Neviditelný pes

GLOSA: Test dr. Pekovou

diskuse (73)
Soňa Peková je veřejně známá osoba. Patřila k ikonám nekonformistů. Před dvěma lety, když se pandemie covidu rozjížděla, jako první oponovala vládní covidové politice. Coby genetička budila důvěru, byť ta časem pominula.

Jak rozlišit dezinformaci, propagandu a blbost?

Soňa Peková je veřejně známá osoba. Patřila k ikonám nekonformistů. Před dvěma lety, když se pandemie covidu rozjížděla, jako první oponovala vládní covidové politice. Coby genetička budila důvěru, byť ta časem pominula. Táž Peková nyní pro Svobodné rádio řekla, že bychom se měli modlit za zdraví Putina, neboť na Ukrajině rozbombardoval laboratoře, ve kterých číhala další biologická hrozba.

Co s tím? Pohledem na webové diskuse zjistíme, že Peková spáchala osobnostní sebevraždu, neboť lidé nad ní zlomili hůl. Ne každý, kdo je „pošahaný“ covidově, je „pošahaný“ vůči Putinovi. A to je jen vrcholek. Případů, kdy někdo hodnotí ruskou agresi na Ukrajině „svojsky“, ba obludně, je víc. Též případů, kdy je za to udán či „řešen“, jak se říkalo za normalizace. „Řešen“ může být různě – učitelka vyhazovem, doktorka Peková pozorností policie, jiní jinak. Na tom nemusí být nic nezákonného (i když dotyčná učitelka byla vyhozena bez předchozí výtky a na tom může stavět svou soudní obranu).

Zajímavější je, jak rychle se v české společnosti šíří mentalita války, ohrožení a potřeby jednoty. A ještě zajímavější je, že se to děje v ovzduší, kdy média s gustem zveřejňují informace o neblahé praxi v Rusku. Třeba o žácích, kteří ve městě Perm udali učitelku (bylo to opačně než u nás, za kritiku Putina, zatímco v Praze za snahu vysvětlit ruský postoj, leč ochota k udání za nekorektní postoj je táž). Nebo o „institutu bdělého občana“, který má prý v Rusku tradici. (U nás ji nemá?)

Ano, dezinformace představují v éře IT velký problém, ještě větší za války Putina proti Západu. Je třeba jim čelit. Přesto se vtírá dojem, že zásadnější problém je jinde. Stát rozhoduje, který web odpojí, ale týž stát nemá jasno, kde leží hranice mezi dezinformací, propagandou a lidskou blbostí. Proto může být projev blbosti trestán jako zločin. Silná společnost se chová jinak, tak, jak to popsal publicista Benjamin Kuras: „Ani uprostřed druhé světové války Británie nerušila či netrestala poslech německé propagandy.“

LN, 23.4.2022

zpět na článek