Neviditelný pes

ZMIZENÍ: Záhada nejen atronomická

10.4.2024

Problém tří těles, tak se jmenuje román čínského spisovatele Liou Cch´-sina a podle něho natočil Netflix seriál. Obrátily se na mě noviny, abych napsal o románu a odvozeném seriálu článek. Přislíbil jsem to s lehkou myslí. Knihu jsem četl, na seriál se kouknu, to se pak napíše samo. Jenže knihu jsem četl před sedmi lety, když vyšla, seriál v tu dobu nebyl ještě k disposici. I nevadí, jak znělo heslo prorepublikových junáků. Knihu si znovu přečtu a na seriál si počkám. Jenže se ukázalo, že ji nemám. Za těch sedm let se vypařila. Naštěstí mám spoustu známých. Román je slavný, ohlas měl po celém světě i u nás, on ho někdo bude mít a půjčí mi ho.

Jiří ho měl, ale někomu ho půjčil a neví komu. Hanka je na cestách, ale zeptá se syna, až s ním bude večer mluvit. Jarda o románu nikdy neslyšel, v knihovně slyšeli, ale nemají. Tak jsem dopadl ještě asi na čtyřech místech. Nakonec jsem si stáhl pirátskou elektronickou kopii a byl jsem v půli čtení, když mi volala paní z knihovny, že mi ji sehnala a že si mám dojet na tu a tu adresu . Hned jsem vyrazil, přece jen se papírová kniha líp čte. Vrátil jsem se s knihou domů a vítá mě žena Ljuba.

„Byl tu Jirka. Už si vzpomněl, komu knihu půjčil a přivezl ti ji.‟ Následující den přibyl třetí exemplář a v mailu jsem měl dvě další elektronické verze, pro e-knihy a pé dé ef. Třetí den začali ten seriál vysílat a článek jsem napsal. Čtvrtý den, když jsem se vrátil s pejsky, sdělila mi žena Ljuba, že se stavoval Jakub a jestli prý tu knihu potřebuju a že mu řekla, že článek mám napsaný a vrátila mu ji, aby si ji mohl srovnat se seriálem.

„Kterou knihu jsi mu vrátila?‟

„Tu co jsi měl na stole.‟

„Jenže ta co jsem měl na stole zmizela a vzal jsem si jinou!‟

„Nezmizela,‟ pravila žena. „Uklidila jsem ji, protože se tam jen tak válela.‟

„Kterou jsi Jakubovi vrátila? Tu co jsi uklidila nebo jsi ji vzala ze stolu, jak jsem ji tam dal, když jsem ji vytáhl z knihovny?

Do toho volal Jiří, jestli už to mám přečtené, že má rozkoukaný seriál a potřeboval by si něco ověřit.

„No a co, kniha jako kniha,‟ pravila žena. Měla pravdu, ale ne docela. Jsou různá vydání s různou obálkou. Jak to dopadlo? Ani se neptejte. Problém tří těles je matematicko – fyzikálně – astronomická záhada. Tři tělesa jsou vzájemně svázaná gravitací a krouží kolem sebe. Jejich dráhy jsou složité, to si jistě dovedeme představit. Jsou ale natolik složité, že je nelze matematicky spočítat. Promítá se to i do světa knih.zpět na článek