Neviditelný pes

MÉDIA: Desetitisíce odborářů? Kecy!

25.6.2007

Minulý týden nás média zasypávala informacemi o chystané odborářské demonstraci proti vládním reformám a bossové z ÚRO, pardon, z ČMKOS nám vyhrožovali padesátitisícovým davem protestujících.

Kolik jich do Prahy skutečně přijelo, těžko soudit. Není v silách novinářů oběhat všechna vlaková a autobusová nádraží, záchytná parkoviště, nábřeží a jiné odstavné plochy a spočítat přesný počet odborářů a jejich rodinných příslušníků včetně dětí. O to víc je ale zarážející, že Desetitisíce odborářů? Kecy! 6nám média nedokázala přinést ani přesnou informaci, kolik protestujících nakonec přišlo na Václavské náměstí, takže to vypadalo, že na místě demonstrace bylo jen několik fotografů. Ti navíc dělali většinu snímků kvůli větší působivosti (a podle svého pitomého zvyku) z pokleku, takže z fotografií pochopitelně nebyl rozsah demonstrace vůbec patrný.

Na rozdíl od jiných jsem své obrázky protestujících odborářů pořídil z rampy Národního muzea, o to větší bylo večer moje překvapen, když z televizní obrazovky zněla čísla, která naprosto neodpovídala tomu, co jsem viděl na vlastní oči: ČT - přes 30 tisíc odborářů, Nova - více než 30 tisíc odborářů, Prima - desetitisíce odborářů. Korunu tomu v jednu v noci nasadil Radiožurnál, který mi tvrdil, že na Václaváku se sešlo dokonce 35 tisíc odborářů!

Bohužel, ani internetové zpravodajství na tom nebylo lépe, na stránkách jednotlivých deníků se objevily podobné, stejně lživé informace: Novinky.cz - okolo 30 tisíc odborářů, iDnes.cz - desetitisíce odborářů, iHNed.cz - až tři desítky tisíc odborářů, Týden.cz - 35 tisíc lidí, Lidovky.cz - desetitisíce odborářů a Aktuálně.cz uvádělo "přes třicet tisíc odborářů".

Nevěřícně jsem nad těmito čísly kroutil hlavou a chvíli jsem měl dojem, že jsem odpoledne byl na úplně jiném náměstí. Na mých fotkách jsou totiž dva, maximálně tři tisíce demonstrantů! S připočítáním všech hlídkujících policistů, zevlounů, prostitutek, kapesních zlodějů a turistů ve spodní části náměstí nemohlo být na celé ploše víc jak pět tisíc lidí, i kdyby se Štěch a jeho soudruzi rozkrájeli!

Jestli do Prahy skutečně přijelo tak ohromné množství lidí, jak nám odborová centrála tvrdí, pak na Václavák jich došel jen pranepatrný zlomek.Desetitisíce odborářů? Kecy! 4 Všichni ostatní už dávno běhali po super- a hypermarketech nebo seděli v pivnicích a nasávali. A je trestuhodné, jaké manipulace (česky: oblbování) se v souvislosti s demonstrací dopouštějí média vůči veřejnosti. Lží v takovém rozsahu se nám dostávalo naposledy za husákovského režimu, kdy se oprávněně říkalo, že televize lže, jak když Rudé právo tiskne! A že se nám televize ani noviny neobtěžovaly sdělit, že část demonstrujících odborářů tvořili mladí komunisté, kteří dávali celému shromáždění svými rudými prapory se srpy a kladivy ten pravý revoluční duch, je jen takřka nepodstatný detail...

Lze tento gigantický novinářský lapsus nějak vysvětlit? Ano. Buď jsou všichni novináři členy odborů a poslouchají na slovo rozkazy svého předsedy, odborářského senátora (senátorského odboráře) Štěcha, anebo, což je pravděpodobnější, jsou tak líní a hloupí, že opisují jeden od druhého a všichni dohromady se řídí nepravdami, které šíří relikt socialistického centralizovaného zpravodajství, Česká tisková kancelář. Že pak tupě reprodukují pitomosti, aniž se namáhali si je ověřit, je smutným svědectvím o nevalné úrovni naší žurnalistiky. Nejpřesvědčivější důkaz o tom poskytl server Lidovky.cz, který s popiskem "Desetitisíce odborářů vyzvaly koaliční kabinet k zastavení vládní reformy veřejných financí" uveřejnil fotografii, na níž byl zřetelně vidět transparent s nápisem Stop státním maturitám!

Ostatně k utvoření vlastního názoru na počet odborářů slouží připojená fotogalerie, případně snímky v původním rozlišení na mém webu.zpět na článek