Neviditelný pes

SPOLEČNOST: O klimatu se (ne)diskutuje

25.7.2019

Pana presidenta Václava Klause nemusím představovat. Je arogantní, tedy aspoň se to říkalo, možná ještě říká a říkat bude.

Pana Andreje Babiše také nemusím…., ani „milionovou chvilku“ Mikuláše Mináře. Právě ten požádal premiéra o rozhovor/diskusi v televizi. Pan Babiš odmítl, z časových i jiných důvodů - a proč taky. Spousta lidí by si s ním chtěla popovídat, v dobrém či zlém, ale to opravdu není možné. Premiér má na starosti Českou republiku, její zahraniční postavení, zatímco pan Minář pouze Letnou a i to ještě jednou za kvartál.

Hudebník, publicista, bývalý poslanec a zaměstnanec kanceláře prezidenta, nyní člen RRTV Ladislav Jakl je dokonce známý až tak, že jej dohnala pravda i láska takovým způsobem, že musel navštívit lékaře…

Na OVM (one view man) se už léta nedívám, ale pamatuji, že agendu a své oblíbence tam určoval pan Václav Moravec.

Ať již jsou vám výše uvedení sympatičtí či nikoliv, všechny je strčil do kapsy mladý aktivista, student střední školy Petr Doubravský. Ten se totiž ve svých šestnácti jen tak s někým nebaví, proto odmítl diskusi o klimatických změnách právě s Ladislavem Jaklem.

Mnozí pamatují boj proti imperialistům, boj s americkým broukem, boj o zrno, boj proti válce ve Vietnamu, za propuštění Nelsona Mandely, za mír, za socialismus, proti apartheidu, proti kolonialismu, proti atomovým a neutronovým zbraním, za demokracii, za svobodné volby atd. atd…

Pořád je za co nebo proti něčemu bojovat, vždycky vstanou noví bojovníci, nyní rezonuje téma oxidu uhličitého a boj proti změnám klimatu.

Opět je pět minut po dvanácté a zase se blíží další, tentokrát už vážně poslední konec světa! Apokalypsa! Jenom oni nás můžou zachránit!

Pan Doubravský, který neprodělal ani maturitu, je dalším z řady spasitelů, arogantní jako Klaus, zaneprázdněný jako Babiš, nastoluje témata, vybírá hosty jako Václav Moravec, resp. témata shazuje ze stolu. Aktivisté Friday for future si zřejmě představují diskusi tak, že si vyberou téma, otázky, odpovědi i diskutující a ještě nejlepší vysílací čas.

Myslím, že i zakladatelka Greta Thunbergová je dnes dostatečně známá, velmi by mě zajímalo, kde bydlí, v jak velikém, rozuměj, energeticky náročném domě žije, čím vybavený má vlastní pokojíček. Jakým způsobem cestuje po světě, do Vatikánu, Davosu či Bruselu, a hlavně kdo to platí…

Také u dalších aktivistů FFF se tyto otázky přímo nabízejí. Jsou ale i studenti, kteří musí chodit v pátek do školy a v sobotu na brigádu, aby mohli ve studiu pokračovat, ti na záchranu planety čas nemají.

Vždycky mi ukápne slza, když se na další a další konferenci o klimatu sletí tryskáči 20.000 hlavounů a hřímá proti CO2. Velmi mě dojalo, když jsem na katovickém panelu viděl Arnolda Schwarzenegera, předpokládám totiž, že z Kalifornie neletěl economy classem, ale vlastním Gulfstreamem III – viz jeho lifestyl. Jakou uhlíkovou stopu zanechalo jeho vystoupení?

Dovolte mi podotknout, že klimatologie je vědní obor, který se učí mimo jiné na MFF UK v Praze, na MU v Brně a jinde. Proč tolik studií, když je vše jasné a neoddiskutovatelné. Neměli by se bakaláři, magistři a doktoři tohoto oboru ozvat, nebo chtějí svůj obor nechat zdiskreditovat a zpolitizovat, jako se stalo s oborem ekologie?

Nebožtík John Fitzgerald Kennedy řekl: „Neptej se, co tvoje vlast může udělat pro tebe, ale co ty můžeš udělat pro svou vlast.“

Já bych tuto větu parafrázoval – vlast už se dneska nenosí, tedy: „Vážení klimastrašáci, neptejte se, co můžou volení politici udělat proti změně klimatu. Ptejte se, co vy sami jste ochotni udělat proti těmto změnám, se svými spolužáky a nejbližšími příbuznými. Co jste ochotni udělat vy sami, čeho jste schopni se vzdát, obětovat na oltář klimatu.

Jsou prázdniny a nějak se neprudí, že by klimatická změna probíhala jenom v pátek a jenom v době vyučování?

Nedávno jsem slyšel, že v naší půdě chybí organická hmota (hnůj), která pomáhá zadržovat vodu, vzápětí mi bylo sděleno, že s touto hmotou se počítá také k výrobě biopaliv 2. generace.

Přímo se nabízí otázka, bude této hmoty dost? Prosím neplést s politickým hnojem, toho je sice dost, ale v tomto případě je nepoužitelný. Bohužel kravičky, které tento produkují, zase škodí vypouštěním metanu.

Bude potřeba vzdělaných lidí, kteří budou problematice rozumět a najdou vhodné řešení ve všech souvislostech. Nečekejte řešení od politiků, ti mnohdy nerozumí ničemu a dělají pouze „legislativní ekologii“ podle stranického zadání, viz dotované sluneční elektrárny.

Nepochybně bude potřeba vzdělaných lidí - blbců je dost!zpět na článek