29.3.2024 | Svátek má Taťána


LITERATURA: Poškodí Milana Kunderu pravda?

16.10.2008

1.

Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil 13. října dokumenty, z kterých vyplývá, že Milan Kundera, tedy možná nejznámější současný spisovatel českého původu (nar. 1929), udal co student agenta-chodce Mirka Dvořáčka, který si tenkrát... Zkrátka na chvíli umístil kufr na kolej ke Kunderově známé, která ovšem byla i Dvořáčkovou známou (už dříve, anebo ještě pořád? Kdo by to dnes dokázal vybádat!)

2.

Dotyčný bojovník se socialismem Miroslav Dvořáček byl pak i díky Kunderově výpovědi zatčen a za "zběhnutí, vyzvědačství a velezradu" odsouzen na dvaadvacet let žaláře.

Čtrnáct roků si krušně odpykal, mj. prací v uranových dolech, a trestu smrti uklouzl o jen fous. Roku 1968 pak využil příležitosti a emigroval. Dnes žije ve Švédsku.

3.

Na internetu si můžeme vcelku klidně přečíst záznam o Kunderově udání (je to fotografie), ale spisovatel přesto všecko popírá.

Nu, i kdyby tímto popíráním krutě lhal, zůstávají otázky. Kdyby nelhal, pak také.

Zůstávají, a hned ta první se každému nabízí a zní skoro stejně, totiž:

Jak bych se na mladíkově místě zachoval já sám?

4.

Riskoval bych - roku 1950 a jako student umělecké školy?

Riskoval bych a "poctivě" kryl (možná ozbrojeného) špióna Západu, který svým jednáním zcela určitě ohrožuje mne, ale i mou milovanou známou?

A mimochodem... Co vůbec ona? lze se dnes také zeptat.

Je to jistě už konstrukce, ale neudala by nakonec Milana Dvořáčka sama..., tedy kdyby to tenkrát Milan Kundera pohotově neudělal sám a "za ni". Kdo to ví?

A kdo ví to, co Milan Kundera?

Směšné otázky? Ano, směšné. Ale směšné jsou i lásky!

A hrozné otázky? Ano, hrozné, ale hrozné jsou i lásky! Zvláště ve věku jedenadvaceti let.

5.

Míním teď ovšem jak lásky k lidem, tak i lásky k politickým stranám a programům. Kundera poznal ty a ty. Platí to také pro něj, ale možná nejaktuálnější z přehršle otázek stejně zůstává záležitost jiná a daleko přízemnějšího. Ne, nelze se totiž nezeptat, nakolik vůbec dnes může i "zlá" třeba pravda... poškodit spisovatele... v očích jeho čtenářů.

A jak moc..., když třeba jeho vlastním knihám a jejich kvalitě prokazatelně ublížit ani v nejmenším nemůže?

Nevím. Osobně ale odhaduji (a pochopitelně to tak určitě nevnímám jen já sám), že tahle nečekaně vykutaná pravda o udání může Milana Kunderu "poškodit" jen zcela minimálně a marginálně a lépe ještě řečeno, nemůže ho umazat vůbec. Asi jako jiného spisovatele nezmazalo jisté členství, i když, a to uznávám, G. Grass není udavač - a to je zde podstatné.

6.

Ne. Kundera - a tím spíše ne jeho knihy - nepotřebovali vůbec žádnou reklamu.

Přesto se jim jí dostalo. Nepotřebovali ji, avšak "atentát" (jak to alespoň ihned nazval tvůrce sám), tak ten touto reklamou je - a už jí i navždycky zůstane. Počet prodaných výtisků Kunderových děl se tím pádem nepochybně zvýší. Nebo aspoň na čas, i tak to totiž chodí...

A Milan Kundera?

Již jej v dnešní době (kterou přece známe) nemůže poškodit (a co je podstatné, ani výrazněji zostudit!) nejen případná pravda, ale ani ta skutečnost, že ji skoro šedesát let upřímně tutlal.