Neviditelný pes

RECENZE: Jaroslav A. Polák, JFK 23: Apokalypsa

31.5.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

Apokalypsa Jaroslav PolákTOPlistHlavní hrdina JFK je stále mimo hru, ale to nezabrání jeho šéfové, aby ho tajně propašovala na další misi s kódovým označením Apokalypsa. Tak se JFK společně se svou parťačkou Andreou de Villefort a mágem Baltazaremdos Santosem vypraví do světa, který je sice ovládán zlovolným a samozvaným diktátorem, ale nenávratně se blíží ke svému konci. A právě v tomhle pekle musí trojice agentů splnit svůj úkol – zachránit onoho tyrana, kterým je samotný Antikrista, jehož schopnosti by chtěl zneužít největší nepřítel Kovářů rovnováhy - hrabě Xaverius Hawk.

Příběh 23. Kovářova dobrodružství je sice jednoduše nalajnován (ostatně nejinak je tomu i v ostatních dílech), ale to neznamená, že by si pro nás autor nepřipravil spousty vychytávek. Tu největší vidím v samotném světě, v němž se příběh odehrává. Ten je temný, skrz naskrz prožraný totalitou a kontrolovaný samotnou vládou, složenou z nejrůznějších démonů. Kontroly probíhají pomocí čipů, které jsou každému občanovi tohoto Impéria voperovány. Všichni tři agenti si to sami vyzkouší na vlastní kůži. Včetně všech příznaků doprovázejících armageddon. Kromě dobře fungujícího prostředí vytvořil Polák řadu nových postav, s nimiž budou moci autoři hrát tuhle šachovou partii i v budoucnu a dál se podílet na jejich vývoji. Myslím, že by byla škoda těchto charakterů nevyužít, protože mi přišly opravdu zajímavé.

Všechny pravidelné čtenáře série jistě potěší řada odkazů na starší díly a na to, co v nich hlavní hrdina prožil. Bylo pro mě radostí vidět, že si autor celý seriál poctivě načetl a pak z něj dokázal čerpat pro vytváření Kovářových vzpomínek a minulosti. Fanoušky magie a okultismu pak určitě nadchne nejednou narážkou na skutečné osobnosti zabývající se čarodějnictvím, stejně jako popisováním nejrůznějších souvisejících rituálů. Opět bylo vidět, že autor se v těchto věcech opravdu vyzná. Pro ty z vás, kteří by s něčím podobným chtěli začít, připravil pan Polák menší seznam velmi zajímavých knih a zdrojů, z nichž čerpal.

I přes zmiňované plusy tu najdeme dvě menší vady na kráse. Tou první je samotná postava Antikrista. Těšil jsem se, že dostanu na stříbrném podnose naservírovaného pořádného zmetka, který bude hrdinům nehezky zatápět. Může to být jen můj pocit, ale nestalo se tak. Záporák na mě nikterak nezapůsobil a ani jednou mi z něj neběhal mráz po zádech. Možná, že jsem moc zhýčkaný legendárním hororem Přichází Satan od Richarda Donnera, kde mi strach dokázal nahnat jeden malý kluk a jeho temné schopnosti. Co se druhé výtky týče – při čtení knih mám ve zvyku vcítit se do hrdinů a prožít v jejich kůži celý příběh. Tady se mi to bohužel nestalo. Za celou dobu jsem se nedokázal vtělit ani do jedné z postav a byl jsem jen pouhým pozorovatelem.

I přes zmíněné nedostatky je Apokalypsa povedený díl a v rámci série patří k nadprůměru. Hádám, že čtenáři dvacettrojky by mohli být rozděleni na dva tábory. Jaroslav A. Polák asi neudělá radost skalním vyznavačům akce a kýblů krve. Jistě, i zde se střílí a bojuje, ale ne ve velkém jako třeba v dílech Miroslava Žambocha. Prim tu totiž hraje psychologie postav a hlavně svět, kde se to celé odehrává, takže na konci budete vděční, že žijete ve světě, kde panuje demokracie a svoboda.

Pokud se nejnovějším Kovářovým dobrodružstvím pročtete, čeká na vás ještě bonusová povídka Petra Totka Běh mezi stíny. Autor nás ve své druhé publikované práci přenese do světa vzdálené budoucnosti, kde je hlavní hrdina pověřen vloupáním se do továrny, která patří jednomu nejmenovanému šlechtici. Myslím, že pokud bude autor pokračovat dál v psaní, vytrhne se z okovů literárních vzorů a najde si svůj vlastní styl, můžeme od něj čekat ještě velké věci.

Agent JFK 23: Apokalypsa (rozhovor s autorem, ukázka z románu Conan - Třetí krok do hlubin)
Polák, Jaroslav A. - Petr Totek

Nakladatel: Triton, E. F.
Obálka: Tomáš Jedno
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2010
Počet stran: 200
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Cena: 149 Kč

Martin Stručovský


zpět na článek