Neviditelný pes

PLATY SOUDCŮ: Zbytečná diskuze?

1.8.2023

V mém oblíbeném deníku Právo mne zaujal rozhovor se šéfkou Vrchního státního zastupitelství v Praze doktorkou Lenkou Bradáčovou. Laickou veřejností někdy pokládanou dokonce za (celostátní) Nejvyšší státní zástupkyni. Jde o zkušenou a pracovitou státní zástupkyni a je dobré číst její názory.

Rozhovor se předvídatelně věnoval i otázce platů.

Přímo k věci – L. Bradáčová mj. v rozhovoru uvedla - Mohu za naprostou většinu státních zástupců říct, že princip solidarity jim není cizí a že v tíživé ekonomické situaci restrikce chápou. Ale za mimořádně nešťastné považujeme, že se opakovaně každoročně vedou debaty o platech soudců a státních zástupců.

S první větou nutno přirozeně souhlasit, a je jasné, že pokud je celá společnost v ekonomické krizi, tak se musí šetřit nejen například na platech úředníků, poslanců, ministrů, ale i soudců a státních zástupců.

Nicméně druhá část vyjádření vrchní státní zástupkyně mi přijde nepochopitelná. Vytváří falešný obraz, že zde někdo zbůhdarma poukazuje na platy soudců a státních zástupců. Představme si situaci opačnou – o platech zmíněných justičních představitelů by se nevedla žádná politická diskuze. Prostě by se platy snížily a hotovo dvacet!

Pak by se vrcholní soudci či státní zástupci zase legitimně ohrazovali – nestáli jsme nikomu za to, aby věc s námi byla diskutována. To by bylo jako lepší? Chceme direktivní stát – bez diskuzí?

Mějme za to, že zmíněná (některými nechtěná) společenská debata je logickým plodem z vládního stromu (resp. Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva financí) , který dopředu vyhlásí své záměry a o nich se pak demokraticky diskutuje.

Pravda, mediální a politická rozprava je někdy více, ale někdy i méně věcná. A ruku na srdce, do diskuze pak přispívají i samotní soudci a státní zástupci, což je při jejich celkovém více než čtyřtisícovém počtu naprosto zákonité.

Jistě nikomu není úplně příjemné, jestliže se o jeho platu vedou diskuze v mediích, ale stejný úděl mají i jiné profese, včetně těch méně placených.

Co se kolikrát na sociálních sítích a „těch internetech“ dočtou o svých platech lékaři, zdravotní sestry (bratři) nebo chudáci učitelky ze základních škol. Nota bene soudci a státní zástupci procházejí při vstupu do taláru přísnými psychotesty, dokonce opakovanými, takže snad trochu té česko-moravské sedlácké diskuze o svých platech by měli umět strpět. Satirik by dodal – ostatně jsou to peníze těch „uštěpačných diskutujících“ ze kterých jsou následně placeni.

Autor je právní publicista
psáno pro Lidové novinyzpět na článek