Neviditelný pes

POLEMIKA: Neviditelný pes a dezinformace o epidemii

23.10.2020

Kolega Vladimír Wagner přišel na to, že server Manipulátoři oprávněně zařadil Neviditelného psa do seznamu webů, které šíří dezinformaci o aktuální pandemii. Dovozuje to z faktu, že na NP vyšly články Ladislava Jakla, Petra Štěpánka i Tomáše Guttmana, vesměs zpochybňující vládní opatření proti pandemii. To je jistě pravda, tyto články vyšly, v tomto ohledu trefil Vladimír Wagner do černého. Ale ouha, kulka ho zároveň trefila do kolena. Trefil se v tom, že jde o názorové články, opakuji, aby to pochopil i pan Cemper, šéf Manipulátorů: jde o názorové, koncepční články, autoři si myslí něco jiného než kormidelníci naší vlády. Řešili by problém jinak, než vláda. Jak je to se zásahem kolena Vladimíra Wagnera?.

Zmíněný server – jindy tak důkladný Vladimír Wagner tuto dosti podstatnou věc zamlčel – totiž o NP napsal toto, opravdu jen toto, takto stručné bylo zařazení pětadvacet let respektovaného webového deníku do souvislosti s produkty typu Aeronet nebo Sputnik: V rozsáhlém spektru názorů lze nalézt i články autorů šířících konspirační teorie a články popírající vědecká fakta o změnách klimatu. Nuže, sám Vladimír Wagner napsal do Neviditelného psa spoustu článků, které nejspíš Manipulátoři pokládají za články popírající vědecká fakta o změnách klimatu. Budu citovat jen z těch loňských: Nejspíš úplná degradace hnutí za klima v Česku, Mé prosby k studentům před dalšími „stávkami za klima“, Věda vs. aktivismus, Představy zelených aktivistů o uhelné komisi, Proč začali zelení aktivisté lámat Gretu Thurnbergovou? nebo Omyly environmentalistů.

Vyzývám pana Wagnera, ať se obrátí na šéfredaktora Manipulátorů pana Cempera, zda pokládá tyto články za popíračské. Já myslím, že je pokládá, leda že se na to pan Cemper dívá jinak. Snad Vladimíru Wagnerovi na dotaz odpoví. Na můj slušný mail neslušně neodpověděl.

Shrnu: k Aeronetu, Protiproudu a podobným produktům pan Cemper zařadil Neviditelného psa, protože se mu nelíbí názory některých autorů. Osočil ho ze šíření hoaxů a konspiračních teorií.

Kolem korony jich je hodně, jsou to pitomosti typu, že Bill Gates nechává lidem při šťourání v nose pod záminkou testu vkládat manipulační čip. Blbostí je kolem korony taky spousta, toho typu jako že pán spadl ze střechy a zabil se a byl pozitivně testovaný, a proto ho zařadili do statistiky koronaúmrtí. Ať tedy pan Vladimír Wagner nebo pan Cemper najde v jakémkoli článku jmenovaných autorů podobnou pitomost, a pak uznám, ano, chybovali jsme, zveřejnili jsme kravinu. Já nic takového nečetl a ani můj kolega Jiří Wagner (neplést s Vladimírem) si na nic takového nepamatuje.

Články jmenovaných autorů mají společného to, že zpochybňují účelnost a oprávněnost vládních zásahů. Nejsou v tom sami. Diskusi už na jaře otevřel ekonom Mojmír Hampl. Nastolil otázku, zdali opatření nepřinesou větší škody ekonomické a pak přeneseně i zdravotní, než epidemie sama. Je to závažná otázka, diskutovaná na široké platformě. Není to specialita Neviditelného psa, diskuse je otevřená v širokém spektru médií, Českou televizí a rozhlasem počínaje, soukromými blogy konče. Ptám se Vladimíra Wagnera, muže erudovaného a analytického myšlení schopného: co když mají tyto názory své oprávnění? Co když jsou vládní opatření (která schvaluji, řídím se jimi, píši o nich pozitivně – jak on sám uznává) slepou uličkou, bez ohledu na to, že prakticky všechny vlády jdou podobnou cestou? Co když se za rok ukáže, že zůstáváme na bodu nula, ale chudší o výsledky deseti let pracovního úsilí celé společnosti, v důsledku čehož umřely miliony lidí na celém světě na něco jiného než koronavirus?

Nevím. Asi je to moje chyba, ale nemám nezviklatelné názory.Kdykoli něco tvrdím a myslím si, že mám pravdu, vždycky mi někde vzadu v lebce straší pochybnosti. V tomto případě, když podporuji vládní politiku. Co tedy s tím?

Celkem nic. Trvám na tom, že Manipulátoři lžou, když tvrdí, že NP hlásá konspirace a hoaxy, že pan Cemper je hulvát a také zbabělec, protože neměl odvahu mi odepsat, natož aby urážlivou noticku stáhl s poznámkou, že na Neviditelném psu žádné konspirační teorie nepublikujeme.

Ale jak už jsem předeslal, v jednom trefil Vladimír Wagner do černého.

Nejde o věcnost, o hoaxy, konspirace. Ty na Neviditelném psu nikdy nebyly, nejsou a nebudou. Neviditelný pes leží Manipulátorům v žaludku nejspíš proto, že se jim nelíbí jeho otevřenost, jeho nechuť hlásat jediný správný názor.

Sám Vladimír Wagner přispěl k tomu, že Psu udělili Manipulátoři cenzurní razítko, proto píši o zásahu vlastního kolena. Známe se s Vladimírem dlouho a vím, že nestáhne ocas mezi nohy a nenechá se ukřičet. Já také ne. Poprvé mě z ideových důvodů coby kontrarevolucionáře vyhodili z médií v roce 1970. Teď už čekám, kdy někdo Neviditelného psa zakáže. Osočení ze strany Manipulátorů je první krůček. Že ale je Vladimír Wagner tak bláhový a neprokoukl to a nechal si zastřít uvažování tím, že mu Ladislav Jakl a jeho názory nesedí (mně ostatně taky ne), to mě přece jen udivuje.zpět na článek