Neviditelný pes

BIG BEN: Zákon o vymazávání a nahlašování – digitální služba?!

30.11.2023

Nový eurounijní Zákon o digitálních službách „nenarušuje svobodu slova a je s ní zcela kompatibilní“, ujistil asi šedesátku protestujících evropských organizací ochrany svobody slova komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. To za předpokladu, že internetoví poskytovatelé budou dodržovat zákon zkratkou označovaný DSA (Digital Services Act) do puntíku a neprodleně (anglicky „expeditiously“) vymazávat „nezákonné nebo nenávistné projevy a dezinformace“.

Co se má jako takové klasifikovat, budou rozhodovat činitelé Evropské unie – nějaká nová armáda dobře placených hlídačů brouzdajících internetem non-stop. Neuposlechnutí jejich upozornění se bude moci trestat pokutou ve výši 6 procent z celosvětových příjmů. Nějak se na ty nové hlídače vydělat musí.

Vymazávání a raporty

Sledujeme tu s obdivem nový geniální eurovynález, jak shrábnout další peníze. To samo už nepochybně bude pro europapaláše dostatečná motivace k co největšímu pokutování. Konec konců, všichni ti Internetoví velikáni (Big Tech) vydělávají miliardy, tak ať se o to trochu dělí s „evropskými občany“ pro něž je tento zákon „posílením“ (ujišťuje opět komisař Breton). Těm zákon dává, jako jeden z drobečků z nového rautu na uchlácholení, právo odvolávat se k soudům proti vymazání. Vzhledem k tomu, jak dlouho se spory u evropských soudů vlečou a kolik to stojí, a taky vzhledem k tomu, že žalované servery budou vymazávat na příkaz europapalášů, je tohle obzvlášť dobrý vtip. A pak že bruselským byrokratům chybí smysl pro humor.

Kromě neprodleného uposlechnutí budou servery muset pravidelně podávat úřadům EU zprávy o tom, jaká opatření zavádějí na omezování nežádoucích informací. A jestliže se úřadům EU znelíbí, ty je budou moci během několika hodin vypnout.

Kromě Muska proti zákonu žádný Internetový velikán ani nezabrblal, nadšeně zákon pochválil bývalý britský vicepremiér a nyní šéf skupiny META, kam patří Facebook a Instagram, Nick Clegg. „Vítáme tyto snahy o větší transparentnost, odpovědnost a posílení práv uživatelů.“

Konec konců všichni víme, že Internetoví velikáni tu jsou na vydělávání peněz, ne na obranu nějaké pofiderní a kdovíjak zneužitelné svobody.

Cílem je „pravicový extremismus“

Do vlaku taženého novým zákonem už naskakují jednotlivé evropské vlády. Francouzský prezident Macron zvažuje vypínání sociálních sítí, údajně s bohulibým záměrem znemožnit internetové komunikace organizátorů veřejných výtržností. O záměrech nebohulibých se dozvíme později.

Zato německá vláda se netají cílem umlčet „extrémně pravicové“ novináře, jejichž seznam už komponuje ministerstvo vnitra pod sociálně demokratickou ministryní Nancy Faeserovou, aby všichni veřejní činitelé věděli, kterým pisálkům zamezit vstup na tiskové konference, protože „postrádají potřebnou úctu“ k činitelům. Seznam bude k dispozici bezpečnostním složkám, soudům a vládě. Říká si „akční plán proti pravicovému extremismu“ a hodlá takové novináře a jejich média odříznout od příjmů a zlikvidovat ekonomicky. Novým zákonem EU získává moc je i vymazávat.

Přísný digitální dozor se chystá na celou „extrémně pravicovou stranu“ AfD (Alternativa pro Německo), jejíž politiku by žádní novináři nešířili, kdyby neexistovala. Jenže ona mrcha teď stoupá v jedněch volbách za druhými a stává se „podezřelá z ohrožení demokracie“. Tím ohrožením je pro německou demokracii i Musk a jeho sociální síť, viněná z aktivní podpory AfD. Třeba nedávným odhalením nejméně osmi lodí německých neziskovek lovících migranty u afrických vod a házejících je na krk Itálii. AfD i Muska si teď mohou podat, pod velením v Íránu narozené berlínské vicešéfky Federálního úřadu pro ochranu ústavy, Felor Badenbergové, teď navíc jmenované berlínskou senátorkou pro justici, která si vysloužila přezdívku „lovkyně AfD“, Do funkce ji jmenovala CDU. To je ta strana, co ji z křesťansko-demokratické na liberálně-socialistickou transformavala bývalá svazačka Angela Merkelová.

My – ten „východní Západ“ – se pořád zběsile snažíme dohnat ten „západní Západ“, a on před námi pořád utíká. Někam do Číny, Ruska, Íránu nebo Nigérie.

Poskytl server Denik.tozpět na článek