Neviditelný pes

PRÁVO: IZIP se své dojné krávy nevzdá lacino

22.6.2012

Kauza elektronických zdravotních knížek IZIP má další skandální pokračování. Média v úterý zveřejnila informaci, že švýcarská firma eHealth International vlastnící 49 % akcií IZIP považuje vypovězení smluv ze strany VZP za nezákonné. Je vidět, že IZIP se své dojné krávy VZP jen tak snadno nepustí.

Vše bohužel nasvědčuje tomu, že původní spekulace o pohnutkách europoslanců ODS Ouzkého a Cabrnocha při převodu významného balíku akcií IZIP na netransparentní firmu do Švýcarska mohou mít pravdivé jádro. Jejich cílem mohlo být vyvolání mezinárodní arbitráže proti České republice a získání dalších peněz nad rámec dosavadního předraženého a neživotaschopného projektu.

Inu, smlouvy má IZIP napsány asi šikovně! Hrozby mezinárodní arbitráží od švýcarského právního zástupce IZIP zatím ještě ani nejsou na stole a už je jasné, že čeští plátci se z "pečujícího" objetí IZIP jen tak rychle nevymaní.

Na konci května se po dohodě ministra zdravotnictví a premiéra rozhodlo o zrušení projektu. Smlouvy VZP s IZIP byly vypovězeny ke konci června. Teprve nyní začne běžet půlroční výpovědní lhůta, po kterou bude IZIP z veřejných peněz čerpat ještě minimálně šest miliónů korun měsíčně (!) za provoz elektronického portálu. Kdo by si myslel, že naše největší zdravotní pojišťovna se koncem roku své dlouholeté pijavice zbaví, škaredě se plete. Z nových informací vyplývá, že peníze pojištěnců potečou do IZIP i po novém roce! Pokud se řediteli Horákovi nepodaří vyjednat s IZIP převzetí portálu (což je silně pravděpodobné), bude se táhnout výběrové řízení na jiného provozovatele další měsíce a odhady předpovídají, že VZP bude muset platit IZIP za tyto neuvěřitelně drahé služby další půlrok. IZIP již dal vědět, že elektronický portál nepřevede VZP zadarmo a lze tušit, že bude jednání ve vlastním zájmu protahovat.

Ze skandálu je třeba vyvodit důsledky ve dvou rovinách - tou první je rovina politická a je s podivem, že premiér Nečase zodpovědnost nijak neřeší. Nedozvěděli jsme se nic o postupu vůči europoslancům Ouzkému a Cabrnochovi, kteří přes deset let těžili z projektu, na který nikdy nebylo vypsáno výběrové řízení a který plátce zdravotního pojištění stál bez užitku více než dvě miliardy korun. Nedozvěděli jsme se nic o postupu vůči předsedovi správní rady VZP Marku Šnajdrovi, dozorčí rady Josefu Kantůrkovi (oba ODS) a řediteli VZP Pavlu Horákovi. Jediné, co víme je, že ministr zdravotnictví Leoš Heger chtěl Šnajdra a několik dalších členů správní rady odvolat, což premiér odmítl. Důvodem je zřejmě velký vliv Šnajdra ve straně.

Z jednotlivých kroků a výroků klíčových aktérů lze přitom usuzovat na jejich možné osobní zájmy v dané kauze. Co si například myslet o tom, když vypovězení smluv označil poslanec ODS a předseda správní rady Marek Šnajdr v Interview ČT24 za "účelové politické rozhodnutí", kvůli kterému nehodlá ustupovat a rezignovat na post předsedy správní rady VZP? Bizarní byl i jeho výrok pro server aktuálně.cz, kdy po zveřejnění zdrcujícího výroku auditorů zhodnotil projekt IZIP těmito slovy: "Je evidentní, že projekt přispěl ke stabilizaci pojištěnců. Minimálně prokázal, že taková ta komunikace pacientských dat, výsledků vyšetření, je možná". K tomu není co dodat.

Druhou rovinou kauzy IZIP je jednoznačně odpovědnost trestní. VZP připravila své pojištěnce o dvě miliardy korun, které bylo možno využít na léčebné účely. Je třeba se ptát, zda je nějaká šance na navrácení aspoň části těchto peněz a zejména kdo ponese trestní zodpovědnost za porušení povinností při správě cizího majetku a za zneužití pravomoci úřední osoby.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autorazpět na článek