Neviditelný pes

GLOSA: Jakého jsi původu?

6.2.2021

Proč u nás moc nezabírají pravidla pokrokářů

Říká se, že stále máme co dohánět nejprogresivnější společnosti Západu. Tedy my z východu EU, kde se stále šíří populismus, nenávist a lži. Vysvětlení zdejší zdrženlivosti ale nemusí být tak složité. Ilustruje ho případ z Kanady, kde televize utnula seriál z indiánského prostředí jen proto, že jeho tvůrkyně lhala o svém indiánském původu. Našinec s jistou zkušeností si řekne: problém není v té ženě, že si původ přibarvila, ale v systému, který lidi podle původu (rasové, etnické či jiné identity) kádruje a tím je k přibarvování nutká.

Mnozí u nás si pamatují, co všechno si přibarvovali, aby do přihlášky ke studiu mohli napsat, že jsou „dělnického původu“, a tím měli body navíc. Byla to jejich vina? Ten systém měl i své paradoxy. Když někdo „dělnického původu“ vystudoval, jeho děti už měly původ „pracující inteligence“, tak ten kýžený, dělnický fabulovaly. V tom je pokrokový Západ napřed. Identita podle rasy či etnicity se dědí – tak trochu jako šlechtické tituly v Británii. Nezadělává se tu na aristokracii identit?

Někdy to má legrační rozměr. Třeba když Evropský parlament schválil rezoluci o právech lidí afrického původu v EU a nedošlo mu, že afrického původu je celé lidstvo. Jinde než v Africe se totiž člověk nevyvinul, leda tam migroval. Jindy z toho čiší hrozba. Třeba z rozsudku nad Slánského centrem z roku 1952, který 11 ze 14 obžalovaných označil za osoby „židovského původu“.

Úhrnem. Kádrování lidí podle původu, i vedené sebelepšími úmysly, tu naráží na dosud živou zkušenost. Proto si mnozí raději nechají nadávat do zaostalců, reakcionářů či tmářů, než aby tu neblahou zkušenost dále rozvíjeli.

LN, 4.2.2021



zpět na článek