Neviditelný pes

GLOSA: Kdy bude „po válce“?

18.9.2021

Odpověď brzdí půl milionu neočkovaných seniorů

Je tomu rok a půl, co do Česka dorazil covid. V polovině března 2020 byla vyhlášena uzávěra a od té doby se pohybujeme na houpačce. Zažíváme chvíle, kdy se zdá, že už jsme za vodou (červen 2020, červen 2021), a pak zase recidivy (září 2020, září 2021). Už rok a půl mnozí čekají, kdy bude ohlášen konec a návrat k normálu. Čekají na ono „v šest večer po válce u Kalicha“ známé ze Švejka, aby si společně vydechli, sundali roušky a šli do hospody.

Místo toho se ocitáme na rozcestí. Jsme na dobré trajektorii, o tom nepochybuje skoro nikdo. Ani epidemiologové, kteří konstatují začátek čtvrté vlny covidu, ale i uklidňují, že drama už máme za sebou. Sečteme-li naočkované a odhad počtu promořených obyvatel, vychází z toho, že citlivé vůči covidu už jsou nanejvýš dva až tři miliony lidí. Takto věc hodnotí epidemiolog Roman Prymula. S tím, že kvůli této skupině, hlavně kvůli rizikovým lidem v ní, budeme moci sundat roušky až po zimě. O dobré trajektorii nepochybují ani radikální otevírači typu Daniela Landy. Jejich optimismus ale vyznívá tak, že sundat roušky a vyhlásit konec je nutné nejpozději teď.

Pro radikální otevírače je „v šest večer po válce“ právě teď. Pro lidi s odpovědností za životy bude „v šest večer po válce“ nejdříve na jaře. Kdo má pravdu? Svým způsobem obě skupiny, ale záleží na tom, jak zodpovíme jinou otázku: Za jakou cenu se ta pravda prosadí? Či se ptejme ještě jinak. Můžeme se zachovat jako Dánsko, které svůj konec covidu, svůj termín „v šest večer po válce“ vyhlásilo už 10. září? Můžeme, pokud by se na tom politici shodli, ale měli by vnímat i toto.

Dánsko vyhlásilo Den svobody, když proočkovalo 76 procent obyvatel. V Německu, kde otevírači k Dánsku vzhlížejí, je proočkovanost 66 procent a stát přesto váhá. V Česku činí proočkovanost 56 procent, a jak připomněl Roman Prymula před týdnem, ve věkové skupině nad 60 let není proočkováno „mezi 400 až 500 tisíci osob“. To je klíčový argument. Často se spekuluje, kde leží hranice kolektivní imunity, padají různá čísla, tu 70, tu 75, tu 80 procent naočkovaných (záleží na variantě viru). Ale hlavním důvodem, proč nelze jasně říci, kdy bude „v šest večer po válce“, je půl milionu neproočkovaných seniorů.

LN, 16.9.2021zpět na článek