu vojáků, mohly být ušetřeny stovky lidských životů a obrovské materiální škody. Jeho přiznání také dodatečně ospravedlňuje izraelskou reakci. Na tom nic nemění Nasralláhovo - úplně nepodložené - tvrzení, že Izrael prý v září nebo v říjnu připravoval útok na Libanon a Hizballáh.

Teď schází už jenom to - poznamenal jistý izraelský opoziční politik -, aby premiér Ehud Olmert podle Nasralláhova příkladu přiznal, že také Izrael dělal chyby a mohl dosáhnout víc, kdyby včas ukončil vojenské operace a přešel k diplomatickým jednáním.

LN, 29.8.zpět na článek