Neviditelný pes

EKOLOGIE: Zase se trápili

28.11.2008

Grínpísové v pondělí 24.11. uspořádali v Bruselu maškarádu s papundeklovými kukuřicemi (nikoli s nafukovacími, s jakými běhali kdysi po Brně). Je to pro ně trápení. Prohlášením, že proti geneticky modifikovaným organismům (GMO) budou vždy, bez ohledu na fakta přinesená vědou nebo praxí, se přihlásili k víře ve zjevenou pravdu a tudíž ke statutu pseudonáboženské sekty.

Nic mimořádného, je takových dost, byla by to pohoda. Jenže praktický život a běžný občan by rád měl něco hmatatelného. Třeba jako krvácející velrybu – proti vraždění kytovců pod rouškou „výzkumu“ jsem jim také přidal svůj podpis. Ale kde to vzít? Zvláště je problém šest neděl po zveřejnění studie statutárního orgánu EU – Spojeného výzkumného centra (JRC), která potvrdila stanovisko Světové zdravotnické organizace a dalších významných mezinárodních institucí (včetně původně kritické asociace britských lékařů), že potraviny z GMO jsou bezpečné. To je trápení, ale něco se pro senzacelačné novináře musí podniknout.

Z nouze čert mouchy lapá a takovou mouchou jsou pro sektu Grínpísů občas vylétnuvší zprávy výzkumníků, které souzní s onou zjevenou pravdou. Jsou sice takové kvality, že v recenzovaných časopisech je nevezmou, ale postoupeny mediím zajistí autorům popularitu. Kdo by neznal jména Pusztai, Ermaková nebo Seralini.

Odpor proti GMO je v Rakousku státní filosofií, jako u nás lysenkismus v letech padesátých minulého století. A jako tehdy v Praze bylo kariérním a finančním postrkem přispět do sborníku Proti reakčnímu mendelismu-morganismu, tak v Rakousku je dnes vítané „vědecky“ dokázat škodlivost GMO. Ujala se toho trojice výzkumníků pod vedením veterináře prof. Zenteka v pokusech postavených tak, aby prokázaly, že kříženec GM kukuřice neprospívá množení myší. O popularizaci se postaralo spolkové Ministerstvo zdraví, rodiny a mládeže a Grínpísové měli mouchu pro bruselské šou.

Jenže smůla. Autor Rakušany použité metody kontinuálního křížení James C. Lamb v recensi napsal, že studie má „ve výpočtu dat podstatné omyly vedoucí k významným falešným interpretacím.“….“Ze zprávy není jasné, zda způsob statistického hodnocení byl zvolen před nebo po získání dat.“ (kulantně řečeno přizpůsoben účelu)…“Početnost vrhu ve třetí generaci klesla jak v pokusu, tak v kontrole, což se nevysvětluje.“ A následují další vady studie. To Grínpísům nevadí. Kritiku stejně jako zprávu JRC a dalších institucí, podobně jako práce a názory světových vědců odporující jejich pravdě smetou poukazem na celosvětové spiknutí imperialistů – personifikovaných firmou Monsanto – korumpující vědce (včetně mé osoby, jak neopomene napsat známý notorický diskutér), politiky i úředníky, což nám názorně předvedla Česká televize 13. září t.r. v pořadu „Dobrodružství vědy a techniky“. V každém případě se novináři postarají o úspěch (viz foto v Lidových novinách 25.11.), protože platí heslo: Hlavně, že se o nás píše, lhostejno, zda kladně nebo záporně.



zpět na článek