Neviditelný pes

POLEMIKA: Astonovo neuklouznutí na vakcíně

2.1.2021

Zdeněk Lanz si vzal na mušku moji zmínku v úvodníku o nehorázném článku Ladislava Jakla. Článek napsal podle osvědčeného receptu, jak vést podpásovou polemiku. Do popředí se postaví postulát, o který v napadeném článku nešlo, a do něho se pak autor srdnatě trefuje.

Takže tedy znovu, aby to pochopil (nebo spíš chtěl pochopit) i Zdeněk Lanz. Za nehoráznost totiž pokládám to, že Ladislav Jakl útočí na vakcinaci proti koronaviru tím, že straší jeho nedostatečným ověřením v praxi. Jeho princip je podle něho „v tom, že díky němu organismus vlastně prodělá samu nemoc, při které absolvuje nákazu natolik slabou, aby ho neohrozila, ale natolik silnou, aby způsobila tvorbu protilátek“. Což prostě není v tomto případě pravda, princip této vakcíny je jiný. Dále straší mutacemi. Ve skutečnosti, právě proto, že je princip jiný, lze na mutace reagovat. Pak už následuje obvyklý traktát podle not Institutu Václava Klause o „éře světla“ a o sociálním inženýrství a nevídaných kompetencích státu. Ve svém článku Ladislav Jakl zpochybňuje smysl vakcinace a bagatelizuje nebezpečí koronavirové pandemie, to je podstata věci a to pokládám za špatné, dokonce i lidsky špatné vzhledem k tomu, že se autor takto vyjadřuje, aniž byl odborníkem v dané problematice. Že já sám také nejsem odborník, jsem ve svém úvodníku zdůraznil. Když tedy mám na vybranou, jako laik spíš se přikláním k hlasu odborné veřejnosti, než abych následoval ideologické výklady Institutu Václava Klause.

Myslím si tedy, že se pan Lanz mýlí, když píše, že jsem Jaklův článek nepochopil anebo dokonce pochopit nechtěl. Pochopil jsem ho velmi dobře a byl bych asi málo chápavý, kdybych ho nepochopil, protože zapadá do dlouhodobě vedené propagandistické kampaně Václava Klause a jeho učedníků a obsahuje teze notoricky známé každému, kdo produkci IVK sleduje. Pokud jde o tvrzení, na kterém pan Lanz z Jaklova článku zdůrazňuje, že je pochybné si myslet, že očkování bude jednorázová operace a že po ní bude svět zase v pořádku, pak ano, s touto tezí naprosto souhlasím. 

Nemusím být proti všemu, co Ladislav Jakl říká a píše. Nicméně jeho zpochybňování vakcinace pokládám za krajně nezodpovědné a co nejdůrazněji se proti němu ohrazuji.

Neff.czzpět na článek