Neviditelný pes

LITERATURA: Poškodí Milana Kunderu pravda?

16.10.2008

1.

Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil 13. října dokumenty, z kterých vyplývá, že Milan Kundera, tedy možná nejznámější současný spisovatel českého původu (nar. 1929), udal co student agenta-chodce Mirka Dvořáčka, který si tenkrát... Zkrátka na chvíli umístil kufr na kolej ke Kunderově známé, která ovšem byla i Dvořáčkovou známou (už dříve, anebo ještě pořád? Kdo by to dnes dokázal vybádat!)

2.

Dotyčný bojovník se socialismem Miroslav Dvořáček byl pak i díky Kunderově výpovědi zatčen a za "zběhnutí, vyzvědačství a velezradu" odsouzen na dvaadvacet let žaláře.

Čtrnáct roků si krušně odpykal, mj. prací v uranových dolech, a trestu smrti uklouzl o jen fous. Roku 1968 pak využil příležitosti a emigroval. Dnes žije ve Švédsku.

3.

Na internetu si můžeme vcelku klidně přečíst záznam o Kunderově udání (je to fotografie), ale spisovatel přesto všecko popírá.

Nu, i kdyby tímto popíráním krutě lhal, zůstávají otázky. Kdyby nelhal, pak také.

Zůstávají, a hned ta první se každému nabízí a zní skoro stejně, totiž:

Jak bych se na mladíkově místě zachoval já sám?

4.

Riskoval bych - roku 1950 a jako student umělecké školy?

Riskoval bych a "poctivě" kryl (možná ozbrojeného) špióna Západu, který svým jednáním zcela určitě ohrožuje mne, ale i mou milovanou známou?

A mimochodem... Co vůbec ona? lze se dnes také zeptat.

Je to jistě už konstrukce, ale neudala by nakonec Milana Dvořáčka sama..., tedy kdyby to tenkrát Milan Kundera pohotově neudělal sám a "za ni". Kdo to ví?

A kdo ví to, co Milan Kundera?

Směšné otázky? Ano, směšné. Ale směšné jsou i lásky!

A hrozné otázky? Ano, hrozné, ale hrozné jsou i lásky! Zvláště ve věku jedenadvaceti let.

5.

Míním teď ovšem jak lásky k lidem, tak i lásky k politickým stranám a programům. Kundera poznal ty a ty. Platí to také pro něj, ale možná nejaktuálnější z přehršle otázek stejně zůstává záležitost jiná a daleko přízemnějšího. Ne, nelze se totiž nezeptat, nakolik vůbec dnes může i "zlá" třeba pravda... poškodit spisovatele... v očích jeho čtenářů.

A jak moc..., když třeba jeho vlastním knihám a jejich kvalitě prokazatelně ublížit ani v nejmenším nemůže?

Nevím. Osobně ale odhaduji (a pochopitelně to tak určitě nevnímám jen já sám), že tahle nečekaně vykutaná pravda o udání může Milana Kunderu "poškodit" jen zcela minimálně a marginálně a lépe ještě řečeno, nemůže ho umazat vůbec. Asi jako jiného spisovatele nezmazalo jisté členství, i když, a to uznávám, G. Grass není udavač - a to je zde podstatné.

6.

Ne. Kundera - a tím spíše ne jeho knihy - nepotřebovali vůbec žádnou reklamu.

Přesto se jim jí dostalo. Nepotřebovali ji, avšak "atentát" (jak to alespoň ihned nazval tvůrce sám), tak ten touto reklamou je - a už jí i navždycky zůstane. Počet prodaných výtisků Kunderových děl se tím pádem nepochybně zvýší. Nebo aspoň na čas, i tak to totiž chodí...

A Milan Kundera?

Již jej v dnešní době (kterou přece známe) nemůže poškodit (a co je podstatné, ani výrazněji zostudit!) nejen případná pravda, ale ani ta skutečnost, že ji skoro šedesát let upřímně tutlal.



zpět na článek