Neviditelný pes

TAXIZKAZKY: Pražská noc

7.12.2023

Byl jsem teď jedním zákazníkem, hned zkraje, po nástupu, tázán, co si myslím o tom blázinci v Praze. Na mysli měl zákaz vjezdu aut do užšího centra od 22. hodiny do rána, mimo dopravní obsluhu, vydaný městskou částí Praha 1 a jeho následné zneplatnění Magistrátem HMP a Primátorem.

Můj pohled? První moje reakce byla, že jsem rád, že se mě to už netýká, protože už v noci nejezdím.

A teď, omlouvám se, musím to vzít trochu zeširoka:

Před tak sedmi lety, v noci, jsem vyhrál jízdu z letiště do ulice V Kolkovně. Pro mimopražské - je to ta v centru všeho nočního dění. Patří mezi skupinu ulic Dlouhá, V Kolkovně, Kozí, Dušní, Vězeňská a hned vedle Masná, Jakubská, Malá Štupartská a další, kde to v noci prostě žije!

Na malinké fotce v profilu zákazníka byla mladá žena. Říkám si:
„Sakra, to musí být nátura! Z letiště jede rovnou pařit!“
Nastoupila trošku starší paní, která fotečce neodpovídala. Svoji dedukci jsem jí ale práskl. Říkala, že taxi jí objednala dcera a s výrazem ve tváři, který by se dal jen těžko popsat, snad rezignace, špitla, že V Kolkovně, bohužel, bydlí.
„No nazdar!“ myslím si.
„A jaké to tam je?“ to už se ptám nahlas.
„Hrozné! Jsou to bezesné noci.“
„A kam máte okna?“ snažím se mít soucit, jak jen to jde.
„Kuchyně je do ulice, ložnice je do dvora. Jenže do toho dvora jdou agregáty klimatizací a vzduchotechniky těch barů. Stěžovali jsme si na úřadu na hlučnost. Byla u nás nějaká paní z odpovědného odboru městské části, i s nájemcem či majitelem baru a sama říkala: ‚Tak si dejte na noc špunty do uší!‘. Vypadalo to, že je to silně uplacené! Takže marný boj.“

Za další čas, úplně nezávisle, vezu do těch míst člověka, který měl pravděpodobně něco společného s jedním z barů. Zmínil jsem se mu o té předchozí příhodě a on praví:

„Tak ať se odstěhují! Tam je to pro turisty, pro cizince! Je to centrum, městu z toho jdou prachy!“

A teď se vrátím k odpovědi mému cestujícímu. Říkám:
„Tohle všechno už tu bylo. Město instalovalo někde, snad na Kozím plácku, už nevím, hlukoměr na sloupu, pro kontrolu nočního hluku. Jaký byl výsledek? Opilí cizinci, i jiní, řvali ze všech sil, sledujíc displej na sloupu, kolika decibely je ohodnocen výkon jejich hlasivek. Měřič zmizel.

Pak také byl vydán zákaz vjezdu taxíků o víkendu, vždy od půlnoci asi do páté hodiny ranní, do stejné, výše uvedené oblasti. Opět pro omezení hluku. I Liftago vydalo tehdy rady zákazníkům, aby si na objednání vozu zvolili místa (styčné body) křížení Dlouhé a Revoluční, ulici Řásnovka a ulici Pařížská, někde za Intercontinentalem. To bylo ještě za Krndy. Vydrželo to tam tuším dva víkendy, než patrně město přišlo na to, že zákazníci, kteří „mají nakoupeno“ a vlečou se třeba od Jamese Deana ke svému taxíku, a který poslušně stojí v Revoluční, dělají větší hluk, než kdyby ten taxík pro ně přijel k baru. Třeba ve zrušení nařízení bylo něco jiného, legislativního. Je to ale mimo můj zájem, tudíž je mi to putna.

A teď je to tu znovu! Prý si mládež v tuningových autech dělá z Pařížské závodní dráhu. Nevím. Moje zkušenost z pátečních nocí byla ta, že tito borci závodili na Rohanském nábřeží, tam je dlouhá rovinka (semafory nevadí), případně na Letné okolo Sparty, na dr.Milady Horákové. A policisté, když už, kontrolovali vesměs nějakou zbloudilou Felicii, to byla asi snadná kořist, na technickém stavu ji mohli vykoupat kdykoli, nebo mládence v kšiltovkách ve starém BMW s ústeckou značkou, tam tomu naprosto rozumím. Nikdy jsem neviděl odstavené Lambo, Ferrari, ani podobné jiné „namachrované“.

Takže zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhu? Vždyť většina aut, která tam v tu dobu vjedou, jsou stejně taxíky, Ubeři, Bolti, tedy dopravní obsluha.“

Takže závěrem: Jsem rád, že se mě to už netýká. Nočního běsnění, jak jsem již řekl, se už dlouho neúčastním. A vůbec mi to neschází!

A myslím si, že omezení hluku by vyřešilo zavření barů. To je arci kacířská myšlenka! Že? To by totiž mělo pramálo aut důvod do těchto ulic vůbec vjet. Jenže to by zase Praha 1 přišla o prašule! To by už p.Čižinský, údajný to podavatel trestního oznámení na Primátora, neměl nic „1Sobě“. (Pardon, to je blbá, trapná sranda, ale nějak mě to tak napadlo...) Čím to je, že tato možnost patrně nikoho nenapadá? Nebo snad ano? Praha je známá jako laciná nálevna, kde si cizinci můžou řádně (a oproti domovině beztrestně) vykropit čenich. A těch holek, nejen pro módní rozlučky se svobodou, co tu je! Co s tím uděláme? Zakážeme vjezd autům!

Možná jsou za tu dobu, co v noci nejezdím, moje informace už zkreslené. Možná teď Night Riders více tůrují motory a více troubí, než v době, kdy jsem tudy jezdil já. Jediné, co vím, že se dříve před kluby při rvačkách tolik nepoužívaly zbraně. Inu, otevíráme se světu... A svět se u nás pokouší na oplátku otevírat nožem dutiny břišní...?

To je situace, co? Jsem rád, že to nemusím řešit! A ani nemůžu nikoho z volených zástupců popohánět k zodpovědnosti, protože jsem už nějakou dobu ve Středočeském kraji, kde máme svých starostí až až. :-P

Nějak mimoděk mě napadl citát z povídek Šimka a Grossmanna - Moje jízda tramvají:
„Jestli hned nepřestanete,-“ pravil řidič tramvaje ke strkajícím se cestujícím „-,praštím výhybkovou tyčí průvodčího, který za nic nemůže!“

Mějte se a spěte vleže!zpět na článek