Neviditelný pes

VZKAZ: Vládo, postav se šíření ruského vlivu a strachu

1.3.2024

Proč se šíření ruského vlivu a strachu česká vláda aktivně nepostaví? Je to nedůstojné a budí pohrdání tímto státem. Situace vyžaduje razantní sdělení, které pochopí i „žížaly“ v Kremlu, že na hlavu si kálet nenecháme.

Ruské úřady letos 13. února oznámily vydání zatykače na lotyšskou premiérku Kaju Kallasovou. Při bližším zkoumání se zjistilo, že v této dobré společnosti se nachází i český cestovatel, politik a novinář Jaromír Štětina. Pro připomenutí, již v březnu 2014 spolu s dalšími signatáři požadoval po tehdejší vládě Bohuslava Sobotky zastavení vydávání víz a občanství Rusům, zmrazení jejich kont a byznysu, Putina označoval jako zločince, prohlašoval, že jsme s jeho zemí ve válce a varoval před ruskými dezinformacemi. Tento vizionář (nejsem potěšen, že došlo i na má slova z roku 2014...vnímejme proto vyjádření (Putina) velmi vážně, jako deklaraci budoucích cílů. Svými projevy možná píše nějaký nový Mein Kamf), který působil v divokých oblastech Pákistánu, Iránu i jako válečný reportér v Čečensku, vyjádřil v souvislosti se zatykačem obavy o svůj život. Před pár dny, 16. února ruský režim zlikvidoval ve věznici Alexeje Navalného. Putin, jako výsměch Západu, tři dny na to povýšil jeho hlavního mučitele na generálplukovníka. Za pokládání květin a svíček na pietních místech byly v Rusku odsouzeny do vězení již stovky lidí, a to v trvání od 24 hodin do 14 dnů. Množí se případy vraždění ukrajinských válečných zajatců. Ruského pilota vrtulníku, který v srpnu 2023 uletěl i se strojem na Ukrajinu, našli 19. února ve Španělsku mrtvého s pěti kulkami v těle. V Estonsku tento týden zatkli diverzní skupinu deseti Rusů, kteří měli šířit strach ve společnosti a poškozovali památky i majetek veřejně činných osob. Již v minulosti se vyskytly zprávy, že ruské tajné služby zastrašují v Česku politické uprchlíky. Emigranti nesouhlasící s Putinem se bojí ozvat a tím ještě posilují stereotyp, že co Rus, to příznivec Putina. A prorusáci tak nabírají sílu.

Rusko má dlouhou tradici politických vražd doma i v zahraničí. Ostatně, na českém území, konkrétně ve Vrběticích, má na kontě dva lidi. Ve Velké Británii, na území NATO použilo chemickou zbraň při pokusu o otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery. V souvislosti se smrtí Navalného Spojené státy přijaly další sankce. Co my, co Evropa? Odpověď zní nic.

Na ministerstvu zahraničí stále pokračují úvahy o instalaci nového českého velvyslance v Ruska. Jak a o čem by měl s Kremlem jednat? Vnímání světa ruskou věrchuškou a námi je naprosto mimoběžné. Stejně „úspěšně“ můžeme vést jednání s žížalami. Ruské velvyslanectví v Česku má být okamžitě uzavřeno, stejně jako naše v Moskvě.

Neexistuje snaha dostat občany Ruska pod kontrolu bezpečnostních služeb. Sledování a odposlechy jsou nákladné. Nejlepší variantu představuje redukce počtu kontrolovaných osob ukončením povolení k pobytu a platnosti víz. Deportaci by se mohli vyhnout pouze žádostí o politický azyl s bezpečnostním prověřováním v detenci. Právo pobývat na území cizího státu neexistuje. Pouhé prodloužení zákazu udělování nových víz Rusům a Bělorusům nic neřeší. Proč se v Česku stále nachází přes 42 000 Rusů? Proč Rusové bezplatně (sic!) studují na českých univerzitách? Výdaje státního rozpočtu vzniklé umožněním studia, dosáhly od zahájení ruské války poloviny zůstatkové ceny zbraní, které česká vláda darovala Ukrajině nebo rozsahu veřejné sbírky Zbraně pro Ukrajinu. Takže veřejnost se skládá po stokorunách na obranu Ukrajiny a vláda za peníze daňových poplatníků udržuje podhoubí pro ruskou špionážní činnost.

V Česku čekají na odstranění tisíce soch, pomníků, desek falšujících historii a posetých propagandistickými symboly ideologie nepřátelské k lidským právům. Rusům a jejich spojence naplňují hrdostí, protože ukazují, že „toto je naše, ruské“. I odtud čerpají prorusáci sílu.

Až bude někdo zastřelen na proukrajinské demonstraci, otráven novičokem, zahyne při výbuchu bomby, tak se bude něco řešit? Proč se šíření strachu z Ruska česká vláda aktivně nepostaví? Je to nedůstojné a budí pohrdání tímto státem. Jak dlouho nás i další země Unie bude bude Rusácko beztrestně zastrašovat? Situace vyžaduje razantní sdělení, které pochopí i „žížaly“ v Kremlu, že na hlavu si kálet nenecháme.zpět na článek