Neviditelný pes

PRÁVO: Spermie pro každého (tedy pro každou)

9.4.2008

V nejbližších dnech v rámci balíku zdravotnických zákonů půjde do vlády a parlamentu také návrh Zákona o specielních zdravotnických službách. Ten mimo jiné upravuje i umělé oplodnění a přináší - jen tak mimochodem - novinku srovnatelnou se změnou vlastnictví individuelního na kolektivní. Spermie budou k disposici všem na požádání.

Je všeobecně známo, že ke zplození dítěte je zapotřebí vajíčko a spermie. V normálním chodu věcí je vajíčko od budoucí matky a spermie od budoucího otce, jejího manžela nebo partnera.

Při léčbě neplodnosti metodami umělého oplodnění může výjimečně dojít k tomu, že žena vajíčka nemá a neplodný pár (muž a žena, budoucí rodiče) je přijme v rámci léčby od jiné ženy, dárkyně. Nebo muž nemá spermie a neplodný pár (muž a žena, budoucí rodiče) je přijme v rámci léčby od jiného muže, dárce. Dárci jsou vždy anonymní, a tedy příjemcům neznámí. Matkou dítěte je následně žena, která dítě porodila, a otcem muž, který o umělé oplodnění se ženou požádal. Je to vyzkoušené a osvědčené.

Zákon zatím sleduje především zájem dítěte – mít oba rodiče. V nezanedbatelné míře zákon dbá na určení otcovství také proto, že dítě vyžaduje materiální zabezpečení po dlouhá léta – až do dospělosti. Neplatí-li výživné otec, musí je často platit stát jako sociální dávky osamělé ženě s dítětem.

Návrh nového Zákona o specielních zdravotnických službách přináší novinku: pokud bude přijata, i osamocená žena bude mít právo na spermie ze spermabanky anonymních dárců. Výsledkem bude, že dítě programově nebude mít otce. Zákon zde bude mířit především k uspokojení přání ženy.

Umělé oplodnění samotné ženy se tak může posunout z léčby neplodnosti do oblasti kosmetických zákroků na žádost. Bude to mít závažné dopady na institut rodiny (žena vdaná bude v tomto rozhodnutí omezena souhlasem manžela, žena svobodná-nevdaná bude paradoxně zvýhodněna, protože jí nikdo nic povolovat nemusí). Dopady na děti takto narozené nikdo nezkoumá, přitom adopce dítěte není pro osamělou ženu možná, a zřejmě to má své dobré důvody. Pravděpodobně se to promítne i do zvýšených požadavků na sociální dávky osamělých žen s dětmi. Problematický může být nárůst počtu dětí, které budou osamocené poté, co jediný jejich rodič – matka - zemře.

Jistě, i manželé se rozvádějí - ale i pak dítě oba rodiče někde má. Jistě, i manželé se mohou oba zabít při autonehodě a dítě zůstane samo – ale je menší riziko, že se zabíjí oba dva naráz, než že jediný rodič – matka – zahyne nebo zemře na těžkou nemoc.

Je to závažné politické, etické a psychologické rozhodnutí, kterému by měla předcházet širší společenská diskuse. Třeba nové děti jako vymírající společnost tak moc potřebujeme, že musíme ustoupit o další krok z vyzkoušených ověřených hodnot. Možná je to ale jen zájem některých minoritních skupin v populaci, aby žena bez muže mohla zplodit dítě.

Nyní se ve vládě jedná o přijetí celého balíku zdravotnických zákonů. Bude se vyvažovat třebas privatizace zdravotních pojišťoven tím, že se budou rodit děti bez otců? Nebo se změna prostě přijme bez uvažování?

(autor je lékař)



zpět na článek