Neviditelný Pes

GLOSA: Ach, ten Kubera

25.5.2019

Kdyby to neřekl v Terezíně, mělo by to větší smysl

Zabývat se ještě dnes něčím, co v neděli řekl šéf Senátu na tryzně v Terezíně, působí pošetile. Zvlášť když Jaroslav Kubera je politický samorost a jiný už nebude. Ale následné debaty, protesty i prohlášení skupiny senátorů ukazují cosi obecnějšího. Něco, co vypovídá o společnosti. O jevech, jako je přepínání argumentů, až příliš snadné urážení se či bující kult doslovnosti – tedy slábnoucí schopnost vnímat projevy alegorického ražení.

Co Kubera řekl? „Jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém platí, ,kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet‘. Vždyť totalita, nesnášenlivost k jiné rase, k jinému názoru může a má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus.“

Na pietním místě nacistické genocidy je to přepjaté. Ta ideologie získala většinu Němců tím, že je oslovila s brutální upřímností. Kdo si přečetl Mein Kampf, nemohl být holokaustem překvapen. Kdežto hrozba, o níž mluví Kubera, sice vede k potlačování svobodné diskuse, ale lidi láká bojem za dobro a proti nenávisti. V tom je protipólem nacistické ideologie, podobně jako levicové symboly byly protipólem lebek na uniformách SS. Ty nenechaly pochybovat o svých cílech.

Tady – a hlavně tím, že to říkal v Terezíně – Kubera svým příměrem ujel. Ale mnozí z těch, kteří mu to vyčítají, ujíždějí zase v protisměru. Prý že politická korektnost nikomu osobně neškodí. Ale Kubera mluvil o tom, jak se pod rouškou pokrokových slov mohou potlačovat diskuse či nepohodlná fakta.

Ukáže to věc, jež s terezínským tématem souvisí. Manfred Gerstenfeld, bývalý šéf Jeruzalémského centra pro veřejné záležitosti, v roce 2016 bilancoval antisemitské vraždy v Evropě 21. století (napočetl jich 16, potom dvě přibyly) a dospěl k závěru: „Všechny vraždy na Židech zabitých jen proto, že byli Židy, spáchali muslimové.“ Tu informaci dohledáte na webu, ale ne v médiích hlavního proudu, neboť pro politickou korektnost, oslavu diverzity či volné migrace je zhoubná. Lepší je obviňovat z antisemitismu tradičně pravici, že.

Kubera to s ekologisty přepískl, a navíc necitlivě na místě genocidy. Z toho ale neplyne, že jeho argumenty jsou mimo mísu. Kdyby padly na jiném fóru, třeba na konferenci, měly by svůj smysl. Není třeba se hned urážet.

LN, 23.5.2019zpět na článek