Neviditelný pes

GLOSA: Nechali byste se očkovat proti koronaviru?

26.3.2020

Docela divná otázka, že? Troufám si říct, že hlasování by v dnešních dnech dopadlo celkem jednoznačně. Možná i současná pandemie cosi změní v myšlení některých.

Před pěti lety jsem napsal článek o očkování (zde). To bylo v době začátků popírání blahodárnosti očkování proti nemocem, které jsou u nás považovány za „běžné“, které se vyskytují u malých dětí a které byly díky zdravotní péči (a to i za vlády komunistů) u nás prakticky vymýceny.

Díky fake news, různým hoaxům, ale především absencí těchto chorob (díky očkování) začali někteří rodiče zpochybňovat účelnost těchto desítkami let ověřených způsobů ochrany zdraví svých dětí. Už nebyly vidět malé děti se zchromlou nohou jako důsledek dětské obrny, už nebyly případy pohřbů bílých malých rakviček jen proto, že dítě nezvládlo infekci černého kašle. Některým se zdálo, že pokud chorobu nevidí, tak už neexistuje. Korunu tomu nasadil další fake, že očkování způsobuje autismus.

Vědci nyní horečnatě tvoří očkovací látku, avšak lze ji očekávat až po mnoha měsících, neboť před její výrobou budou nutné pečlivé klinické testy, které vyloučí závažné vedlejší účinky očkování. Nejdále jsou shodou šťastných náhod vědci z Izraele, kteří zkoumali virus ptačí chřipky, který je velmi podobný současnému viru působícímu nemoc Covid-19, a kteří tak mají ve studiu tohoto viru a vývoji případné protilátky náskok.

Ať to dopadne jakkoli, bude o tuto očkovací látku eminentní zájem, o tom není sporu. Neboť Covid-19 je něco nového, není to klasická chřipková epidemie, nikdo neví, jestli virus po počátečním „přeletu“ světem nezmutuje do něčeho jiného, proti čemu nebude imunita lidského organismu vybavena, a situace se nebude po nějaké době zase opakovat.

Možná dojde oněm matkám a otcům, kteří odpírají svým dětem počáteční ochranu před smrtelnými nemocemi (co by za to dali jejich prarodiče, kteří své děti často pohřbívali), že očkování není až takový nesmysl a útok proti jejich potomkům.

Pokud by tomu tak bylo, byl by to jeden z mála přínosů nemoci Covid-19.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora



zpět na článek