Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Mikuláš se nám probral

6.6.2020

Milion chvilek pro demokracii prý podá správní žalobu proti omezení počtu účastníků na veřejných shromážděních, a to z toho důvodu, že limitování v této chvíli na 500 osob je porušováním svobody shromažďovací. Účast na jejich demonstraci, chystané na úterý 9.6. na Staromák a na náměstí a návsi měst a vesnic po celé republice, po internetu údajně přislíbilo asi 5.000 lidí. Tím se asi myslí na tom Staromáku.

Vrchní organizátor demonstrací má naprostou pravdu. Chtěl by do světa vykřičet většímu davu své pevné pravdy než jako při poslední procházce Letenskými sady a chtěl by pást své ovečky jako správný pastýř z velkého pódia. Chtěl by se dotknout demokratických hvězd svými apely na slušnost, čistotu a nezištnost demokracie a dosáhnout toho mírně řečeno buď nevkusnými, anebo hloupými transparenty. Někdo je vidí jako vtipné. Tak budiž, vtipné tam vždycky byly a nejspíš i budou, ale víc je těch agresivních, hloupých a nactiutrhačných. Prostě demokracie. Vrchní organizátor Mikuláš Minář by chtěl zase ukázat atrofované svaly a tento stát mu v tom hází klacky pod nohy. Loni 250.000 a letos 500 kusů. Zatím. Mikuláš potřebuje davy jako drogu. Davy, co skandují, papouškují hesla a trochu se i vytočí, když se to kapku vyhecuje. Vzpomínám si na jeho poslední akci v tzv. štafetě v Plzni, kde se tísnilo dobrovolně v době těsně před vyhlášením nouzového stavu zhruba 200 lidí a Milion chvilek fixloval fotky, aby ten průšvih vypadal mohutně. To se nesmí opakovat, je třeba to živit a živit, aby se to hýbalo.

Jenže to je zapomenuto, v Plzni bylo vlezlo, teď je teplo, bude happening a budou se žádat hlavy. Demonstranti se chtějí pěkně shromáždit, vychutnat si svoje ústavní právo a bok po boku jako správné ovce poslouchat demagogická a tentokrát částečně inovovaná hesla. Vše pod mottem: Ještě nemáte dost? Seznam „ožehavých témat“ od koronaopatření namířená proti nám až po hanebnou a už teď zkorumpovanou dostavbu jednoho bloku Dukovan, si přečtete na jejich webové stránce. A abych nezapomněl na to hlavní: Babiš hrabe pod sebe. Mikuláš Minář taky trochu, zčásti netransparentně a v menším, ale činí se už zase.

Soud by měl vyslechnout hlas Mináře, který je hlasem určité části našeho lidu. Měl by jim dovolit se shloučit, zaskandovat si, zařvat a zanadávat, semo tamo se tak trochu i nakazit. Hlavně aby bylo veselo, asi tak jako bylo, když Mikuláš Minář projevil svoji neschopnost v dnes již slavné televizní debatě. Šel tam, natáhl si klíček a opakoval dokola svoje mantry a byl trapně mimo mísu. Bude i tentokrát. Tak ať to má a bude zase na pár dní pokoj. V demokracii mají právo i drobní političtí kutilové a srandisté na své chvilky hynoucí slávy. Hyde Park by mohl vyprávět.

A takhle my tady žijeme.zpět na článek