Neviditelný pes

PRÁVO: Vymáhání pohledávek

6.8.2021

Zrušení soukromých exekutorů by vedlo k chaosu a diktátu dlužníků

Je to další ze šílených populistických nápadů Strany přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury. Vymáhání pohledávek by podle SPD mělo znovu přejít na stát. Jenomže to už tady bylo a s katastrofálními výsledky.

Nevracejme se k tomu, co se neosvědčilo! Tzv. státní soudní vykonavatelé, kteří měli za úkol vymáhat pohledávky od dlužníků, to dokázali zhruba ve třech procentech případů. Jak potvrzují svědci, oni se o to ani moc nesnažili, a pak se nelze divit tomu, že měli tak mimořádně tragické výsledky. Je tedy logické, že musela přijít náprava, protože není normální beztrestně nesplácet dluhy. Parlament proto přijal zákon o zřízení soudních exekutorů, který začal platit v roce 2001. Podporoval jej i tehdejší premiér a nynější prezident Miloš Zeman.

Nutno říci, že úspěšnost ve vymáhání dluhů se výrazně zlepšila a po zřízení této instituce stoupla zhruba na třetinu. Z hlediska zákona je soudní exekutor člověk, kterého stát pověřil exekutorským úřadem a ten jej opravňuje k vykonávání soudem nařízených exekucí. Exekutor má proto práva i povinnosti úředních osob, mezi které patří také policisté, celníci nebo soudci.

Chápu odpor lidí proti nehorázným způsobům některých exekutorů a také proti praktikám, kdy se například z pokuty za cestování autobusem bez jízdenky řádově ve stokorunách stal dluh za desítky tisíc korun. To bylo opravdu špatně. Jenomže tyto nespravedlnosti se dají změnit nastavením lepších pravidel pro fungování soudních exekutorů.

Jak se říká, bylo by chybou vylévat s vaničkou i dítě. Ono pověstné kyvadlo by se nemělo vyklonit na žádnou stranu, tedy jak na stranu dlužníků, tak na stranu věřitelů. A v případě opětovného zavedení bezzubých státních soudních vykonavatelů by nastalo dlužnické eldorádo. Mnozí lidé by si půjčovali s tím, že i když nebudou splácet, tak se jim nic nestane. Uvědomme si také, že mnozí dlužníci si za svoje problémy můžou sami, půjčují si ostošest, žijí si nad poměry a jaksi nechtějí nic slyšet o tom, že dluhy se také musí splácet. Takových, když si na ně exekutoři došlápnou, mi vůbec není líto. Proč mám ronit slzy nad lidmi, kteří se chovají nezodpovědně? Takové je naopak třeba tvrdě trestat.

Návrh SPD je proto čirým populistickým nesmyslem, který by jen podpořil nezodpovědné chování mnoha lidí beroucích si úvěry. Dluhy se musejí splácet a tomu, kdo to nechce chápat, je třeba to řádně vysvětlit, i s použitím přiměřeného zabavení jeho majetku.

Je rovněž logické, že kdyby se systém státních soudních vykonavatelů osvědčil a oni byli ve vymáhání dluhů úspěšní, tak by se před dvaceti lety neměnil. Jenomže ono tomu tak nebylo.

Nápad okamurovců by mohl vést až ke zhrouceni trhu s úvěry. Poskytovatelé půjček, by totiž v případě rizika nevymahatelnosti mohli jejich poskytování výrazně omezit a doplatili by na to slušní lidé, kteří potřebují půjčit třeba na vybavení bytu.



zpět na článek