Neviditelný pes

RECENZE: P. C. Castová a K. Castová, Označená - Škola noci 1

5.3.2010 0:05

Označená Škola noci 1 CastováTOPlistSlečna Vyvolená

Byla nebyla jedna knížka, která dostala pevnnou vazbu, nálepku světový bestseller a obálku s upíří dámou se sexy tetováním. Autorky knížky – maminka s dcerou – rukou společnou a nerozdílnou daly život ,,novému“ světu s ,,originální“ hrdinkou. Děj se odehrává v současných Spojených státech. Děj se odehrává v současných Spojených státech, kde dítkům hrozí, že jim přestanou chutnat hamburgery s colou, a zatouží po požití rudého moku s železitou příchutí. Nákaza se šíří formou jakéhosi lékaři neprobádaného viru a projevuje se pouze u mladistvých. Želbůh, lék neexistuje. Nezdá se však, že by nakaženým jejich upírství vadilo. Ba naopak. Dospělí upíři jsou nápadní svou fyzickou krásou a zejména svět umělců se jimi jen hemží.

Upíří mládě od zbytku šedého světa na první pohled odlišuje tetování, kterým jej bezbolestně obdařila bohyně Nyx. Toto tetování se časem vybarvuje a rozšiřuje různě po těle… Označený nešťastník je následně externován ve zvláštním internátě zvaném Škola noci, který od světa dělí tlustá, nikoliv však nezdolatelná zed’. Zde se vzdělává spolu s podobnými individui v sportovních disciplínách jako je šerm nebo jezdectví a dále studuje humanitní obory jako je literatura či divadlo. (Ten, kdo má v oblibě spíše exaktní vědy, by na Škole noci trpěl jako pes.) Vyučování svým zevrubným popisem lehce připomíná pasáže z Harry Pottera. Upířím mláďatům, než dojdou úplné proměny, se vyváří stejně vydatně, jako mladým kouzelnickým učňům v Bradavicích (a popisům jídla je věnován zhruba stejně velký prostor).

Hlavní hrdinka Zoey Redbirdová to však nemá vůbec lehké: její potetované čelo ji činí na první pohled výjimečnou a vyčnívající vysoko nad ostatní. Znaky, kterými ji označila bohyně Nyx, jsou totiž vybarvené, zatímco ostatní mláďata mají jen základní kresbu a na doplnění si budou muset počkat po proměně, až z nich budou dospělí upíři (Nepřipomíná vám to něco?). To ale samo sebou nese problémy – Zoey, která si nepřeje než zapadnout, si hned první den udělá nepřítele – nesnesitelnou blondýnu, kterou všude doprovází ještě o něco nesnesitelnější svita (Grabble, Goyle…, jen s opačným pohlavím a jiným jménem).

Zoey je však výjimečná i v dalších věcech, je vlastně úplně nejnadanějších ze všech upírů a upírek, a když si zrovna neví rady (dost často), tak všudypřítomná dea ex machina Nyx zasáhne.

Žádný strach, má ,,recenze“ příliš z děje nevyzradila a ani nemohla. Kniha samotná totiž jakýkoliv rozpracovanější děj, který by bylo možné dopředu vyzradit, postrádá. Ale byla by z toho docela pěkná povídka – na internet.

Leč i přes zmíněné nedostatky – a že jich není málo - se kniha dobře prodává. Upíři jsou ještě stále v kurzu. Čtenáři se rekrutují převážně, či pouze z něžného pohlaví a většinou bývají mladšího věku. (Pánům a sečtělým dámám knihu opravdu nemohu doporučit s jedinou výjimkou, o níž píšu níže.) Kniha má tu výhodu, že i přes opravdu trapný a hloupý začátek (první stránka bude klenotem v pokladnici každého příznivce čtenářského masochismu) je čtivá, a to hlavně v dopravním prostředku nebo ještě lépe ve škole pod lavicí. Nesečtělé náctileté slečny si přijdou na své, protože upíří mláďata čelí problémům dospívání stejně jako ony (a na rozdíl od jiné, již jmenované knížky, je to popsáno věrohodně). Svým absolutním nedostatkem nějaké větší zápletky kniha působí přímě blahodárně i na zbitý mozek intektuálky. Ukolébá rovněž znavenou maminu, která nemyslí na nic jiného, než jak stihnout současně nakoupit a vyzvednout potomka ze školky.

Konflikty mezi postavami vyplňují dějové vakuum a přímá řeč rozjívených upířích mláďat má říz. Společná práce matky pedagožky a dcery zhruba ve věku hlavní hrdinky Zoey Redbirdové je v tomto ohledu asi znát nejvíce.

Škola noci má ambice stát se delším cyklem pro náctileté a Označená je jakýmsi hřištěm, kde se hráči obou týmů jen cvičí před zápasem. Na samotné utkání si budeme muset počkat do dalších dílů. A že mají vyjít do konce tohoto roku hned čtyři!

Autor: P. C. Castová – Kristin Castová (informace o knize, ukázka)
Název: Označená (Škola noci 1)
Vyšlo: prosinec 2009, Knižní klub
Redakce: Iveta Poláčková
Překlad: Jana Kunová
Obálka: Viera Fabianová
Počet stran: 304
ISBN 978-80-242-2576-0
Doporučená cena 299 Kč (klubová 269 Kč)

Hanina Veselá


zpět na článek