INTERVIEW: Rozhovor s Darth Zirou o Pěně dějin
Darth Zira
Pěna dějin je v pořadí třetí sborník povídek, editorovaný dvojicí dam – Scarlett „Darth Zirou“ Rauschgoldovou a Haninou Veselou. Předcházely mu hororové Černé sny a hard sci-fi Technokouzla. K příležitosti křtu nám Darth Zira poskytla rozhovor. (otázky vymyslela Z. Ričovská a pokládala je Lament; fotografie ze křtu knihy naleznete ve fotogalerii; pozn. redakce)
Jak se z tvého pohledu, prodávají Technokouzla? Už se zaplatila?
Zaplacená už by měla být, ale vyšla v poměrně dost velkém nákladu, protože nejsou distribuovaná pouze do scifistických speciálek, ale i do normálních knihkupectví. Takže jsou rozstrkaná po republice, tam jsou dva kousky, tam zase tři, proto musíme vždycky čekat na informace, kolik se jich zase prodalo. Antologie se běžně rozprodávají takových 5-6 let, takže si myslím, že s Technokouzly to bude podobně.
Můžeš čtenářům prozradit, v jakém nákladu vyšla Technokouzla?
Technokouzla vyšla v nákladu 1000 kusů.
Ve vaší první sbírce, Černých snech, je 24 temných hororových povídek. Má toto číslo nějaký symbolický význam?
Žádný symbolický význam to nemá, vychází to z toho, že je vždycky tak kolem 15 autorů a povídky vybíráme podle toho, jak se nám líbí. Od někoho 1, od někoho 2 i 3, takže to vždycky dá něco přes 20. Taky je to podle počtu stránek, abychom se pohybovali tak kolem 300 stran.
A teď tedy konečně k Pěně dějin. Máte ohledně ní nějaká očekávání? Doufáte třeba ve větší popularizaci sci-fi mimo komunitu nebo vlnu zájmu o alternativní historii?
Samozřejmě doufáme v to, že se Pěny prodá co nejvíc, rádi bychom, aby se prodej dostal aspoň na tu tisícovku a kdyby se dotiskovalo. Taky bychom byli rádi, kdybychom ji protlačili do nějakých mainstreamových knihkupectví, aby se dostala k „běžnějším“ čtenářům. Doufáme, že kdyby po tom v knihkupectví sáhli, a zalíbilo se jim to, pak by možná zkusili i jiné sci-fi.
Já si myslím, že alternativní historie má pro mainstreamového čtenáře velký potenciál, protože historické romány jsou oblíbené a nemají k fantastice daleko, zvlášť ty z poslední doby. A v jakém nákladu Pěna dějin vyšla?
Vyšla takovým způsobem, že je vždycky možné udělat do týdne dotisk, takže to bereme vždycky tak po balíčku. Tady na conu máme padesátku, dalších 50 je dodaných do Prahy a ty půjdou do speciálek. A protože máme Technokouzla, zejména na Moravě, v mainstreamových knihkupectvích, tak bychom tam rádi dostali i Pěnu. Bude se také nabízet na knižních veletrzích, máme s knihkupci smlouvu na nejbližší dva.
Jedním z nepřehlédnutelných kladů Pěny dějin jsou nádherné ilustrace a obálka pana Zemana. Jak jste k němu přišli? Měli jste nějaké problémy s výběrem? Byl vaší první volbou?
Pěna měla mít původně jiného ilustrátora, s ním to však nevyšlo, tak jsem oslovila autory, jestli by o někom nevěděli, a jeden z nich doporučil právě Karla Zemana. A když jsem viděla jeho styl kresby, věděla jsem, že to je ono. Tak jsem ho oslovila, jestli by byl ochotný, s tím, že by to bylo v podstatě zadarmo, jen za autorské výtisky a snad trochu slávy, a že to pro něho bude spíš trochu reklama než cokoliv jiného. A on byl ochotný do toho jít i za těchto okolností. Na ilustrátory máme zkrátka štěstí a jejich styl nám zatím vždycky fantasticky seděl k jednotlivým antologiím.
A nechávali jste panu Zemanovi volnou ruku anebo jste mu předestřeli nějakou svou představu o jednotlivých ilustracích?
V podstatě jsme mu nechali úplně volnou ruku, jenom jsme mu řekli, které povídky potřebujeme ilustrovat, ale mohl kromě nich ilustrovat i ty, které sám chtěl. Jedna z vnitřních ilustrací je původním návrhem na obálku. Protože byla barevná, čtenáři ji snadno od ostatních odliší, vypadá jinak než ostatní. Na obálku mi ten obrázek připadal málo akční, takže ta je jiná, částečně inspirovaná Vojáky času Martina Koutného a taky Černými barony, konkrétně scénou, ve které Terazky požaduje, aby malíř dal Žižkovi do ruky „ľahký gulomet“. To byl jediný případ, kdy jsme Karlovi Zemanovi tak trochu vedli ruku.
A na závěr obligátní otázka – jaké máte plány do budoucna a na co se my, čtenáři, můžeme těšit?
Samozřejmě chceme pokračovat v již vytyčené cestě i se svými kmenovými autory. A co se týče tématu, chtěli bychom takovou nějakou alternativní nadpřirozenou současnost. Paralelní světy, konspirativní sci-fi jako Akta X, podivní tvorové, přicházející k nám odjinud, prastaré rasy, tajně žijící mezi námi a podobně. Takže to vidím tak, že bychom se v jakési spirále trochu vrátili k tématům, která jsme měli v Černých snech.
To bude ode mě všechno, děkuji za rozhovor a přeji Pěně dějin vítězné tažení nejen mezi fany, ale i mezi širokou veřejností.
Rozhovor s Haninou Veselou naleznete zde.Recenzi antologie zde. Fotografie ze křtu zde a z FFS 2009 zde.
(Fotografie ve fotogalerii pořídili a poskytli Jan Kovanic - č. 1-3 - a Jaroslav Houdek - č. 4-13)